Работа, CV-та, HR-и, съвети - 67

  • 21 151
  • 742
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 47 963
Аз пък ежедневно виждам хора, които явно ги е било срам да говорят за това преди договора, съответно има неприятни изненади след започване. Имали са очаквания...
Забелязвам, че младите и много възрастни ите повече говорят свободно по темата.

# 571
  • Мнения: 28
Максимума е равен на желаната сума. Но има логика, че въпросът е подвеждащ. Вероятно е добре да се отговори: няма да работя за по-малко от #, а най-щастлив ще съм с $. Обаче, ако се каже така, работодателят може да си каже,  че за този кандидат най-важни са парите.... Ситуацията е много tricky. 😀

А не е ли така? Хората не работят за чест и слава, а за пари. Поне по-голямата част от тях. Ако си си надвил на масрафа, може и да работиш за кеф. Клишетата с развитието и бла-бла ги дъвкахме по-нагоре.
Разбира се, че е така. Но живеем в лицемерен свят. Ако казаме само това, което чувстваме, искаме и т.н... ще се избием.

# 572
  • София
  • Мнения: 38 431
Майка ми е така. Хич не обича да говори за пари. Все "няма". Разцъкала ги е по 2-3 сметки, забравя си пина на картите, какво прави - само тя си знае.
Аз си говоря без притеснение. Просто ми трябва време да се ориентирам за заплатите в моите сектори сега.

# 573
  • Мнения: 47 963
Аз пък мисля, че какво се плаща в сектора не е кой знае какъв ориентир, освен за най-ниски нива персонал. Важно е под какъв минимум не падаш, което зависи от много неща.

# 574
  • София
  • Мнения: 12 374
Ми като са ги имали очакванията, да са ги изказали. Мълчанието и смущението може да са чаровни на първа среща с потенциално гадже, но на интервю, където човек предлага себе си, тоест се опитва да “продаде” максимално добре опита и способностите си, подобно поведение не носи нищо положително.

# 575
  • Мнения: X
Разбира се, че е така. Но живеем в лицемерен свят. Ако казаме само това, което чувстваме, искаме и т.н... ще се избием.

И оттам идва разминаването  между очаквания и резултат. Защото ни е срам или неудобно да си поискаме.
Ами мен не ме е срам да си кажа под каква сума няма да си мръдна задника. Така или иначе ще ме сцепят от работа, поне да си заслужава, за да не ми остава чувството, че съм прецакана. Познато ми е, но той животът е най-големия учител.

# 576
  • Мнения: 29 270
Работя за пари. Съжалявам, ако на някой му звучи грозно или меркантилно. Най-важно ми е семейството, след това заплатата, защото ми позволява да се грижа за детето си. Ако някой има проблем с това, то този проблем не е мой...
Обикновено се опитват да прокарат неща от сорта - трябва да сме съпричастни, да мислим за фирмата като своя, да работим извънредно, за да е добре фирмата, а и ние покрай нея...

Едно съм разбрала от трудовия си опит - на никой не му пука за теб. В момента, в който нещо накривиш на някого, ще те разкара като стой та гледай... Защо на мен трябва да ми пука за фирмата му?

# 577
  • Мнения: 7 987
Не разбирам какъв е смисълът да кажеш, стартово 2000-3000 хиляди. като че ли ако ти дадат по-малко от 3000 ще откажеш. Или пък ако не е стартово.. няма да работиш за повече от 3000? Не разбирам и въпросът за очаквано заплащане. Яко тъп е. Какво ги интересува аз какво очаквам? Аз отивам с моите си искания за заплата.

# 578
  • BG
  • Мнения: 2 217
Добре, в тази връзка какъв диапазон давате за желана заплата 1000лв ли? Имам приятелка от ИТ сектора, която беше дала такъв диапазон и започна на горната граница, но не навсякъде е така.

# 579
  • София
  • Мнения: 38 431
Сега чета пак първия мейл и там само за бонусите се говори. Нещо ми е адски подозрително това. Дават малка заплата и бонуси на тримесечие. Аз докато доживея до бонусите, ще съм ги похарчила за самото ходене на работа /за храна и транспорт говоря/.

# 580
  • BG
  • Мнения: 2 217
Сега чета пак първия мейл и там само за бонусите се говори. Нещо ми е адски подозрително това. Дават малка заплата и бонуси на тримесечие. Аз докато доживея до бонусите, ще съм ги похарчила за самото ходене на работа /за храна и транспорт говоря/.

Бонусите са хубаво нещо, но според мен е по-добре да има добра основна заплата и те да са като добро допълнение към нея. Simple Smile Има много фирми, които обещават бонуси, а после ги правят недостижими и при малка основна заплата е много неприятно.

# 581
  • Мнения: 29 270
Т.е. и 1000 лв. не са ти гарантирани, така ли? Смешници!

# 582
  • София
  • Мнения: 12 374
Не разбирам какъв е смисълът да кажеш, стартово 2000-3000 хиляди. като че ли ако ти дадат по-малко от 3000 ще откажеш. Или пък ако не е стартово.. няма да работиш за повече от 3000? Не разбирам и въпросът за очаквано заплащане. Яко тъп е. Какво ги интересува аз какво очаквам? Аз отивам с моите си искания за заплата.
Че си окей с всичко между 2000-3000, но под две няма да паднеш. Над три не очакваш, поне не стартово.

Какво ги интересува? А защо да не ги интересува, нали ти ще работиш, а те ще ти плащат?

# 583
  • София
  • Мнения: 38 431
Т.е. и 1000 лв. не са ти гарантирани, така ли? Смешници!
1000 лв са гарантирани.
Има и 60 лв ваучери.

# 584
  • Мнения: 7 987
Не разбирам какъв е смисълът да кажеш, стартово 2000-3000 хиляди. като че ли ако ти дадат по-малко от 3000 ще откажеш. Или пък ако не е стартово.. няма да работиш за повече от 3000? Не разбирам и въпросът за очаквано заплащане. Яко тъп е. Какво ги интересува аз какво очаквам? Аз отивам с моите си искания за заплата.
Че си окей с всичко между 2000-3000, но под две няма да паднеш. Над три не очакваш, поне не стартово.

Какво ги интересува? А защо да не ги интересува, нали ти ще работиш, а те ще ти плащат?

Да, затова трябва да ги интересува колко искам, а не колко очаквам.

Free Agent, за ИТ рекрутъри бонусите може да са по-големи и от заплатата ти. Като знам какви бонуси се дават на кого ли не, само да се намери човекът, който да работи...

Общи условия

Активация на акаунт