Често срещани правописни грешки

  • 368 657
  • 11 268
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 408
Браво, много хубава тема!

Личното ми мнение е, че грамотните хора не са много и са дискриминирани от останалите.
С годините успях да преодолея неприязънта ми към правописните грешки и се научих да не съдя хората според нивото им на грамостност. Има свестни хора, които не са имали шанса да попаднат в семейство, което да държи на образованието. Такива хора също имат своя принос към обществото и когато работя с тях, не позволявам нивото им на грамотност да влияе върху преценката ми за професионалната им компетентност.

В същото време изпитвам непримиримост към хора на високи служебни позиции и с високо социално положение, които не пишат грамотно или пък в устната реч поставят грешно ударенията на глаголите в заповедна форма или в минало време. Например: нАпиши! слОжи! зАрежи! или пък написАх,сложИх и т.н.

Мен също ме дразни употребата на "й" вместо "и", това е масово.

Другото, което е много дразнещо, както някой беше отбелязал вече, е замяната на "е" с "я". Намерих е. Вместо Намерих я.

И естествено, в личната ми класация няма как да подмина "Здравей те" и прочие тъпотии.

Личните ми наблюдения се свеждат до това, че хората не обичат да им се правят забележки за правопис.
Покрай Фейсбук и фейсбук статусчетата доста се завиши самооценката на юзърите. Приела съм за лично предизвикателство, когато е възможно, да вкарвам по някой-друг коментар, така че да не обидя някого, но и в същото време да разбере как е правилно да се пише или изговаря дадена дума.

Грешки дали правя? Да!

# 61
  • Мнения: 2 015
Освен всички правописни индикации за неграмотност, които сте посочили по-горе, ужасно ме дразни МЕкането като начин на правопис  и говор.
Не мога да си обясня как до такава степен девалвира образованието ни до там, че една коскоджамити директорка на училище по новините тези дни да употребява тази форма. ПравимЕ, работимЕ, вършимЕ, стоимЕ и тн..., това е нещото, което мен ме вади от обувките. Запазен изказ  на Бойко.

пп. Думата воин не знаех, че вече е дублетна с войн. Преди доста години това бе фрапантна грешка.
Относно риторичен не мога да приема, че и той има вече дублет. Хич не ми върви тоя реторичен.

Също и думата перифразирам често я срещам в неправилна употреба като перефразирам.

# 62
  • Моята къща
  • Мнения: 1
Хора, спрете да вините интернета и технологиите за всичко ! Причината е в образуванието. То вярно, че децата не четат кой знае колко книги, ама кой да ги накара да четат ? Вие всичко си го правите нарочно като купувате на децата ви скъпи телефони, таблети и им давате да ползват Facebook и Instagram от ранни години и им позволявате да четат всичките глупости там и да си правят селфита, вместо да седнат и да учат. Аз като бях малка бях единствената без Facebook и без голям телефон (Ползвах един малък колкото да може да звъня от него) Не са ви виновни социалните медии, за това, че повечето от вас не гледат какво позволяват на децата си. Знам, че и аз понякога допускам правописни грешки, но се старая да пиша колкото се може по-грамотно.

Интернетът е съсдаден за обменяне и получаване на информация и за допълни развлечения, обаче ние често злоупотребяваме с него и после го виним за това, което ние сами сме си го направили.

# 63
  • Мнения: X
Хора, спрете да вините интернета и технологиите за всичко ! Причината е в образуванието.

Къде каза, че е причината?

# 64
  • Мнения: 3 439
Хора, спрете да вините интернета и технологиите за всичко ! Причината е в образуванието. То вярно, че децата не четат кой знае колко книги, ама кой да ги накара да четат ? Вие всичко си го правите нарочно като купувате на децата ви скъпи телефони, таблети и им давате да ползват Facebook и Instagram от ранни години и им позволявате да четат всичките глупости там и да си правят селфита, вместо да седнат и да учат. Аз като бях малка бях единствената без Facebook и без голям телефон (Ползвах един малък колкото да може да звъня от него) Не са ви виновни социалните медии, за това, че повечето от вас не гледат какво позволяват на децата си. Знам, че и аз понякога допускам правописни грешки, но се старая да пиша колкото се може по-грамотно.

Интернетът е съсдаден за обменяне и получаване на информация и за допълни развлечения, обаче ние често злоупотребяваме с него и после го виним за това, което ние сами сме си го направили.
Благодаря на Илайза за коментара по моя пост, ще взема предвид забележката.

# 65
  • Мнения: 18 491
Някои хора имат усет за правилно, други - не.Живеещи в райони  с диалектен говор нямат шанс, ако не излязат от там и  попаднат в друга среда,  и пак остава  както остава  при чуждоезичните   и се познават от къде са, дори да са научили език перфектно, рядко са перфектни  постоянно,издават се.Мисля че граматиката  е застъпена малко часове, поне така казват  запознати, за разлика от преди години, когато се учеше доста, наполовина на литературата  или поне  почти наполовина  и по спомени бе в 7 клас остовното  обучение.
Има и други дразнещи отклонения, пиша както говоря и  ако      го преработя да е издържано, трябва да изтрия почти  всичко  или да вмъквам , местя фрази и изречения , е няма  толкова време и  търпение, пиша и заминавам.Понякога в престараване да се изразя и аз не си разбирам какво исках да кажа,признавам.Че исках нещо  е ясно.Основно искам повече информация за кратко време, но не винаги се получава ...
Но темата е интересна...

# 66
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Хора, спрете да вините интернета и технологиите за всичко ! Причината е в образуванието. То вярно, че децата не четат кой знае колко книги, ама кой да ги накара да четат ? Вие всичко си го правите нарочно като купувате на децата ви скъпи телефони, таблети и им давате да ползват Facebook и Instagram от ранни години и им позволявате да четат всичките глупости там и да си правят селфита, вместо да седнат и да учат. Аз като бях малка бях единствената без Facebook и без голям телефон (Ползвах един малък колкото да може да звъня от него) Не са ви виновни социалните медии, за това, че повечето от вас не гледат какво позволяват на децата си. Знам, че и аз понякога допускам правописни грешки, но се старая да пиша колкото се може по-грамотно.

Интернетът е съсдаден за обменяне и получаване на информация и за допълни развлечения, обаче ние често злоупотребяваме с него и после го виним за това, което ние сами сме си го направили.

Аз не видях чак толкова потребители да обвиняват интернета. В повечето случаи ставаше дума за това, че интернетът дава по-лесна връзка с всякакви хора и тогава се получава пряк сблъсък на (не)грамотност, какъвто няма в реалния свят. Когато пазарувам в Била, аз не знам дали продавачката пише "не знам" слято или не. Но когато тя коментира нещо във фейсбук, истината лъсва наяве. Точно така, както твоите грешки лъснаха.
Много от хората, които сега са активни онлайн, са израстнали във времена, когато още нямаше интернет, или пък го имаше предимно в интернет клубове. Така че не са виновни "скъпите телефони, таблети" и т.н. в детска възраст за тяхната неграмотност.

# 67
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 862
Хора, спрете да вините интернета и технологиите за всичко ! Причината е в образуванието.

Къде каза, че е причината?
Да оставим образуванието, ама и как така реши, че децата ни по цял ден селфита в Инстаграм си правят? Rolling Eyes

# 68
  • Мнения: 3 439
Г-жо Генчева, ако четете това, искам да ви благодаря, заради вас съм грамотна. Наскоро се видяхме по детските площадки Simple Smile
Толкова се борих за тая пуста шестица. Едно време всички се борехме и шестицата беше наистина изстрадана. Чернобилско чедо съм.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2019, 22:21 от Amphibia

# 69
  • Мнения: 186
"Оценям, преценям" вместо "оценявам, преценявам".
Множествено число с Й накрая.

# 70
  • Мнения: 18 491
Пропуснах кога пазарувам се промени в пазаря ,дразнещо ми е, дори да е правилно, не знам  какво  е ...

# 71
  • Мнения: 2 883
Толкова често срещам написано (примерно) 7/8 вместо 7-8, че се чудя дали не са променили нещо правилата.
А който/които срещам сгрешени дори и в книги и отново се запитвам същото 😁

# 72
  • Мнения: 10 757
Пропуснах кога пазарувам се промени в пазаря ,дразнещо ми е, дори да е правилно, не знам  какво  е ...
И мен ме дразни, а се усещам, че го ползвам Grinning Във Варна и региона е супер използвано и просто човек като е в тази среда и прилепва такива паразитни думи. Същото и с "нея/него" нещо си, вместо "тази/ този" (нея кола, нея къща и т.н.)

# 73
  • Мнения: 6 872
Пропуснах кога пазарувам се промени в пазаря ,дразнещо ми е, дори да е правилно, не знам  какво  е ...

Хубава тема.
Аз също исках да спомена пазаря/пазарувам.
ЛакирВам се, гримирВам се... Немога, незнам.
Смятам, че повечето "здравей те" и подобни са плод на автоматичния коректор. Моят телефон също го правеше.
Във форума не бих коригирала някого, защото обикновено се отваря една много скучна дискусия и надскачане между няколко човека. Ако някой пише заради проблем или спешен въпрос, обикновено игнорирам правописа и граматиката или поне си обяснявам въпроса до някаква степен. Ако потребителят изказва дълги неграмотни мнения по щекотливи теми, понякога е смешно. 
Преди много години бях написала един много дълъг коментар в тийнпроблем и бях много очудена от нещо. Joy Някой ме поправи и ми писа, че няма как да съм очудена. Още се сещам какво голямо впечатление ми направи, защото аз бях твърдо убедена, че се пише с о. Никога вече не я сгреших тази дума.
Правя грешки, но май са по-малко от средното. На мен поставянето на препинателни знаци ми е трудно. Не че не сме учили правилата... Даже още мога да рецитирам за вметнати думи, всякакви съюзи и обособени изрази, но в много случаи седя и се чудя трябва или не трябва запетайка някъде.

# 74
  • Мнения: 2 015
"Оценям, преценям" вместо "оценявам, преценявам".
Множествено число с Й накрая.

Оххх, и в тоя ред на мисли да додам, че дума сменявам няма, а си я ползват бодро вместо сменям.

И финНо/а ме дразни, не защото само него бъркат при употреба на -ен, -нен , а защото уж изтънчени организми го бутат напред.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2019, 22:05 от Walnuss

Общи условия

Активация на акаунт