1 АЕГ - тема 3

  • 64 964
  • 768
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 2 687
как са ви наблюденията: отличниците, т.е. децата, които могат да избират, къде избират университет: България или извън България? има ли все още деца, които предпочитат БГ, и кой университет за тях е съвременно привлекателен?

# 556
  • София
  • Мнения: 6 094
По-голямата част от съучениците на сина ми останаха тук. Всеки избра според интересите си. Не съм чула някой от приятелите му да не е приет в желания университет.
Но според мен миналата годината не е показателна. Ситуацията с К19 повлия на избора. Познавам две деца, от друга гимназия, които се отказаха от чужди университети точно по тази причина.

# 557
  • Мнения: 2 687
А кой университет би отговорил на очакванията на млади начететни и надъхани завършващи 1 АЕГ хора? Някак си съм с впечатление за супер остарели подходи както в журналистика в СУ, така и икономиките в УНСС? Така ли е или успяват да грабната децата и да им се учи тук? Въпросът ми може да звучи малко общ, но е насочен към най-утвърдените няколко гимназии, защото знам , че от там децата излизат още една идея по надъхани!...

# 558
  • София
  • Мнения: 6 094
Аз не мога да отговоря. Не съм привърженик на ученето в чужбина на всяка цена. Още повече, че то може да се осъществи и на по-късен етап, когато младите хора са наясно какво искат.

Видях, че и в темата на ФЕГ си задала същия въпрос. Може би е по-добре да видите къде е добро образованието в сферата, в която детето ще се развива и тогава изберете език.  Макар че почти навсякъде има обучение на АЕ, така че той дава най-много възможности.

# 559
  • Мнения: 2 687
Да, защото тези две езикови, и испанската, искаме май. А се чудя колко ли ще е тъпо всички да искат уни извън БГ, а само дъщеря ми, т.е. аз, не. Супер против съм да учат извън БГ, виж за магистърска степен е друга бира. Явно сме на едно мнение.

# 560
  • Мнения: X
Не мисля, че всички искат да учат висше извън БГ.
Има много специалности, които са си чудесни и тук: медицина, фармация, филологиите ни в СУ също са много добри.
Аз също не съм привърженик на ученето навън на всяка цена. Много зависи какво точно е избрало детето.

# 561
  • София
  • Мнения: 2 846
Лично аз нямам намерение на този етап да пращам децата си да учат в чужбина. По много причини - от образователно и житейско естество. Виж, евентуално някаква магистратура, специализация след време - ок, и то ако искат и не на вска цена.

# 562
  • Мнения: 6 705
Почти всички български университети участват като приемащ/изпращащ ВУЗ по програмата Еразъм, така че след завършен първи курс може да се замине в почти всяка европейска държава и то заплащайки единствено българската такса в лева.
Аз съм гледала за Италия специално 2 хиляди евро на семестър, а ако от СУ се замине на Еразъм, студентът ще плаща ~300-400 лв. Отделно по програмата се полага и месечна стипендия на студентите.
Така че не съм "за" заминаване веднага след 12 клас.
Възможности има много.

# 563
  • Мнения: 2 687
да, това с еразъм е супер вариант - тъкмо да опитат нещата и постепенно да се добив увереност и представа за нещата.

постоянно чувам, че бг университетите са твърде назад, с много остарял подход, много теоритичен. не за технически специалности, напр журналистика не знам къде в БГ може да се учи някак си съвременно? то не знам и къде в БГ може да се прилага, при тези медии. но напр реклама, такива по-интригуващи професии от нетехническо естество.

# 564
  • София
  • Мнения: 6 094
Еразъм продължава ли да действа? Някъде ми беше попадала информация, че е до 2020. После щели да я удължат, но дали се случи не зная.

# 565
  • София
  • Мнения: 10 309
Споделям драмата с учителят по английски Василев, за който писахме, че искаме да бъде сменен тъй като няма достатъчни познания по езика за да го преподава. Директорката дори не благоволи да отговори...
Чудя се има ли смисъл да пишем на Училищното Настоятелство, някой беше предложил, не знам те с какво биха помогнали.

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 17:21 от nad_tab

# 566
  • София
  • Мнения: 2 327
Според мен трябва да пишем на директорката отново, постоянно и упорито, докато не получим отговор, който да ни удовлетворява. Една напълно пропиляна година за децата. Допълнителните уроци по английски не ни мърдат с такова “високо” ниво на преподаване.
По всички предмети учителите работят усърдно и на ниво, доколкото позволява ситуацията, освен по английски.

# 567
  • Мнения: 2 687
не се отказвайте, според мен!! обадете се и искайте среща, ако трябва. в темата за ФЕГ постъпват по същия начин във връзка с няколко преподаватели. така ще направите добро и на бъдещите ученици, а самата АЕГ ще знае, че е под наблюдение. не знам как е възможно да са си го позволили това...

# 568
  • София
  • Мнения: 2 846
Според мен явно се коментира този преподавател, защото другата учителка по английски, която преподава на класа на дъщеря ми, е разпитвала децата какво мислят за Василев.

# 569
  • София
  • Мнения: 10 309
Според мен явно се коментира този преподавател, защото другата учителка по английски, която преподава на класа на дъщеря ми, е разпитвала децата какво мислят за Василев.
Той отдавна се коментира и класната е разпитвала децата, но никой нищо не направи и в момента цял клас(не знам на кой още преподава) има нулева година по основнен предмет, какъв е смисъла от Английска гимназия, ако дори обучението по език куца.
Аз разбирам, че учители не достигат, но ако държат на реномето си, ще подбират по-внимателно учителите по английски!

Общи условия

Активация на акаунт