Болка в 6ти горен зъб след пломба

  • 1 542
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, искам да потърся мнение от хора, имали подобен проблем или специалисти по темата.
Преди 45 дни си пломбирах 6ти горен, който не ме болеше при натиск с храна или челюст, но беше за правене. Още на другия ден разбрах, че боли при натиск. Оттогава доктора 3пъти го изпилява, казвайки, че ще мине. Вече  е ясно, че зъба не е по висок, отколкото трябва, но продължава на моменти да боли от храна и то незадължително твърда- например бисквити.Още от ден 1ви няма проблем от топло, студено, сладко, но боли при натиск. Аз съм почти сигурен че пломбата не е добре направена и просто трябва да се смени и да се укрепи правилно. Но според вас възможно ли е проблема да е друг? Доктора каза, че може да е проблемен нерв, но аз нямам проблемни зъби. Може ли според вас да е нерв, без проблем от топло, студено? Предварително благодаря

# 1
  • Мнения: 5
И въпрос в допълнение - ако е просто проблемна пломба, която трябва да се смени, дали е възможно, с отлагане във времето нещата да се усложнят за по-нататък според отминалото време? Иначе ясно, че не бива да се чака повече, но ако задържа още 1-2-3 седмици-дали може да стане по-зле?

# 2
  • Мнения: 375
Правихте ли снимка преди пломбата? За да изключите някакъв друг проблем. Мен след пломба винаги ме боли ден два, но отминава.
Иначе подобна болка - само при натиск ми се случва, когато ми се възпалят венците. Болката е подобна на тази при пулпит, но се облекчава от топло и студено.
Друго което ми се е случвало е при пълнене на канали, част от пълнежа да излезе извън канала - боли дни наред, докато организма свикне.
Направете консултация с друг зъболекар.

# 3
  • Мнения: X
Моят съвет е да направите първо секторна снимка на зъба и ако Вашият стоматолог не вижда проблем, потърсете второ мнение.

# 4
  • Мнения: 5
Преди пломбирането на този зъб, направихме обща панорамна снимка, не конкретно на този зъб. И след пломбирането и при последващите ми оплаквания, доктора каза, че кариеса е бил дълбок и близо до нерва, но не го е открил, бил сигурен, че този зъб не е за умъртвяване и че пломбата била както трябва, щяло да мине. А то не минава вече месец и половина и се притеснявам да не съм попаднал на некадърник. Между другото той е на видима възраст около 30 години и явно няма много професионален опит. Освен това направи пломбата за около половин час. А аз нямам проблемни зъби. Имам около 10 пломби, които помня и никога до сега не е имало какъвто и да е проблем с тях още на другия ден. Освен това на моменти ми се струва, че болката става по силна. А тя не е при всяко сдъвкване, а периодично-явно когато на определено място някаква храна натисне по определен начин(не е задължително да е твърда). Дали въобще да вярвам на този доктор, ако не поиска да отвори и да направи отначало пломбата?

# 5
  • Мнения: X
Аз затова наблегнах на секторна снимка. При панорамна, има вероятност да не се видят някои проблеми.

# 6
  • Мнения: 375
За съжаление ми се е случвало нещо подобно - кариес уж много близко до нерва, но без да го е достигнал. След затваряне започнаха зверски болки и накрая се наложи умъртвяване. Въпросния зъболекар беше с голям опит и на възраст, така че грешки се допускат от всеки. Не отлагайте, а си потърсете още едно мнение!

# 7
  • Мнения: X
Когато се работи толкова близо до нерва, обикновено моята зъболекарка слага лекарство, поне два пъти, лекува зъба, преди пломбата. За 30 минути и хоп! Готово. Потърсете второ мнение, наистина. Понякога е и маниер на работа на стоматолога. Някои с едно посещение, някои със сто и едно. Но болка не е редно да имате, след трети, четвърти ден, след пломбиране.

# 8
  • Мнения: 3 674
При мен има такава болка и се дължи на плитка пломба. Болката е при натиск, но и при студено, горещо, кисело.
Не е възможно да се направи по друг начин. Потвърдено от двама зъболекари.

# 9
  • София
  • Мнения: 591
При мен има такава болка и се дължи на плитка пломба. Болката е при натиск, но и при студено, горещо, кисело.
Не е възможно да се направи по друг начин. Потвърдено от двама зъболекари.
Да,понякога се случва при плитки пломби,които са точно на емайлово-дентиновата граница-място,къде има много рецептори за болка.Статистика..от около 700 пациента в двата ми кабинета ,в които съм работил съм имал двама човека с много силна чувствителност.При единия продължи над 6 месеца,при втория 10 месеца..Правим снимка,всичко си е добре,кариеса е изчистен..при първия болката изчезна след това,при другия се наложи да сменим пломбата,да задълбоча умишлено в здравата част на зъба,където няма кариес,за да не бъде кариеса на емайлово-дентиновата граница.Пациентът не искаше,но чак тогава мина болката.
Може да е това причината,а може и да е в не много добрата работа на зъболекаря обаче.

# 10
  • Мнения: 3 674
Скрит текст:
При мен има такава болка и се дължи на плитка пломба. Болката е при натиск, но и при студено, горещо, кисело.
Не е възможно да се направи по друг начин. Потвърдено от двама зъболекари.
Да,понякога се случва при плитки пломби,които са точно на емайлово-дентиновата граница-място,къде има много рецептори за болка.Статистика..от около 700 пациента в двата ми кабинета ,в които съм работил съм имал двама човека с много силна чувствителност.При единия продължи над 6 месеца,при втория 10 месеца..Правим снимка,всичко си е добре,кариеса е изчистен..при първия болката изчезна след това,при другия се наложи да сменим пломбата,да задълбоча умишлено в здравата част на зъба,където няма кариес,за да не бъде кариеса на емайлово-дентиновата граница.Пациентът не искаше,но чак тогава мина болката.
Може да е това причината,а може и да е в не много добрата работа на зъболекаря обаче.

При мен болката дойде след сваляне на счупена пломба (няколко седмици след счупването). С новата пломба временно се успокои болката, но после отново се появи. Отначало беше толкова силна, че ми се струваше, че самият зъб е счупен, но секторната снимка не го потвърди. Зъболекарят отвори зъба, полага някакъв изолиращ лак и предприе лечение на венеца, което поуспокои болката, но не я елиминира напълно, за съжаление.

# 11
  • Мнения: 5
Благодаря за мненията. Странна работа, от 2-3 дена болката при дъвчене там изчезна като с магическа пръчка, не съм правил нищо специално, сякаш не е имало проблем. Но по същото време изневиделица усетих че става проблем със съседния заден зъб-номер 7.Като гръм от ясно небе ми идва. Виждам че нещо в основата между 6ти и 7ми от вътртешна страна се чернее. Като си натисна с пръст венеца там боли и по-скоро отива към 7ми, той няма проблем при дъвчене и от повърхността си изглежда перфектен. Но отдолу сякаш става нещо.Но дали е той проблема?? Възможно ли е според вас от неправилна работа на 6ти, да се появи вторичен проблем на съседен зъб-7ми, предизвикан от 6ти? Допреди 2 дни нямаше или не се усещаше нищо проблемно там. Мисля че доктора щеше да каже ако бе видял проблем там при последната среща преди месец. Моля за вашето мнение, колкото повече, толкова по-добре. Благодаря отново.  От автора

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Реших да подменя стари амалгами на два долни кътника. Изкарах месец в болки, нервна съм, всичко било ОК, да търпя. Вчера умъртвиха единия и дано да сме уцелили проблемния. Аман от прехвалени зъболекари, затвори ми болен зъб и сега ако се наложи и другия да умъртвим ще стигна хиляда лева за зъби, които не ми правеха проблем.
Наболява ме пак зъб, не зная дали мъртвия или живия и пак чакаме да видим какво ще стане, дали ще спре.

# 13
  • Мнения: 5
Нещата са ясни, оказа се некадърен доктор, друга докторка смени пломбата от фотополимер с цимент и проблема при натиск изчезна като с магическа пръчка, и не е в материала бил проблема, а в работата- няма нищо общо с предишното положение. Нещата са за ядосване

# 14
  • Мнения: 2 478
За съжаление е така. Проучвай другият път къде и кой да те лекува.
Пломби само фотополимерни от последно поколение.
Аз имам 3 малки в емайла, хванати в самото начало. Да чукам на дърво много години вече нямам проблеми.
Ходете често и редовно на прегледи.
Разпитвайте си докторите и избирайте миниинвазивни процедури по възможност. Вече е напреднала много медицината, не е, както преди 15г., особено тук при нас, където всичко идва със закъснение.
Използвайте пасти от последно поколение с Medical Hydroxyapatite за реминерализация, както и дъвки и с Xylitol.
Това, което казва TheDentist за дълбаенето е много кофти, но за съжаление е така.
Пробие ли се емайлът, който милият е няколко милиметра, стигне ли се до дентина, пулпитът сякаш е неизбежен, и то бързо. Да, зависи от организма, но дълбаене ще има.

Последна редакция: пн, 28 окт 2019, 01:52 от FragranceFanatic

Общи условия

Активация на акаунт