СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 3

  • 26 517
  • 782
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 1 397
Доколкото знам тежестта на есето е 20%, а на математиката 80%.

# 586
  • софия
  • Мнения: 25 560
Частично вярно.
"Изпитът се състои от кратко съчинение и тестова част и се провежда на български език. Тестовата част носи 80% от крайната оценка, а съчинението – останалите 20%. Изпитът е съобразен с очакваното учебно развитие на учениците от 7. клас и за него не е необходима предварителна подготовка. Колежът не организира курсове и никога не е упълномощавал организации или отделни личности да се занимават с тази дейност.  
Съчинението представлява текст по зададена на момента тема, която не е свързана с материала по литература, изучаван в училище. Кандидатите разполагат с 30 минути за написване на съчинението. Основните критерии при оценяването са обединени в две групи: реторични способности (умения за формулиране на теза и за създаване на цялостен текст, оригиналност на подхода към поставената тема) и езикова култура (правопис, пунктуация, стил). Всеки от посочените компоненти се оценява по точкова система, като максималният брой точки, който може да даде всеки проверител, е 20. Съчиненията се преглеждат от двама проверители и крайният резултат е сборът от техните оценки. При разлика от четири или повече точки, работата се проверява от арбитър.  
Тестът включва четири раздела, които могат да бъдат с математически, езикови и логически задачи. Времето за работа върху всеки от разделите е 25 минути. Форматът на въпросите може да изисква от кандидата или да впише отговора сам, или да го избере от няколко изброени варианта. Отговорите се нанасят в отделен формуляр.Крайното класиране се прави само въз основа на общия резултат от теста и съчинението."

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 13:49 от Фран

# 587
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340

Междудругото, на последния изпит в АК, най-изненадани бяха децата със специалната подготовка.


И защо така? ще споделиш ли?

Заради задачите по математика ( повече в стил НВО геометрия и алгебра), темата за съчинението също беше по-странна. Затова деца, готвили се само за НВО, се справиха по-добре.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 11:23 от gadamer

# 588
  • София
  • Мнения: 1 397
И аз дочух, че дали много различни, по- специално геометрични задачи, за които не били се подготвяли, а темата на есето ги затруднила.

# 589
  • Мнения: 8 242
Ако живеехме в София, със сигурност щеше да се яви на изпита за АК, дори и да нямахме намерение да учи там. Интересен ми е форматът и би ми било любопитно как ще се справи.

# 590
  • София
  • Мнения: 1 397
Моят син по въпроса за явяването на изпита само за спорта каза, че предпочита тия 60 лв. да му ги дам за нови геймърски слушалки. Simple Smile

# 591
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Моят син по въпроса за явяването на изпита само за спорта каза, че предпочита тия 60 лв. да му ги дам за нови геймърски слушалки. Simple Smile

Мен ме блазни това, че изпитът е още март месец, резултатите април, тоест ако детето е прието, това ще ни даде едно спокойствие за НВО. Не съм убедена, че ще се справи на изпита мойта дъщеря, обаче. Не че е толкова труден, колкото това, че при нея липсва мотивация, а ако не е мотивирана за нещо, се оставя на течението и не полага усилия.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 11:17 от gadamer

# 592
  • Sofia
  • Мнения: 143
Тема за тези неелитни училища има. Макар че за мен са си елитни.
Бихте ли дали връзка към тази тема. Благодаря!

# 593
  • Мнения: 3 491
Последните дни за пореден път осъзнавам, че и моето дете изобщо не е сред ориентираните. И не му се сърдя,   защото и аз бях така на неговата възраст - абсолютно ми беше все тая дали математическа или езикова гимназия. Справях се добре, отлично и по двата основни предмета. Което пък доведе до това да нямам особено добри спомени от средното ми образование - попаднах на място, което не бих казала, че чувствах като моето. Висшето ми образование нямаше нищо общо с профила на гимназията. Хубавото е, че поне запазих трайни в годините приятелства.
Не знам какво ще реши до матурите, но както един ден казва, че иска в езикова гимназия, някоя с немски, така на другия изведнъж решава, че иска в НПМГ с химия. Преди това пък искаше да кандидатства с рисуване - компютърна анимация. А още преди това в НГДЕК, защото историята му била интересна Grin. И не знам до кога ще продължи това лутане, защото ако иска в НПМГ с химия, трябва да го запишем на уроци, тъй като май се иска доста по-сериозна подготовка от училищната....Миналата година гледах препитването по биология, имаше ужасно трудни въпроси. Така е и с рисуването, и с историята, с всичко....

# 594
  • Мнения: 48 006
Това е нормално, защо да са толкова ориентирани... лошото е, че ножицата е много голяма. Някои училища наистина са много зле и зорлем оставят децата неграмотни. Затова и целия зор да се намери подходящ баланс

# 595
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Да, за НПМГ с профил химия, трябва да се яви на състезанието по природни науки към НПМГ. Материалът е доста по-труден от това, което се учи в училище, а оценката от това състезание се удвоява.

И аз не бях никак ориентирана в 7 клас и го отчитам като грешка. Изборът на средно образование не трябва да е напълно случаен. Аз така попаднах в НГДЕК, а в момента работя в сферата на медицината.

# 596
  • София
  • Мнения: 1 573
Моят син по въпроса за явяването на изпита само за спорта каза, че предпочита тия 60 лв. да му ги дам за нови геймърски слушалки. Simple Smile

Даже мисля, че мернах, че е 100 лв. таксата за изпит. Simple Smile

# 597
  • Мнения: 21 455
Да, за НПМГ с профил химия, трябва да се яви на състезанието по природни науки към НПМГ. Материалът е доста по-труден от това, което се учи в училище, а оценката от това състезание се удвоява.
Или да се класира на областен кръг на олимпиадата по химия.

# 598
  • Мнения: 6 933
Миналата година изпитът за АК беше 65 лева.

# 599
  • Мнения: 569
Миналата година изпитът за АК беше 65 лева.

Е, пак биха стигнали за слушалки Sweat Smile

Общи условия

Активация на акаунт