Първокласници. Тема 2

  • 20 404
  • 756
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 12 416
И при нас има много допълнителни занимания - футбол, танци и т.н. Гледам, че доста деца от класа се записаха на танци. Ние обаче сме почти всеки ден на тренировки, та не бих го записала и в училище.

# 91
  • Мнения: 7 987
Изобщо не знам докъде са стигнали.
На екскурзия не е ходила никога сама, но бих я пуснала, ако пожелае.
Засега имам информация само едно допълнително занимание - баскетбол, и тя иска да я запиша.

# 92
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Миналата година дъщеря ми беше ПГ в училище. Имаха си еднодневни екскурзии, както в детската градина. Ходила е на всичките. Радост голяма, подрежда се раница, правят се сандвичи. След това ми разказва за прасенца, щрауси, кончета. Носи питки, сурвачка или пано от боб и леща.
Януари месец имаха бяло училище, за 5 дни на ски. Поради здравословни причини тя не успя да отиде, но всички деца, които ходиха разказваха колко е било хубаво. Тази година съм обещала да я пусна. Дано само да е здрава.
Другата седмица е първата екскурзия за годината, чака я с голямо нетърпение.

# 93
  • София
  • Мнения: 7 992
По учебния материал: по БЕЛ пишат ченгелчета в няколко тетрадки (3-4), по математика групират (и там са 3 тетрадки), преценяват по-малко, по-голямо. Това темпо засега ме устройва, защото вкъщи с учителката сме доста по-напред и искам да запазим тази преднина.
Спортове имат различни, чудех се дали да го записвам, засега се въздържам, защото ще се разкъса много денят - в 12ч. го вземаме, после в 15.30 трябва пак да го връщаме в училище и става едно препускане между вкъщи и училището, което ми се струва безсмислено.
Относно екскурзиите: детето изкара 2 години предучилищна в училището и съм го пускала на еднодневни екскурзии. Първите пъти ми беше ужасно притеснено, защото беше и по-малък, сега пак не ми е комфортно, но гледам да не го товаря с моите страхове. С учителката се разбрахме, че са прекалено малки за лагери, но дори и да имаше, пак нямаше да го пусна. Още няма 7, не е изцяло самостоятелен и не се престрашавам.

# 94
  • Мнения: 4 766
Здравейте, момичета!

Искам да си сверя малко часовника с вас.

Синът ми навърши седем години и е втори клас в местното училище и 1 клас в българското към посолството. Прави ми впечатление, че хич не се ориентира в понятия като месец, година, време, час, минута... В училище още миналата година започнаха да учат по математика за часовника и за това колко дни и седмици има в годината и в различните месеци. Точните часове и половина ги оправя, но само до тук.

Вчера трябваше да отговори на въпрос 'от колко дни се състоят две седмици' Трябваше да му напомням за дните на седмиците. На въпроса колко дни има в годината, той ми отговаря 23. Ориентирането с възрастта също му куца - трябваше да прави описание на една снимка, на която имаше дете на неговата възраст. На въпроса 'на колко години е детето според вас' синът ми отговори, че е на 30 години.

Въпросът ми е вашите деца как се ориентират в тези понятия. Не става въпрос да бъдат точни в отговорите си, но горе-долу приблизително да правят връзка между цифра/число и неговото количествено измерение.

За екскурзиите - при нас са част от учебния процес и няма искам - не искам. Не съм чувала родител да ги придружава, поне мен не са ме питали. Лагери нямаме, но ако имахме, щях да го пусна. Мисля, че би му се отразило много добре поне за седмица да бъде по-самостоятелен.

По български свършиха тетрадка 1 и в събота взеха буквите 'А' и 'Е'. Ходи и на 'Околен свят'. Засега, слава богу, не е казал, че не иска да ходи, но подозирам, че и това ще чуя в близко бъдеще. Simple Smile

# 95
  • София
  • Мнения: 727
Нединка, и дъщеря ми се ориентира сравнително трудно. Месеците и дните от седмицата ги знае, но много бърка, например, вчера, утре, снощи, утре вечер. Часовникът също не познава подробно. За ориентиране в годините не съм се сетила да я питам, но ще я тествам.

# 96
  • Мнения: X
Синът ми е на 6 и отдавна знае за месеците, сезоните, часовника, дните от седмицата, цифрите и прочие. Някои неща научи от мен, друго от градината. Баща му, по думите на баба му, научил часовете и месеците едва ли не в гимназията и досега ги бъркал. Не съм забелязала да е толкова зле в това отношение и лично за мен е странно, защото аз дори не помня да не съм ги знаела, ама явно е нормално.

# 97
  • София
  • Мнения: 7 992
Синът ми има откровен проблем с дни, месеци, години, сезони, ден, нощ, вечер, сутрин, обяд и пр. понятия.
Работим непрестанно в това направление, но прогресът е слаб.

# 98
  • Мнения: 4 766
Мерси за отговорите, момичета! Синът ми знае и дните от седмицата, и сезоните, и месеците, но ги знае наизуст. С числата също е ок. В момента учат числата до 1000. Но му е трудно да направи връзката между числото и това, което се изразява с това число.Ако го питаш какъв ден от седмицата сме днес, не знае. Странното е, че дори не се ориентира кога са почивните дни, въпреки че тогава денят ни минава много по-различно, отколкото през седмицата. Или поне най-малкото не облича училищната униформа и не излиза от вкъщи рано. В сезоните повече се ориентира сякаш.

С мерките май повече се оправя, защото често трябва да отговаря на въпроси от типа: Коя мерна единица е по-подходящо да се използва за измерването на стая - сантиметър или метър? И там има грешки, но като цяло отговорите са верни.

От друга страна, като се замисля, на него не му се налага да знае всичко това. Ежедневието му се управлява от възрастни засега - водим го и го вземаме от училище в определен час, водим го на тренировка, на рождени дни. Изобщо денят му е разпределен, но това разпределение го правя аз и аз следя да се спазва.

Грейс, и моят често ме пита: 'сега сутрин ли е?', при положение че ние вечеряме Simple Smile

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 16:08 от Nedinka

# 99
  • София
  • Мнения: 2 446
Моят син се оправя доста добре с месеци, години и изобщо с понятия за време. Почти на 7 е. Имам чувството (може и да си въобразявам де), че математическото му мислене е по-добре развито отколкото на брат му на тези години.
Не познава всички букви обаче, четенето е още далеч.
Децата са различни, развиват се със собствено темпо. Щом сте в чужбина вероятно щяха да ви кажат, ако има нещо притеснително.

# 100
  • София
  • Мнения: 7 992
Е моят, примерно, чете (на срички все още) и смята до 100 със сметало, но ако го питаш в коя държава живее и кой ден е днес, ще се озъби.

# 101
  • shumen
  • Мнения: 18 043
Моя познава дните,месеците,сезоните,но часовника го познава само електронния и то от майкито му.
Екскурзии госпожата за сега каза,че няма да имат все още.
От другият месец ще започнат проект моят роден край и ще ги водят в музей,библиотека и т.н.

# 102
  • Мнения: 4 766
Щом сте в чужбина вероятно щяха да ви кажат, ако има нещо притеснително.

Пролетта ходихме на обследване заради други неща. Правихме цял куп тестове и изследвания, които не показаха отклонения.

Синът ми посещава психолог, с когото споделих забелязаното, и според него това не е притеснително, но все пак реших да си сверя часовника с връстниците. Знам, че всяко нещо се учи и че нещата, които за нас са очевидни, за децата съвсем не са, но понякога просто ме изумява с въпросите си. А не е като да не обясняваме и повтаряме.

Иначе в училище се справя много добре. Няма проблеми в това отношение, но си признавам, че и аз работя с него доста у дома.

# 103
  • Мнения: 7 987
Моята дъщеря много добре ги разбира всички тези понятия. На 7 е.

# 104
  • Мнения: 2 810
7 тетрадки с домашни тази вечер. От 19.00, та до 21.30 ч сме писали. Имаше и рев, сополи, аз това не го мога ...... Полудях. После вечеря 30 мин. Още не сме легнали. Друг път 1 страница, най-много 2. Ужас.

Общи условия

Активация на акаунт