Често срещани правописни грешки

  • 390 235
  • 11 839
  •   1
Отговори
# 870
  • София
  • Мнения: 4 549
СЪботирам. Все ми напомня за шабат.
То саботажите трябва да се правят извън работно време, все пак. Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 18:50 от mlv

# 871
  • Мнения: 25 849
То  и аз използвам "вЪртолет", пък официално приета е "вЕртолет". И все ми се струва, че преди време ги даваха като дублетни форми, ще трябва да поровя из стари речници, възможно е и да бъркам.

Пиши „фърчикоптер“ и не го мисли. Laughing

# 872
  • Пловдив
  • Мнения: 14 837
Моята логика е, че лети вертикално (за разлика от самолета).
И аз съм чувала такова обяснение Че който пръв е измислил думата (може да е този Камов), е имал предвид вертикално летене, а не въртене.

# 873
  • Мнения: 1 148
labrex, не подлагам на съмнение това, което си написала за произхода на думата, но преди малко прочетох, че има и твърдения, че може да идва от името на компанията Boeing Vertol, която произвеждала хеликоптери. А Vertol е съкратено от "вертикално излитане и кацане" (VERtical Take-Off and Landing). Тази дискусия започва да ми прилича на обясненията за произхода на "шафрантия" - много са и всички звучат резонно.

За "въртолет" и аз имам спомен, че е било правилно, и аз го използвам в ежедневието. Нямам стари тълковни и правописни речници, намерих само Българско-английски речник и Руско-български речник, единият е от 1980 г., другият е от 1981 г. И в двата има само "вЪртолет".

Скрит текст:


Често допускана грешка - все още - "конвейр" или "конвеир".

# 874
  • Мнения: 41 789
Често допускана грешка - все още - "конвейр" или "конвеир".

Ако питаш речника, ще ти каже - никое. Вярното било "конвейер". Което за мен е тъпо, ама се примирявам.

# 875
  • Мнения: 1 148
Ама аз написах двата грешни варианта, които съм срещала, а не че се чудя кое от тях е правилно. Simple Smile Няма как да е друго освен "конвейер" (от англ. conveyer).

# 876
  • Мнения: 41 789
Аз съм пристрастна към конвейр, по не знам каква причина, но си пазя пристрастието за мен и ползвам конвейер. Може би някога е имало друг правопис и съм свикнала. Не знам.

# 877
  • Мнения: 22 867
Скрит текст:
labrex, не подлагам на съмнение това, което си написала за произхода на думата,
но преди малко прочетох, че има и твърдения, че може да идва от името на компанията Boeing Vertol, която произвеждала хеликоптери.
Скрит текст:
А Vertol е съкратено от "вертикално излитане и кацане" (VERtical Take-Off and Landing). Тази дискусия започва да ми прилича на обясненията за произхода на "шафрантия" - много са и всички звучат резонно.

За "въртолет" и аз имам спомен, че е било правилно, и аз го използвам в ежедневието. Нямам стари тълковни и правописни речници, намерих само Българско-английски речник и Руско-български речник, единият е от 1980 г., другият е от 1981 г. И в двата има само "вЪртолет".

Скрит текст:


Често допускана грешка - все още - "конвейр" или "конвеир".

Ditto, има, да, но е от по-късен етап, 1959 г. А на Камов доста по-рано /1929г/ и документирано в протокола. Не съм провеждала разследване или някакви изследвания, това, което знам е от хора от авиацията и преподаватели от МГУ,  от книги и учебници. Разбира се, винаги има всякакви теории, но на мен тази, за която написах, ми звучи достоверно.

"Конвейер" като произнасяне всякак съм го чувала, но не ми е правило впечатление да се пише грешно. Или не съм попадала на такова изписване.

# 878
  • София
  • Мнения: 14 825
Сега и аз се разрових по речниците - в правописния от 65 г. няма нито вертолет/нито въртолет. 😆 Само хеликоптер. В този от 73 г. се появява вЪртолет.
Обаче, в последния на БАН е само вЕртолет.

# 879
  • Мнения: 1 148
Ако "конвейер" е имал друг правопис, трябва да е било много отдавна, защото го има и в "Български тълковен речник" от 1955 г. Преди малко не го споменах, защото в него няма нито "хеликоптер", нито "вертолет", нито "въртолет" и е твърде стар. Но пък "конвейер" го има.
Скрит текст:

Има го и в "Речник на чуждите думи в българския език" от 1970 г., и в "Речник на чуждите думи в българския език" от 1982 г. В последните два правописни речника също е така.

Имаше един период преди десетина години, когато имах чувството, че всички пишат "конвейр", толкова беше масово. Реших да погледна в търсачката на сайта - 2452 резултата за "конвейр", 205 за "конвеир" и 93 за още един вариант, който се сетих, че съм срещала - "конвеер".

Допълвам: за правилното изписване "конвейер" резултатите са 1337.

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 16:42 от Ditto.

# 880
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Може би е споменавано, но да си го кажа, чесни вместо честни и месни вместо местни. 😉

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 08:49 от Venetta

# 881
  • София
  • Мнения: 19 419
БезопасТно и производните му

# 882
  • Мнения: 2 124
В същия дух е и поредицата порасТнах, израсТнах...

# 883
  • София
  • Мнения: 3 611
Влезна и излезна

# 884
  • Мнения: 4 808
И "Ще слазяте ли?" – в автобуса.

Общи условия

Активация на акаунт