За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 28 491
  • 743
  •   2
Отговори
# 225
  • Sofia
  • Мнения: 21 581
Да, нишесте ползвам, защото имам глутенова непоносимост. Пш. нишесте не ми върши работа.

3 яйца, пакетче пудинг ванилия за 500мл мляко от цар. нишесте, 3сл захар, 3сл олио, малко бакпулвер за по-сигурно.

Жълтъците на пяна със захарта, белтъците на сняг. Към жълтъжите сложих олиото, после нишестето, накрая снега.
Аз нямам мазнина в пандишшана, поне това виждам като разлика. Всъщност с пандишпан правя най-често един прост, но ужасно вкусен сладкиш с вишни, та пандишпана ми е - 3 яйца, 1ч.ч. брашно и 1ч.ч. захар. Мазнината ми е 125г. масло, но не в тестото.

# 226
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Без олио става много сух и се чупи. С нишесте не става като с брашно, затова се налагат промени...
Може ли да е спаднал от по-малкото количество захар?

# 227
  • София
  • Мнения: 10 769
Пандишпан се прави без мазнина и без набухвател. И олиото, и нишестето, които си сложила в тестото, са го направили по-тежко. Друг е въпросът, ако те интересува рецепта за кекс с нишесте, мога да ти дам рецепта.

# 228
  • Мнения: 9 468
да, пандишпанът е само яйца, захар, брашно в определена пропорция.
Марчева, вчера се хванах да правя твоята гараш, но се оказа, че чопърът ми е сдал багажа. та правих блатовете с едро "смлени" орехи. имам въпрос за блатовете - дори и след като изстинаха останаха меки и леко лепкави, такива ли трябва да бъдат или не съм ги изпекла достатъчно? отгоре си бяха променили цвета.

# 229
  • Русе
  • Мнения: 5 182
Скрит текст:
Да, нишесте ползвам, защото имам глутенова непоносимост. Пш. нишесте не ми върши работа.

3 яйца, пакетче пудинг ванилия за 500мл мляко от цар. нишесте, 3сл захар, 3сл олио, малко бакпулвер за по-сигурно.

Жълтъците на пяна със захарта, белтъците на сняг. Към жълтъжите сложих олиото, после нишестето, накрая снега.

Аsyalein, това са връзки към две книги с рецепти на руски, които могат да ти бъдат от полза за глутеновата непоносимост. Формат PDF  и DjVu. Трябва да имаш инсталирани програми на компютъра за тези формати, за да ги отвориш.

https://yadi.sk/i/BqVRHe9-_HSxSA

https://yadi.sk/i/SuqABxpa1tdVdQ

# 230
  • София
  • Мнения: 2 988
Здравейте, благодаря за полезната тема. До сега не съм писала, само крадях съвети. Бих искала да помоля за хубава рецепта за пиле с ориз на фурна. Толкова много да го обичам, но за жалост нито един път не ми се е получавало. Различни рецепти изпробвам и всеки път вкуса му изобщо не е като от обедните менюта, когато ям, а за сочността на ориза няма да коментирам, адски сух и гаден. Не знам как все не ми се получава.. ориз за гарнитура правя страхотен и пухкав, ама с пиле е трагедия. Ще съм благодарна са всякакви хитринки, които явно ми обягват и изпитани рецепти.
Правя по тази рецепта https://www.youtube.com/watch?v=08UKBVlI_v4&list=PLaOHwXviXE … Ye05&index=27
Ако не разбираш руски мога да ти преведа,но в общи линии се вижда как го прави.Важното морковите да не са рендосани на обикновено ренде.И когато се сервира да не се разбърква ориза ако мислете да не ядете всичко.

# 231
  • Sofia
  • Мнения: 21 581
...Важното морковите да не са рендосани на обикновено ренде.И когато се сервира да не се разбърква ориза ако мислете да не ядете всичко.
Чак пък да искат морковите специално ренде...  Laughing
Разбъркването е важно докато се готви, после вече едва ли...
При бъркането се освобождава нишестето и се получава лепкав ориз (особенно при дебели и къси зърна) в този случай.

# 232
  • София
  • Мнения: 2 988
Ако няма ренде морковите просто се нарязват на"сламка" и не се бърка.

# 233
  • Мнения: 181
Купила съм сушено мезе за подарък, но няма да успея да подаря тези дни. Как да сърханя вкусовите му качества? В хладилника, във фризера?

# 234
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 370
Здравейте, благодаря за полезната тема. До сега не съм писала, само крадях съвети. Бих искала да помоля за хубава рецепта за пиле с ориз на фурна. Толкова много да го обичам, но за жалост нито един път не ми се е получавало. Различни рецепти изпробвам и всеки път вкуса му изобщо не е като от обедните менюта, когато ям, а за сочността на ориза няма да коментирам, адски сух и гаден. Не знам как все не ми се получава.. ориз за гарнитура правя страхотен и пухкав, ама с пиле е трагедия. Ще съм благодарна са всякакви хитринки, които явно ми обягват и изпитани рецепти.
Десислава, пробвай по тази рецепта. На Пепи е ,аз по нея правя.
Варен на котлон ориз не е на почит у дома,само на фурна.

http://pep-4o.blogspot.com/2010/02/blog-post_07.html

# 235
  • Sofia
  • Мнения: 21 581
На Пепчо варианта е като моя всъщност.
Но пилешкото аз първо подправям и запечатвам, после варя за 15мин. с вода и под капак. След това премествам месото в тавата и отмервам 3 чаши от бульона му (ако оризът ми е 1ч. разбира се). В тигана от месото запържвам лука и ориза... после и това в тавата и т.н.

# 236
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 412
Здравейте!Много полезна тема,много ми помогнахте и благодаря за всички линкове и съвети,за всичко!
Сега ето ми въпросите-
-Точене на домашна баница,как колко и кое след кое.В малък град съм в Германия,няма турски магазин да взема кори.
-Със Лилави картофи ииморкови-искам да направя декорация към месо,Симеон от първи сезон на Мастършеф прави такова,и тези картофи за пюре ли са само?
-Сурови бонбони от ядки,сушени плодове и какао,без захар и мед-и декориране.
-Българско ястие национално-но без боб,пълнени чушки,към баницата.
Благодаря Ви!

# 237
  • София
  • Мнения: 3 742
И аз с въпрос.Имам 500гр. финна сладкарска извара.Замислям чийзкейк или бисквитена торта.Какво е по-подходящо да добавя : заквасена  или течна сладкарска сметана?

# 238
  • София
  • Мнения: 11 666
да, пандишпанът е само яйца, захар, брашно в определена пропорция.
Марчева, вчера се хванах да правя твоята гараш, но се оказа, че чопърът ми е сдал багажа. та правих блатовете с едро "смлени" орехи. имам въпрос за блатовете - дори и след като изстинаха останаха меки и леко лепкави, такива ли трябва да бъдат или не съм ги изпекла достатъчно? отгоре си бяха променили цвета.
Браво, докарала си ги, точно така трябва да бъдат, малко са лепкави, но това говори , че са добре и достатъчно изпечени и сметаната е заквасена, там са пропуснали да уточнят и всеки път някой ме пита.

# 239
  • Мнения: 10 968
Имам 500гр. финна сладкарска извара.Замислям чийзкейк или бисквитена торта.Какво е по-подходящо да добавя : заквасена  или течна сладкарска сметана?
За чийзкейк - крема сирене (всъщност смес от Филаделфия и Рикота ми е любимата комбинация за чийз). За по-рядък крем на бисквитена торта може и сметана.

Общи условия

Активация на акаунт