Частни училища - информативна тема 28

  • 30 797
  • 759
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 19 294
Дора, и аз не разбрах как така има по-зле по англ. За шести клас става въпрос, идващо от СС. Все пак това са впечатления само от две седмици и тийнът гледаше да ме махне от главата си с тези досадни мои въпроси.
По мат.например изводът, че са по-напред, беше базиран на това, че в пети клас още са били взели отр.числа, тъй като е имало такива на входното сега.

Демократичното никога е нямало лиценз. Всяко дете решава какво ще учи за седмицата. Предлагат се различни часове и децата избират в какво да влязат Simple Smile Може и да има промяна вече.
Най-странното за мен е, че една приятелка, строителен инженер в Германия, си е записала детето в тамошно такова училище. Не е някаква еко био домашно. Само че тамошното имаше май лиценз и трябваше нещо задължително да се покрива.

# 451
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Демократичното училище (доколкото може да се нарече така) е дело на хора от асоциация родители, следващи някаква израелска програма. Там не се учи и ако обсъждаме сектантски практики, то там си е така. Включително стимулират децата да се жалят от собствените им родители чунким последните решат да ги накарат да учат. Няма нищо общо с Прогресивно. Нямат Мон.
Галя, възпитателка в Експлораториум (друг нелицензиран модел) пък преди 2 години се отдели и направи Пътеки. Нещо като домашно обучение. Вероятно и те следват нечии демократичен модел. Повечето деца от тези групи се видят в някое селско училище впрочем или са на самостоятелна подготовка.

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 18:05 от Leika_moja

# 452
  • София
  • Мнения: 2 779
Демократичното имат и по-големи ученици. Вероятно също се водят в някое държавно, на индивидуален план.
 Твърде либерално и според много либерални родители, които познавам и са го проучвали.
Лейка, писали сме заедно Simple Smile

# 453
  • София
  • Мнения: 5 255
Е как бе хора, нали на Джонев детето беше в Демократичното, ама не го изкефи и оттам идеята за Прогресивното Wink Няколко родители си тръгнали от Демократичното и се създава Прогресивното, което спазва до някъде либералното и детето си избира какво да учи за седмицата, но е и по МОН.

# 454
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
На Джонев детето не е и в прогресивно. А каква легенда е говорил, доста се смениха. Но и като организация и като концепция прогресивно няма нищо общо с демократично.
От първите родители там не мисля че имаше от демократично. Основателите пък не са родители
Незнам, Олив е по наясно

# 455
  • София
  • Мнения: 5 255
Ама на мен информацията ми е от директорката на Прогресивното, тя така разказа на едната среща.. освен тя да не знае, нямам идея...

# 456
  • София
  • Мнения: 6 668
Никога не съм чувала за такава връзка. В Прогресивно детето не може да избира какво да учи, имат задължителна програма за всички, както в стандартните училища.

# 457
  • София
  • Мнения: 2 768
А кое е училището на Дънов🤔 Чух, че и такова има, но в тази тема не е нищено изглежда..🙄

# 458
  • София
  • Мнения: 10 825
А кое е училището на Дънов🤔 Чух, че и такова има, но в тази тема не е нищено изглежда..🙄
Изгрев

# 459
  • Мнения: 194
Явор Джонев беше в Демократичното преди няколко години, но се отдели от тях и създаде Прогресивното. Отдели се защото не успяха да намерят (той и част от ръководството) допирни точки на тема трябва ли да се 'задължава' детето да учи или не. Както се каза по-горе, в Демократичното никой не задължава децата да влизат в 'часовете'. Самото Демократично училище се луташе през годините търсейки сгради за пребиваване, като намираше все от типа (така любим на  повечето тук) къщи от семеен характтер тип хотел. В момента са в къща\хотел в Симеоново. За тяхна радост започват строеж на училище в с.Лозен като строежа се спонсорира от родител чието дете е при тях. Имат парцел, мисля, че и последните документи за започване на строежа са готови.
Наскоро имаше отцепване на част от родителите които все пак са на мнение, че децата е хубаво да получават някакви знания под малко по-структурирана форма, а не нахвърлени на 'рандъм' принцип. Та тази част от родителите основаха ново училище като името му е нещо от рода на 'някакви кръгове' пак в Симеоново.

# 460
  • Мнения: 2 182
Не ми стана ясно децата на тези хора вземат ли документи за завършени степени на образование? Ако тези училища нямат лиценз, значи те не ходят на училище. И тези родители не носят ли наказателна отговорност за това?

# 461
  • софия
  • Мнения: 4 985
Между другото на няколко пъти минавам и нацелвам родители които си оставят(вземат) децата от едни къщи в Симеоново и според мен са превърнати в детски градини, но няма табели, няма нищо. Кои са е пълна мистерия! Направиха легнал полицай и сложиха пешеходна пътека на иначе малка улица, по която ....да речем, че  има движение, ама чак пък за знаци... Но нека де, щом е за безопасност нека.
Та, сега като ви чета нищо чудно да са тези нови за мен "звезди". В този район всъщност вече няколко частни градини има.

# 462
  • София
  • Мнения: 11 976
Не ми стана ясно децата на тези хора вземат ли документи за завършени степени на образование? Ако тези училища нямат лиценз, значи те не ходят на училище. И тези родители не носят ли наказателна отговорност за това?

Записани са на индивидуална или самостоятелна форма на обучение в ДУ и полагат изпити по всички предмети по задължителната програма за всеки клас. При което ми се губи малко цялата идея за "учене по самоинициатива", избор на децата какво и дали да учат, саморегулация и т.н. Щото, в крайна сметка, пак учат каквото трябва и и се явяват на изпити когато трябва, независимо дали искат или не искат. И със сигурност на "демократичните" родители им се налага да оказват така омразната принуда, вероятно и повече от "недемократичните". Smirk

# 463
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Спейси, благодаря Simple Smile
Аз не бях чувала за връзка с демократичното у-ще, вероятно е през асоциация родители.
Имало още по-откачени идеи - например хвърковато училище без сграда https://www.prostranstva.com/forum-alternativi/

Josepha,
Скрит текст:
OuterSpace ми прилича повече на Елица Цонева, отколкото на г-жа Найденова Joy

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 08:49 от Leika_moja

# 464
  • София
  • Мнения: 17 276
„Шарени кръгове” е новото... училище ли, сдружение ли. Приятелка на приятелка го прави и без да искам шпионирам през фейса. Започнаха от днес сякаш, досега правиха ремонти и отворени врати имаше. Не знам как е решен въпроса с документи и дипломи на децата обаче, не сме близки.

Общи условия

Активация на акаунт