Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Ще се опитам максимално кратко и бързо да ви разкажа какво се случи в рамките на месец.  Гинекологичен преглед, преглед при ендокринолог, ЯМР. Резултат: поликистозни яйчници, висок пролактин (2 пъти изследван), леко завишен TSH (не ми обясниха какво означава това) и накрая микроаденом на хипофизата. Много тежък за мен месец- лекари, лекари и пак лекари. ( тегло + 10 кг за 4-5 месеца). Четох доста теми и коментари- за съжаление има много хора със същите оплаквания, симптоми, диагнози, болести. Въпросът ми е, някой приемал ли е Достинекс (има тема от 2006 г.)? Притесняват ме странични ефекти, притеснява ме времето - не знам колко време ще се боря с микроаденома, който за мой късмет е малък ( <2мм). Казаха ми, че най-вероятно 2,3 години ще приемам лекарството. Започнахме опитите за бебче, а сега се оказва, че трябва да го оставим на заден план. Моля да споделите вашия опит. Какво да правя с поликистозата и каква всъщност е нейната вреда? ( Предстои пак да ходя на преглед, но мисля да изчакам седмица, защото много ми дойде...). Чета мнения, че всъщност поликистозните яйчници са проблемни само за забременяването, за нищо друго. Други мнения показват, че може да се забременее (и аз познавам такива случаи), но поликистозата трябва да се лекува, защото води до големи усложнения на "стари" години. Сигурно съм, че ще усетите колко съм объркана в момента и се извинявам. Дори не съм сигурно за какво по-напред да ви питам, съжалявам. PensiveРезултатите от ЯМР излязоха преди час и .. още не мога да се успокоя. Благодаря на всички, които четат темата! Hug

# 1
  • Мнения: 3 902
Мога да кажа за достинекса. Изписва се правилна и лека доза и се пие до положителен тест за бременност. Пролактинът може да влезе в норма много бързо с него и не пречи на опити за бременност. Аз също съм с микроаденом, имам Хашимото, имам смазани хормони, които на картинка описват ПКЯ, но съм с намален резерв и за това хич не съм отлагала опитите. Според мен си за репродуктивен специалист, които да даде правилна насока. От всичко, което си написала описа един голям процент от населението на България. С тези ти оплаквания е хубаво да провериш дали нямаш инсулинова резистентност.

Късмет!

# 2
  • Мнения: 11 844
Аз пък да кажа за поликистозните яйчници - бях с такива от момиче, забременях си и след раждането се оправиха  Wink .
Поликистозните яйчници няма как да се лекуват особено, честата практика е да изписват противозачатъчни (или поне така беше на времето). Основния проблем при тях е, че се образуват фоликули примерно, но не могат да се спукат за да се стигне до оплождане. На мен ми ги следяха и като станеха на нужния размер и биехме инжекции да се пукнат уж , но 3м подред не стана нищо. Дадох си месец почивка, че имах защита на дипломна работа и хоп забременях Simple Smile .

Относно ТСХ, това е хормон който е на хипофизата, но принципно го изследват във връзка с щитовидната жлеза, защото той стимулира нея. Щом ТСХ е завишен, може би има понижена функция на щитовидната, но трябва да се проверят и нейните хормони ФТ3 и ФТ4, което е желателно в предвид другите ви проблеми и плана за дете.

Успокой се. Не му се плаши на Достинекса, много момичета/жени пият Peace

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Имам позната, която износи и роди бебе с абс същите проблеми. Бяха й казали да не се надява изобщо. КИРМ Пловдив и доц. Конова й помогнаха. И на мен помогнаха-имах всичко това без аденом, щото не съм правила ЯМР( може и това да имам), знам ли. Пих еутирокс, бромкриптин, витамин Д, селен и инофолик, отделно аспирин за кръвосъсирването. Това ми беше терапията, за половин година влязох в час и забременях нормално. Само нема се плашиш Simple Smile

# 4
  • Мнения: X
Много ме успокоихте със съветите и позитивизма си. Благодаря ви от  сърце! Започвам да приемам "Достинекс" веднъж седмично, а за поликистозните яйчници ще ходя  на гинеколог другата седмица, за да видя и за тях какво ще ми кажат. Желая ви приятен уикенд!

Общи условия

Активация на акаунт