Карате ли гостите си да се събуват

  • 10 889
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 970
Намирам за ужасно невъзпитано и нехигиенично да не се събуват обувките.
Нямам такива гости. Затова и не се е налагало да ги карам. Но бих.

След като на кучето мием лапите след всяка разходка, значи и гостите не е редно да ми влизат в обувки, където с децата примерно си ходим боси.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 15 599
Не, не ми е минавало през ум да карам някого да се събуе, тъй като самите ние влизаме с обувки вкъщи.
За мен, удобството и практичността винаги са били над стерилната чистота като ценност.
В редките случаи, в които ходя на гости, не питам дали трябва да се събуя – директно влизам, но ако ме помолят, все пак, да сваля обувките си, го правя с неохота. Това е само една от многото причини, поради които не обичам да влизам в чужди домове.
А да надена чехли, които не знам кой преди мен е носил, е просто невъзможно. Това е дори по-нехигиенично от влизането с обувки. Можеш да си лепнеш всякакви гъбични инфекции и други гадости, носейки чужди "галоши". Плюс това, гнуслива съм към хорските бактерии и секрети. Така че в повечето случаи, като ме "събуят принудително", просто мръзна и гледам по-бързо да се измитам от негостоприемния дом. Това е.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 5 156
Не правя коктейлни партита за висшата класа, че гостите ми да идват с лексуса направо до 3 етаж по токове и златни рокли. Никога не съм си и помисляла да не се събуя, когато влизам в нечий дом, съответно и моите гости никога не са си го помисляли. Не заставам да ги гледам в краката, просто всички  се събуват - това е абсолютно нормално за тях и за мен - като да си свалиш зимното  яке, когато влизаш в топъл дом, или да си оставиш мокрия чадър, а не да го слагаш на дивана до теб.
И аз мисля по същия начин.
Тънкото внушение как само българите гонят гостите си с чехли в ръка, а в Канадата са къде-къде по-възвишени не минава.

# 18
  • Мнения: 13 906
Винаги и то се събуват на вратата. Така сме свикнали с всичките ни приятели. Но и за пръв път да идват не съм имала човек да не се събуе. Ние самите на гости се събуваме дори пред вратата. След като си заминат гостите, където все пак са стъпвали с обувки веднага се мие пода.
Сега се сещам че един път ми е влизал човек с обувки - майката на приятелка, но жената беше с деменция и й беше простено.

Да уточня че зиме-лете подът е топъл, ние самите ходим без чехли.
Понастоящем ми прави впечатление че всякакви техници поддръжници други влизат след като си общуват калцуни. Много съм впечатлена.

# 19
  • Мнения: 18 713
Дали събуват ботушите и нахлузват обувки или събуват ботушите и нахлузват чехли - няма разлика.

# 20
  • Мнения: 462
Всички гости, които идват у нас се събуват на вратата без да питат. Лично според мен е невъзпитано да се намъкнеш с обувките, с които не се знае на какви мизерии си стъпвал и после детето ми да си играе там. Аз дори не пускам да влизат инкасаторите за водата,просто като оставят бележка на коя дата ще минават, аз записвам данните от водомера и ги закачам за вратата

# 21
  • Мнения: 4 420
Всички се събуват. Минуса е, че все още не съм купила достатъчно чехли. Родителите ни си носят своите си, за да не се чудя какво да им давам. По принцип подовете са ни топли, та дори и да имам чехли, хората пак отказват. Нямам такива възвишени приятели, които не могат да преживеят факта, че някой може да им види чорапите или дупката на чорапогащника. Явно сме диваци някакви. Чак пък да сме негостоприемни, заради едното ходене бос.....

# 22
  • София
  • Мнения: 13 602
Рядко имаме гости, но държа всички да се събуват. Имаме 4 деца (едното от миналия месец не живее с нас, но най-малкият е още на 4 г. и обожава да си играе на земята с разни строители и колички) и 3 кучета (те се мият след всяка разходка и държа вкъщи да стъпват на чисто, защото после лягат с нас в леглата ни).
Купувам калцуни или от еднократните бели чехлички за спа и ги давам на гостите, според желанието им дали ще се събуят или ще нахлузят калцуните над обувките. Най-близките ни си носят свои чехли, когато ни гостуват за по-дълго.
Ние самите ходим често по чорапи и не мога да си представя да легна със същите чорапи на дивана, ако обикалям вътре с обувките от мръсните улици. Ако навън беше чисто, улиците се миеха и не газехме човешки и кучешки изпражнения, може би щях и с обувките да си влизам. Далеч не е стерилно у дома, но насила да си внасям л---на не ми допада като идея.
И аз в хорските къщи се събувам. Всичките ни познати са хора с деца или пък възрастни и би ми било неудобно да им нанасям уличните боклуци. По същата причина си свалям връхната дреха, когато имам такава и си мия ръцете, когато вляза в нечий дом.
От години не ми се е случвало вкъщи да влезе техник и да не си носи калцуни. Явно им осигуряват служебно, което е похвално.
Където и да сме били в чужбина, също ми е правило впечатление, че хората се събуват и си обуват домашни чехли или жените слагат обувки тип-пантофки, а мъжете леки мокасини.
Ако някой ми влезе с обувките, втори път няма достъп до дома ми.
В кантората може да влизат с каквито обувки си искат.
Била съм на гости в къщи, където много държаха да не се събувам, защото гостите там не се събували. Оказа се, че има причина и то отразена в цялото домакинство до степен, че ме беше гнус да си изпия кафето. Не съм ходила повече на гости на въпросните дами.

# 23
  • Мнения: 36 778
И ние още се събуваме (нагласата не е е променена). Simple Smile
Не каня хора, които познавам бегло, да ми идват на гости; тези които идват, знаят, че ще трябва да се събуят (и у тях е същото).

# 24
  • София
  • Мнения: 38 898
Любимата ми тема!😜 Бившата ми най-добра приятелка се скара с мен заради това /абе не баш/.
У нас холът е отворен още от входната врата, така че събуването е леко безмислено. Пък и не ми пука, честно казано. Не мога да съдя за хората по обувките им.

# 25
  • Мнения: 21 648
Събуват се. Навън не е достатъчно чисто, за да не се събуват. Където и да е това.

# 26
  • Мнения: 2 695
Всички, които идват у нас се събуват. Съответно и аз, когато ходя на гости се събувам. Не мога да си представя да се влиза в дом с обувките и да се разхожда човек по стаите. При тази мръсотия навън .... бляк. Само си представете какви "красоти" може да настъпите случайно и после да си ги отнесете в къщи ...... ужас .....

Винаги ми е било интересно по филмите как си влизат вътре с обувките, а дори и в леглото се хвърлят с тях. Тези хора не  ги ли е гнус?

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 15 599
Аз също лягам на дивана с обувки.

В Щатите абсолютно никой не се събува. В смисъл – не е само "по филмите".

# 28
  • София
  • Мнения: 13 602
Аз пък на дивана обожавам да лежа по пижама и то с тази, с която после си лягам в завивките.

# 29
  • Мнения: 4 518
Аз също лягам на дивана с обувки.

В Щатите абсолютно никой не се събува. В смисъл – не е само "по филмите".
Добре де, а обувките чисти ли са или е възможно да сте настъпили преди това акита и изгнили плодове?

Общи условия

Активация на акаунт