Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 21

  • 24 137
  • 737
  •   1
Отговори
# 615
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Въпросът ме подсети (да ме извини Алина, не е към нея, просто се присетих)

Една дама във фейсбук група за ИР питаше: щерка й имала рожден ден, та тя била изяла за деня няколко бонбона, едно парче торта и не помня още какво. След четири часа й станало съвестно и решила да си изпие метформина. И взело, че й станало лошо. Че нали лекарката й казала, че няма страшно, да си спазва нисковъглехидратна диета (лекарката, между другото, заслужава адмирации). Е, тя не я спазвала, ама нали си пиела метформина, пък той така да я прецака... И ми се сърдеше, като й казах, че е свършила няколко глупости на куп - тя имала нужда от по-нежно отношение.

Май в скоро време ще спра да чета фейса...

# 616
  • Мнения: 6
Здравейте! Имам ИР от  няколко месеца. С Инсулин на гладно 10 и  след обременяване скача на 60 мин на 40 и на 120 става 50 ... изписаха ми Глюкофаж. Вече седмица го пия и съм на кето диета до 20 гр ВХ на ден. Но с диетата ми е много трудно и ми липсват сладките неща. Та въпроса ми е мога ли да подобря инсулина ако ям 2 дена на 0 гр ВХ И на 3 тия ден да зареждам на 150 ВХ и да си позволявам един шоколад в тях. Падат се 5 дена на 0 ВХ и 2 дена на 150 ВХ. Благодаря предварително.

# 617
  • Мнения: 32 373
Долче, знам за хормона, на гладно си го гълтам и чакам да мине време.
Магнезиев гел, а не олио.
Олиото е силен концентрат, а гелът не.

Считам хапчето за агресивна намеса за един организъм. Особено за метформина.
И затова казвам да се опита по естествен начин, защото хапчето не е такъв.
Винаги може да се опита и да се види има или не резултат. И после да се пие хапче.
Алина, ако ще пиеш хапче, да знаеш, че не бива цялата предписана доза, а да въвеждаш по схема хапчето. Лично аз имах ужасни странични ефекти, защото ендото не ми каза това, всъщност не и пукаше.
Ако някой е наистина с ужасни резултати няма лошо да пие хапче. Но ако е някаква лека форма и може да се изчака, защо да не се опита?

# 618
  • Мнения: 27 844
Рися, че то нежното отношение не сваля КЗ Grinning И аз обичам да са нежни с мен, обаче обичам и да знам къде бъркам, за да разбера защо и да си помогна. А има хора и с фуния да им наливаш информация, пак ще си намерят кого/какво да обвинят. В случая, излиза, че щяла да си е добре с бонбоните, тортата и др., но хапчето прецакало нещата. Joy Аз съм чела хора които пият метформин, но не спазват нвх режим, защото "щяла да им пада захарта". От 9 кладенеца вода носят....Но те си знаят.
Имам позната, семейно често ядат бърза храна, картофки, сладичко, кола, фрешове...Не ядат като количества по много, но пък е често. Беше казала веднъж, че КЗ и била добре. Питах "а колко беше?". "Ами, не знам, не помня". Не знаеше и референтните стойности за нормална КЗ. Но пък (понеже и споделих за моята КЗ колко е) "ааа, много е."... После на мъжа и казали, че му била висока КЗ и пак питам колко горе-долу  (поне) висока. "Не, знам, не попитах, ама ЛЛ така казал". Rolling Eyes  Та мъчно ми става, че са ми близки, но обяснила съм при мен какво, как и защо и ако искат инфо ще дам повече. Не си позволявам да им "пиля" на главите какво да ядат, какво не и дори, че задължително трябва да са на нвх. Те си преценяват, могат при интерес и да почетат сами. Както направих аз. Повече обяснения само ако ги искат от мен. Та нито се чувствам с превъзходство над тях, не съм тръгнала да демонстрирам колко здравословно се храня и да ги питам те как така ядат боклуци. Все пак, това си е лично решение. Информацията е достъпна. А и когато някой прави каквото му каже ЛЛ, какво значение има какво ще каже някой друг?! И знам, че дори да са им лоши резултатите, то ще разчитат основно на хапчетата, а не толкова на режим.
Елора, напълно съм съгласна. Аз упорствах доста време преди да почна хапчетата Joy Но 2-3 гликирани хемоглобина от 6%, ненамаляваща КЗ на гладно ме склониха. Само при инсулина на гладно имах някакво подобрение...Моят голям проблем си беше нощното бълване на глюкоза- но кой знае от колко години тялото ми е било в такъв режим....

# 619
  • Мнения: 18 542
Здравейте! Имам ИР от  няколко месеца. С Инсулин на гладно 10 и  след обременяване скача на 60 мин на 40 и на 120 става 50 ... изписаха ми Глюкофаж. Вече седмица го пия и съм на кето диета до 20 гр ВХ на ден. Но с диетата ми е много трудно и ми липсват сладките неща. Та въпроса ми е мога ли да подобря инсулина ако ям 2 дена на 0 гр ВХ И на 3 тия ден да зареждам на 150 ВХ и да си позволявам един шоколад в тях. Падат се 5 дена на 0 ВХ и 2 дена на 150 ВХ. Благодаря предварително.
С тая схема може и да отслабнеш, но имам сериозни съмнения, че ще си подобриш сериозно показателите. Липсва ти сладкото, защото си пристрастена. Това се лекува само с пълно въздържание за известно време.

# 620
  • Мнения: X
Развеселихте ме с нежните отношения.
Моята приятелка (тази където споменах преди няколко поста) ми казва, че има диабет (при висок гликиран хемоглобин казват "диабет" , но лекарството е метформин).
Съветите за хранене ги знаете: без мазнини, само бяло пилешко месо, на всяко хранене бавни въглехидрати и т.н.
Почвам аз пак да и говоря , тя ме слуша известно време и ето края на разговора:
Тя: слушай, единственото което разбрах е, че и двете ще умрем , но ти ще умреш здрава.
Аз (без да се замислям): точно това искам.
Е, не се разбрахме. И няма на никой нищо повече да обяснявам.

# 621
  • Мнения: 1 871
Пия Еутирокс, да.
Резултатите ми са:
КЗ - 5,32
Инсулин: 11,38
Гл. Хемоглобин: 5,7 %
ХОМА: 2.69
За сваляне - малко, може би 6-7 кг. Качих основно на корема от няколко месеца и изглеждам бременна. Иначе като цяло не съм пълна. Сега от 15 дни от както видях резултатите и съм на режим и упражнения съм свалила малко, така че се надявам, че ще успея, въпроса е до колко свалянето ще ми подобри показателите?
А жената, която писа за диабета твърди, че се е хранила нисковъглехидратно...

# 622
  • Мнения: 27 844
Алина, както казах, всеки си има своя идея за нвх. Една бегла позната беше убедена, че нвх се храни...обаче все по сладкарници я виждам- и как пък веднъж поне не я видях без торта/паста/баклава? Grinning
Иначе свалянето на кг подобрява и показателите (обикновено) по една много проста причина- от един момент нататък излишните мазнини "стимулират" образуването на нови. И става омагьосан кръг...Но не бива да се разчита само на отслабване- важно е и КАК става това, за да се отрази добре и на показателите. Та нещата са свързани.
Таня, аз казвам (броят се на едната ръка хората), че имам проблем с КЗ и инсулин, не ям захар, брашно и зърнени и ако искат да заповядат за подробности. Ако искат. Или да почетат онлайн, има инфо. Всеки е отговорен за собственото си здраве. За проценти, количество/видове вгх, високомазнинно хранене, мас, "пръжки", рецепти и прочие не отварям дума- считам, че това е инфо за заинтересования човек. Т. е. ако знам, че на елементарните неща няма да се обърне внимание, то какво да се "хабя" и да обяснявам (да ги дразня и да ставам досадна* )? Grinning
Подсети ме и за един израз който чувам често- "правя захар" Joy По повод висока КЗ.....

# 623
  • Мнения: 32 373
Пия Еутирокс, да.
Резултатите ми са:
КЗ - 5,32
Инсулин: 11,38
Гл. Хемоглобин: 5,7 %
ХОМА: 2.69
За сваляне - малко, може би 6-7 кг. Качих основно на корема от няколко месеца и изглеждам бременна. Иначе като цяло не съм пълна. Сега от 15 дни от както видях резултатите и съм на режим и упражнения съм свалила малко, така че се надявам, че ще успея, въпроса е до колко свалянето ще ми подобри показателите?
А жената, която писа за диабета твърди, че се е хранила нисковъглехидратно...

Щитовидната си я следи редовно.
Моето предложение е да опиташ само със строг режим и спорт.
Даже може след месец на гладно да се боцнеш, а след два обременяване, щом не си правила.
Включи и спорт задължително. Подобрява инсулиновата чувствителност. За корема - планк.
Килата не са много.
Само че да знаеш, че при болна щитовидна отслабването е по-баничко.

# 624
  • София
  • Мнения: 2 937
Аз самоволно пуснах изследвания и на моя мъж без натоварване, че няма свободен ден.
Кр. захар - 5.00
Инсулин - малко над 10 беше, че сега не е пред мен листа с резултата.
Гликирания беше в норма.

Килограмите - 140кг, при ръст 190см. Направо мислех, че ще ме отвее с много висок инсулин. Дали има смисъл да почне някакви хапчета или само режим. За физическа активност няма никакво време и го казвам сериозно.

Аз си пия Глюкофажа ХР и се чувствам много добре от него. Никакви неразположения.

# 625
  • Мнения: 1 871
Благодаря за отговорите, няма да бързам засега с хапчето, дано успея!

# 626
  • Мнения: 32 373
Алина, ИР не е смъртоносна болест. Ако не си доволна от режима, винаги може да опиташ хапчета.
Но като казвам режим трябва да си наясно, че наистина трябва да си стриктна.

Елена, не е гаранция, че след обременяване няма да те отвее с висок инсулин.

# 627
  • Мнения: 27 844
Аз не съм съвсем съгласна със строг режим и натоварване с глюкоза след 1,2,3 месеца...След строг режим резултатите от натоварването няма да са реални, а и какъв смисъл да се вдигат вгх после само заради обременяването? По-добре само строг режим и изследване на гладно на показателите. ИР не е нещо което за няколко месеца изчезва...Пък, ако толкова се държи на обременяване, нека то да е след стабилно подобряване на показателите. Аз по тази причина пропуснах обременяването- не исках да увеличавам вгх "по средата на пътя", а и какво инфо щеше да ми донесе като не знаех изходната точка каква е била? С какво да сравнявам?
Елена, и аз си помислих, че няма гаранции.

# 628
  • Мнения: 32 373
Оф, да вярно. Вдигаха се В  Laughing
Ама пък тя не е правила досега ОГТТ.
Идеята е да види има ли промяна. Тя може всъщност само на гладно да я види също. Но смятам, че всеки поне ОГТТ трябва да си има.

# 629
  • Мнения: 2 064
Толкова много симптоми има високия инсулин,  че наистина не си струва обременяването. За два-три месеца няма излекуване,  а обременяването те връща в изходна позиция. Цялото диетуване за два месеца отива на вятъра. Най-добре периодично да се изследват показателите само на гладно,  както направи Бледолилава.

Общи условия

Активация на акаунт