201-ва златна немска есен

  • 25 723
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Beautiful,  при първата ми бременност беше истерията с EHEC, тази жертви имаше доста. От ядах си на евтини зеленчуци, никой не искаше да ги купува.

Не се шашкай.
Леко раждане!

# 16
  • Наблизо
  • Мнения: 5 948
Благодаря много!
Не лесно да не се психясваш като си по цял ден вкъщи.

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да ви кажа през ваканцията как се възмутих. В библиотеката предлагаха basteln и понеже беше гадно, сиво време, реших да идем...
Оказа се от шкартирани книги се сгъват страниците и се прави мишка.
Стана ми супер гадно, когато детето дойде с избраната от него шкартирани книга:





Не си спестих ироничния коментар пред мъжа ми... 😡

# 18
  • Мнения: 6 867
Дано е шкартирана, защото е повредена, иначе е гадно книга на Б. Брехт да се ползва за basteln. Така ми става тъпо като видя снимки на ценни книги, изхвърлени до контейнери в България.

# 19
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Нали й виждаш корицата?!
Нищо й няма. Един път заговорих директора и той ми каза, че каквото не се чете, сеншкартира и се купуват нови книги, като водеща е корицата 🙄
Хубавото е, че можеш да отидеш и да “поръчаш” книга. Ако я нямат, проверяват съдържанието дали става все пак за широка публика и я поръчват.

При нас има и шкаф за размяна на книги. Един път имаше невероятна колекция от поне 40 книги световни заглавия.... поне половин час стоях отпред, ама като нямам място за толкова книги ги оставих...

# 20
  • Мнения: 6 867
Да, корицата я видях и се върнах в миналото незабравимо. Жалко.
П.П. И ние се снабдяваме от време на време с книги от една книжна витрина на улицата. Даже за детската градина, в която работя, влача книжки от там.

# 21
  • Мнения: 9 270
Терминът е не шкартирам, а отчислявам на български език. Общинските градски библиотеки нямат задължението да пазят книгите за вечни времена нито в Германия, нито в България. Щом не се чете, се отчислява и става на макулатура. Не е нужно книгата да е скъсана и повредена. Има огромен проблем с книжния поток в момента и съхранението  му в библиотеките. Дори дигиталните книги не решават проблема. Единствено националните библиотеки, както и някои университетски и Staats са задължени да съхраняват книгите завинаги. Казвам го като професионален библиотекар.

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Оооо там що неща съм откривала. Даже пълна поредица от онези книжки за пожарната, за полицията, за времето и т.н
Забравих как се казваше.... ама и в ДГ бяха пълни, виж игри взимаха.

В съседния град много хора оставят даже книгите на улицата да си вземеш.
Свекърва ми ги хвърля 😵
На нея отказвам и от шкафа са й давам, но мъжът ми й каза да ги връща.

Въобще нищо не са научили от историята си!!!!
Още по-ужасяващи за мен е, че няма свободен достъп до важни автори: Хана Арендт, Хабермас, Кант, но също и Зимел или  Бенямин. При нас ги има само в библиотеката на ТУ, само за техните студенти, в моето уни ги нямаше. Професорът, при който писах някаква писмена работа и сложих за източник Арендт просто беше потресен, че знам коя е, че сама решавам да ползвам този източник, а не е той да ми го е предложил и даже ме попита дали ще се справя да прочета всички източници. Когато вече го информирах, че ги познавам много добре и трябва да намеря само точното място на цитатите в немското издание, щеше да припадне, само мигаше.... 😒

Дени, на мен това ми е ясно. Въпреки всичко намирам за пагубно, че подобни книги се отчисляват и то точно, защото не се четат! Това ми е драмата....
За потока с книги ми е ясно. Нашия шкаф на улицата редовно го разтоварват в синия контейнер 🙄
Просто и книгите станаха Konsumgut, а не медиум на идеи. Оттам и проблема.

# 23
  • Мнения: X
.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 22:42 от Анонимен

# 24
  • Мнения: 7 139
За три месеца се сдобихте със собствено жилище? Браво!

# 25
  • Мнения: X
Мислили сте за връщане в България? Какво надделява при вземането на такова решение?

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 22:44 от Анонимен

# 26
  • Мнения: 7 139
Значи не сте от три месеца тук.

# 27
  • Мнения: X
.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 22:44 от Анонимен

# 28
  • Мнения: 7 139
Аз не съм мислила да се връщам. Харесва ни тук.

# 29
  • Мнения: 16
Имате ли опит с ремонтни дейности и хазяи?
В договорът ни пише за Schonheitsreparaturen, но проблемът е по-голям. Стената в спалнята ни е влажна, предполагам от фугите и старите плочи в съседната баня. Според наемодателят обаче е заради това, че се къпем много. Та, съвети, идеи, кой прав, кой крив? И да, кой ще плаща...

Общи условия

Активация на акаунт