Отговори
# 390
  • Мнения: X
Шарки, да не си в счетоводния бизнес? Много ми е интересно какви са добрите възможности да работиш от България за международния пазар. Без програмирането.
В счетоводния бизнес не можеш да работиш за САЩ дистанционно от България, ако не нямаш счетоводна квалификация от САЩ (не е нужно да висше, може и с курсове), системите са различни, нещо като правото е, доколкото съм запозната.
А ти много питаш Wink

картинката е пределно ясна и излишно се хабят думи - станал една сутрин синът на ежко и по време на семейната закуска е уведомил брат си, (защото споделя основно на него) че е взел самостоятелното решение да си бие камшика от вкъщи и да спре да слуша глупостите на баща си, срещу което иска 800 кинта от него (добре че не е поискал 3800, че нямаше да му се получи)

междувременно в другата Галактика - там където гимназистите учат под опеката на МОН, максималното самостоятелно решение, което може да вземе човек на пределните 18, е дали да закусва палачинки или сандвичи, дори не може да си представите какво усилие се изисква за такова отговорно решение, но и то излъчва някаква доза самостоятелност,  съгласете се!
Съгласих се! LaughingLaughingLaughing

Последна редакция: пт, 18 окт 2019, 10:43 от Анонимен

# 391
  • Мнения: 7 161
...срещу което иска 800 кинта от него (добре че не е поискал 3800, че нямаше да му се получи)
Един виц по темата:
Сине, изпращам ти 20 лв. както помоли и искам да те поправя, че 20 лв. се пише с една нула, а не с две, както ти си написал!" Sweat Smile

# 392
  • Мнения: 5 425
Благодаря за отговора.

Хоризонта независимо колко е широк сега, дори най-тесния хоризонт на света , е по-широк от преди 100, 200, 500, 1000, 2000 години. И това постепенно разширяване включва знанията на целия ни заобикалящ свят и извървяно време.
Чий хоризонт? На човечеството като цяло?(вярно е) На отделния родител?(зависи) На младежа в 7-ми клас на ДУ в България и сега? (силно се съмнявам -  НВО затъмняват всичко без БЕЛ и МАТ в най-сухия им вид).
Някъде преди новата ера в Гърция (може да е било и по-рано и другаде) са открили, че хоризонтите са станали необятни за покриване от отделния родител и са създали гимназии като Лицея и Академията.  Къде 17-ти век в Западна Европа са сметнали, че и простолюдието не може да мине съвсем без гимназии, само на родителски ентусиазъм.

Предполагам, че заради това натрупано знание, все пак си възпитавал и отглежда децата си в духа на топло облечени, добре нахранени (всеки според възможностите, определено стремеж в тази посока) и образование.
С цел да станат самостоятелни личности към определена възраст. С постепенно прехвърляне на отговорностите, съобразно развитите умения. И образование, подкрепящо развитието на тези умения навреме.

Така величествено спрягано пълнолетие не е нищо особено като възраст, а чисто и просто легализиране на собствената отговорност пред света. И ако за теб тя е преломен момент, то за мен е просто рожден ден. Тази отговорност е възпитавана дълго преди това и усвоени базови морални навици са се случили много преди нея и точно поради тази причина за мен великите 18 не са нищо особено.
Законът не е съгласен с теб. Това, че ти не си съгласна с него е потенциален проблем. Отговорността не е само морална категория, а практическо последствие от индивидуалната свобода. Но ти пак не ми отговаряш на посочения въпрос - коя възраст считаш за подходяща за пълно освобождаване на чадото от опитите на родителското тяло да ограничават свободата му, поемайки неговите отговорности (често без да питат и без да са канени)?

И ако си мислиш, че си направил някакво чудо с това, че детето ти на 18 живее на квартира (но да отбележим - не самостоятелно, щом му се дава издръжка) си в голяма грешка. има деца, които живота ги е накарал да работят още на 15. Хайде да анализираме чии уроци са по-интензивни и чии изводи по-правилни? А кой учител е по-добър? Ти или Живота? Извинявай, но това че пресъздаваш разни модели от живота "в лаборатория" (тоест детето го вкарваш в модел на самостоятелност) не те прави успешен учител. Даже не те прави учител. А да се отрича еволюцията и натрупания опит на хиляди години извървян път, подсъзнателни изводи, и елементарният опит от родител е съвършен цинизъм! Освен разбира се, ако не искаме да сме със широко затворени очи и не държим да се чувстваме про!
И ти ли Бруте? И после искате някой да дава примери от личния си живот?
Но по същество:
- на 15 години в момента може да си изкарваш прехраната и покрива само нелегално. Законът все още защитава детството (и може би с основание). Но същият този закон слага и граница на детството - 18 години.
В миналото границата е била различна. Но граница винаги е имало.
- не разбирам противопоставянето на живота и родителя. И двамата дават уроци. Единият - предимно теоретически, другия - практически. И двата типа уроци могат да съдържат грешки, както и да бъдат грешно разбрани. Не виждам също като как съм отрекъл еволюцията. Още нещо - младежът беше на квартира не за да се учи да живее самостоятелно, а защото се е научил да го прави и няма основание да го задържам вкъщи повече. Да не говорим, че осъществявам на практика твоя призив да предоставя обучението на по-добрия учител Simple Smile
Лекият компромис с финансирането докрая на учебната година (4 месеца), идва от несъответствието в датите според закона и  на края на учебната година. Сумата - от средните доходи на млад човек с добро средно образование в София.

Няма програма в училищата, няма и да има ...
Да си чела документа, предшестващ правилника, който подписваш всяка година?

в класната стая пред един учител застават 20 различни учебника. Докато той ги прочете, за да си направи изводите и да даде на всеки нужното, учебната година е свършила. Учителя може единствено да има даде няколко формули по математика, няколко книги да прочетат и да се разсмеят на някоя нелепа случка, спомен, разказан виц.  Останалото е илюзия и спазаване на закони...
Сигурна ли си, че виждаш това в АК?

Ежко, ... силно се надявам да не си прав във вижданията си отн. държавното образование или поне това да са само области, в които може да се търси подобрение, а не доказани мръсни факти.
Както в оня виц - и "мама" се надява, но аз не вярвам...

# 393
  • София
  • Мнения: 16 202
Не, не предлагаме счетоводни услуги. С огромно уважение гледам на тези, които могат да се занимават със счетоводство ежедневно.


# 394
  • Мнения: 7 161
в класната стая пред един учител застават 20 различни учебника. Докато той ги прочете, за да си направи изводите и да даде на всеки нужното, учебната година е свършила. Учителя може единствено да има даде няколко формули по математика, няколко книги да прочетат и да се разсмеят на някоя нелепа случка, спомен, разказан виц.  Останалото е илюзия и спазаване на закони...
Сигурна ли си, че виждаш това в АК?
Искаш да кажеш, че за АК написаното от Амели не важи. Така ли? Имена на учители ли да цитирам, що ли?

# 395
  • Мнения: 5 425
в класната стая пред един учител застават 20 различни учебника. Докато той ги прочете, за да си направи изводите и да даде на всеки нужното, учебната година е свършила. Учителя може единствено да има даде няколко формули по математика, няколко книги да прочетат и да се разсмеят на някоя нелепа случка, спомен, разказан виц.  Останалото е илюзия и спазаване на закони...
Сигурна ли си, че виждаш това в АК?
Искаш да кажеш, че за АК написаното от Амели не важи. Така ли? Имена ли да цитирам, що ли?
За отделни имена ли говорим или за системата като цяло?

Един единствен въпрос , Ежко. Може и да те цитирам, ако искаш.Laughing По твое предишно  мнение в прогимназията е рано да се възпитават  учениците на  самостоятелност и способост да избират пътя си не под давление на тайгър майките. И явно СМГ не го прави. Да, де, ама детето ти е било в СМГ точно по това време, нито ден повече. Как без да имаш преки наблюдения какво дава или не  дава СМГ на гимназистите си в това отношение, заковаваш от последна инстанция опция 1?

Учебните планове, по които се учи сега бяха обсъждани съвместно от академичния и обществения съвети. Аз участвах във втория. Участвах и в обсъждането и формулирането на възраженията, които се пращаха по този повод до МОН и РУО. И подписът ми стои под тях. Това стига ли?

Последна редакция: пт, 18 окт 2019, 12:30 от Ezhko

# 396
  • Мнения: 7 161
Sweat SmileТози път окончателно се отказвам да те чета.

# 397
  • София
  • Мнения: 16 202
Вече сме две.

# 398
  • Мнения: 6 303
В САЩ пълнолетието настъпва чак на 21 години, може би не е случайно, а мисля, че и в други страни също. Дори си спомням колко бях шокиран, когато бяха наказали дъщерята на президента, че пила една бира, като тя беше 19-годишна май. Чувал съм навремето от баба си, че и в Царска България възрастта за навършване на пълнолетие е била 21 години.
Реално повечето хора на 18 са си още истински деца. Особено пък момчетата.

# 399
  • софия
  • Мнения: 4 987
Много подробно ще ти отговоря, Ежко. Обещавам! Но ще продължа дискусията утре, защото днес ми е невъзможно откъм време.

# 400
  • София
  • Мнения: 18 063
Не, Ежко, не стига... Те понеже учебните планове са това, което определя дали едно училище в цялост, а не отделни учители,  ще изгради/доразвие у учениците си способността да правят избор и да понасят последствията от него. Ми дай тогава предложение там, където трябва,  да заимастват определяните уж като добри училища (в частност СМГ),  учебните планове на цитираната от теб  професионална гимназия, в която гимназистите придобиват явно тези умения. Виж колко е лесно...

# 401
  • Мнения: 5 425
Ми дай тогава предложение там, където трябва,  да  заимастват добрите училища (в частност СМГ), явно напълно незаслужено определяни като такива,  учебните планове на цитираната от теб  професионална гимназия, в която гимназистите придобиват явно тези умения.
Защо аз само? Това го направиха в много писмен вид учителите от СМГ. Това го направи предишната инспекция в АК. И Националният Инспекторат по Образованието казаха, че ще излязат с такова становище...
Познай какви са резултатите. Може от три пъти.

# 402
  • София
  • Мнения: 18 063
Ми защото не виждам друг да смята, че нещата конкретно в този аспект с изграждането на самостоятелност у децата И в училище се решават на база заложеното в учебни планове.

# 403
  • София
  • Мнения: 7 277
Абе, Русалке, моля ти се кажи му в прав текст и с едно изречение, че твоите сами са направили избора и да се приключва.

Аз нямам толкова големи деца просто Grinning

# 404
  • София
  • Мнения: 18 063
С удоволствие, Аш, ама ще ми каже, че греша... И децата ми по-добре от мен самата познава, та не се хабя излишно.

Общи условия

Активация на акаунт