Американски колеж - осемнадесета тема

  • 41 351
  • 753
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 182
Отивам да чета, за да си отговоря на въпроса. Мислех, че човек преди да подпише договора си с АК к на сън да го бутнеш, ще знае отговора  на този конкретен въпрос. 🙂Затова попитах Ежко.

# 691
  • Мнения: 6 926
Мария77, между интелигентните деца не се усеща.
Благодаря, дано така остане!
В сегашния клас има деца на политици, бизнесмени, всякакви хора. Не се усеща абсолютно никакво разделение. Надявам се да се дължи на добро възпитание, а не на малката възраст. Имам надежди и очаквания, дано се оправдаят.
Разделението беден-(много) богат е основното, което ми говорят като се опитват да ме разколебаят за АК разни познати. Затова си питам, въпреки, че все още каруцата е пред коня.

# 692
  • София
  • Мнения: 2 768
Според мен няма как човек да е убеден, че разделение няма (това си е мини общество, в което има пъстрота)
въпроса е: как детето би приело подобни реплики и подмятания
дали подобни реплики, подхвърлени от един младеж/девойта биха се радвали на популярност сред други...

# 693
  • Мнения: 2 992
Първо да се извиня за начина, по който е прозвучало , написаното от мен за първото момче/момиче.
 СС беше само пример, за това че не са били винаги на първо място от СМГ. Опитах се без да съм многословна в един пример да обясня и за промяната на условията
-да кажа, че е могло 100 % финансова помощ да отиде при някой, който няма нужда от такава, щом плаща ЧУ. И съвсем правилно са променени правилата , за да може тази помощ да отиде със сигурност при хора в нужда. И СС беше само пример, за това че не са били

Съвсем не ми е и хрумвало, че така ще ви прозвучи и тук ще настане бойно поле!



Сега трябва да се включи родител, на който са свели до 0 таксата. Едва ли някой друг знае от първа ръка.

Има 5 пълни стипендии, т.е. 0 такса, описана е как се получава на сайта на Колежа.
Шарки,
Лиса Костова е такъв пример! Променили са й таксата на 0

Аз също съм пряк свидетел на сериозен компромис от АК за финансови условия- при необходимост.

Не знам и не съм чувала от детето си за финансово разслоение. Такива коментари се избягваха. Не са се деляли на възможности, поне според споделеното от нея.

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 09:40 от rosss

# 694
  • Мнения: 5 425
Мария77, между интелигентните деца не се усеща.
Благодаря, дано така остане!
В сегашния клас има деца на политици, бизнесмени, всякакви хора. Не се усеща абсолютно никакво разделение. Надявам се да се дължи на добро възпитание, а не на малката възраст. Имам надежди и очаквания, дано се оправдаят.
Разделението беден-(много) богат е основното, което ми говорят като се опитват да ме разколебаят за АК разни познати. Затова си питам, въпреки, че все още каруцата е пред коня.
Мария,
Децата на наистина заможните хора са се сблъсквали от ранно детство с много от негативите на положението си (завист, използвачество и т.н.) и избягват да парадират с възможностите си.
Перчат се обикновено хора с комплекси по въпроса и бързо стават обект на присмех в колежа.
Извини ме, но разпространяващите този мит са обикновено завистливи хорица, които надали са влизали някога на територията на АК.

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 09:42 от Ezhko

# 695
  • София
  • Мнения: 18 051
Същото като Звездица щях да напиша.Разделение има навсякъде в някаква степен и е безпредметно да го отричаме. Дори и във форума се вижда от съдържанието на родителски постове,
на хора с деца иначе в едно училище, независимо кое е то ..До дете е реакцията, едни се засягат и затварят в черупката си при кофти подмятания по този параграф, други просто  ги пропускат покрай ушите, намират своята микросреда от съученици в цялото и се чувстват прекрасно. Simple Smile

# 696
  • Мнения: 6 926
Росс, на мен няма нужда да се извиняваш, аз наистина с глас се смях на изречението и реакцията на warwick и затова се включих, не съм се обидила.
Но използвах повода да си питам за "болежката".

# 697
  • Мнения: 8 082
В АК малко е трудно това с "микросреда" в класа, защото фиксиран клас за 5 години няма. Целия випус е "омешан" по някакъв параграф, а с клубове, елективи и т.н. целия Колеж. Определено се формират приятелски групи по интереси и в никой случай по финансови критерии.
Не е имал никога притеснения, че например по физическо ще е с гуменки/кецове за 30лв, а не с някакви маркови...

# 698
  • София
  • Мнения: 18 051
Микросредата не е само за училище, тя е и извън него..В друга гимназия столична  класовете  също се сменят, най-добрата приятелка на дъщеря ми оттам да беше заедно с нея в един клас  само първата година. После ги раздели втори език, после профил..

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 12:20 от пенсионирана русалка

# 699
  • Мнения: 2 529
Ще си позволя да споделя мнение относно пълната стипендия, тъй като познавам дете, заслужило и успяло да взима такава в рамките на 5-те години в колежа. "Заслужило" в случая означава - с доказана финансова нужда (дете на разведени родители, многодетно семейство, завършило най-обикновено държавно училище и т.н.), а под "успяло" имам предвид, че всяка година детето се бореше за съответния успех. Завърши преди няколко години, все още следва в момента. Никога не съм чула от това дете въобще да спомене за усещане на някаква финансова дискриминация...
Между другото една млада жена музикант от село Катуница, завършила с пълна стипендия университет от Бръшляновата лига, вчера по телевизията каза следното с усмивка - "Просто за такива като мен ученето там беше свързано с много труд, за да задържим успеха си и да се докажем, и отделно с работа, за да се издържаме, а за тези с поршетата си беше и парти".

# 700
  • София
  • Мнения: 1 395
Мария, и преди съм писала по въпроса - в моя випуск е имало не повече от двама-трима души, парадиращи с възможности. Същите те си бяха надувки и по всеки друг параграф, финансовият просто не беше изключение.
Много обичам да давам за пример най-добрия си приятел. След две години близка дружба, седене заедно по всички предмети, един ден открих, че негов родител е по всички медии в момента. Никога не е показвал възможности или отношение.

Знам за поне един случай на дете, останало без родители, чиято такса бе премахната.

# 701
  • Мнения: 6 926
Ей, много благодаря на всички за включването!

А как правят разбъркването на класовете? Доколкото разбирам е година за година, а не по ниво на предмети и по всеки предмет да си в различен клас спрямо ниво/интерес, нали?

# 702
  • Мнения: 5 425
Не е по ниво. По-скоро по профил и избран чужд език за удобство при съставянето на програмата. А после и на случаен принцип между паралелките с еднакви профил и чужд език.

# 703
  • София
  • Мнения: 5 020
Не е по ниво. По-скоро по профил и избран чужд език за удобство при съставянето на програмата. А после и на случаен принцип между паралелките с еднакви профил и чужд език.

При новата програма предполагам,  че разместването ще е в 9, 10 и 11 клас.  После в някои профили ще има само по една паралелка, няма как да се размества освен за часовете по втори чужд език, други ще са с по 2-3 паралелки, но не вярвам и тях да разместват за една година. За мен е интересно там където има по 3 паралелки в профил например дали ще ги формират на база втория чужд език или на друг принцип. Чуждият език не би трябвало да играе роля, защото очевидно за тези два часа седмично всички ще се прегрупират, но нямам представа как ще го решат.

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 11:09 от Prizma

# 704
  • Мнения: 44
Елективите всяка година едни и същи ли са?
Всъщност,  по- скоро ме вълнува, дали след като тази година има групи за подготовка по БЕЛ и Математика за НВО в 10кл., следващата отново ще има?!

Общи условия

Активация на акаунт