СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 5

  • 26 151
  • 792
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 47 963
Това не го схванах
Явно нпмг е нещо като фег, децата сами се оправят?

# 466
  • Мнения: 6 924
Досега съм ходила на отворени врати само в пчмг (в 4ти клас беше Ния) и ак. И на двете места процедираха по един и същ начин: малки групи от деца и родители обикалят из училището, предвождани от 2-3 ученика (по време на обиколката можеш да си говориш с децата, а те са такива сладури и всичко си казват по детски), последвано (или предхождащо) от обща среща в голяма зала с ръководството, 1-2 учителя, общи думи и възможност за въпроси. Такъв тип отворени врати ми допада изключително много.

Хепи, фег правят ли отворени врати (в какъвто и да е формат)?

# 467
  • София
  • Мнения: 6 360
По отношение на хорариумите.
 Проблемът беше не със самия брой часове, а с това, че доста предмети не участват в дипломата за средно образование. С вписването на оценките от първи гимназиален етап в нея беше направена крачка в положителната посока. Дори хорариумът да не бъде вписан, в дипломата ще бъде посочен и номерът на удостоверението за завършен първи гимназиален етап, в което този хорариум присъства и което може да бъде представено пред университета при необходимост.
Сигурна съм, че нашите висши училища ще намерят решение на въпроса в полза на кандидатстващите. Въпросът е какво се случва с чуждестранните университети. Тоест дали те ще са склонни да признават тези оценки. Мисля, че при положение, че това все пак са оценки от гимназиален етап, проблем едва ли ще има.

този хорариум по основни образователни дисциплини ще бъде ли намален, след като обучението приключва в първи гимназиален етап? ако да - дали чуждестранните университети ще го намерят за достатъчен?

# 468
  • София
  • Мнения: 6 360
Извинявам се, че нахълтвам в темата, но по повод деня на отворените врати на НПМГ ще ви отправя един апел!
Моля ви, всички, на които отсъствието/участието в сянка на учители не се е харесало и не сте разбрали подтекста и смисъла, не допускайте децата ви да учат там! Няма да сте доволни!

По повод ИТ, информатиката и математиката, какво да ви кажат, като вие много питате, а те имат официална учебна рамка, която трябва официално да следват... Wink

добре е, ако искате да кажете нещо - да го кажете, а не да намеквате.
иначе рискувате да не ви разберат, както се получава сега.

# 469
  • София
  • Мнения: 1 058
И ние ходихме на откритите врати на НПМГ. Да си кажа честно, очаквах малко по-друго нещо - в смисъл че на презентациите на отделните предмети ще се дава повече информация какво ще се учи, срещи  с учители и прочие. 
От друга страна силно ме впечатлиха децата, които правиха самите презентации - невероятно подготвени деца, и то само в 9ти клас. Шапка им свалям. Харесаха ми и отношенията помежду им, самото им поведение - въобще възпитани, интелигентни деца.
За мен това е много по-важно, от това как изглежда самото училище, колко е отдалечено от вкъщи и прочие битовизми.

# 470
  • Мнения: 207
Здравейте,
малко извън темата, но ми е важно!
Искам да попитам майките на момичетата - някой правил ли е лазерна епилация и дали е разумно решение на тази възраст?

# 471
  • София
  • Мнения: 7 049
Хепи, последното, което може да се каже за децата в НПМГ е, че са оставени да се оправят сами.
Имат подкрепа, отделено внимание, обяснения, за всичко от което се интересуват. Няма значение какъв профил си, винаги ще намериш съмишленици и ентусиасти сред преподавателите!

 
От друга страна силно ме впечатлиха децата, които правиха самите презентации - невероятно подготвени деца, и то само в 9ти клас. Шапка им свалям. Харесаха ми и отношенията помежду им, самото им поведение - въобще възпитани, интелигентни деца.
За мен това е много по-важно, от това как изглежда самото училище, колко е отдалечено от вкъщи и прочие битовизми.
Това имах предвид! Денят на отворените врати, лично за мен, има това за цел. Да покаже пламъчето в очите на децата, усмивките им, желанието им! Учителите могат да отговорят на въпросите ви, само с отговорите, които вече знаете. Който има щастието да влезе в кухнята, сам ще разбере останалото.
Последното, което мога да кажа е, че подготвените деца, само деветокласници, са положили здрави основи и много труд, въпреки който са щастливи! Hands V

Последна редакция: вт, 29 окт 2019, 14:15 от Слънчевата

# 472
  • Мнения: 47 963
Не ми е известно да има отворени врати, но не искам да те подведа
Препоръчвам ти да използваш изборите и да идеш да огледаш базата на чисто физическо ниво

# 473
  • София
  • Мнения: 6 360
Денят на отворените врати, лично за мен, има това за цел. Да покаже пламъчето в очите на децата, усмивките им, желанието им! Учителите могат да отговорят на въпросите ви, само с отговорите, които вече знаете. Който има щастието да влезе в кухнята, сам ще разбере останалото.

много поетично, но нерационално и погрешно.

пламъчетата в очите на набор 2003 нямат особено отношение към избора на училище и паралелка на набор 2006.

аз искам да видя училището и като база, защото лошата база говори лош мениджмънт и липса на добро училищно настоятелство.

искам да видя учителите, да си създам представа за тях, защото от тях зависят до голяма степен всякакви пламъчета в очите на учениците.

искам да ми разкажат на прост, човешки език какво означава това "паралелка с профил биология" - какви предмети ще учат, по колко часа, какви други дейности ще има, как стои въпросът с обучението по общообразователните предмети и т.н. всичко това нито го знам, нито има как да го разбера.

та денят на отворените врати трябва да дава много възможности. АК го организират по доста добър начин, от който може да се почерпи пример. да слушам старателно подготвяните презентации на сегашните ученици на училището по някой предмет е последното нещо, което ще окаже влияние на избора ми и последното нещо, което ме интересува, когато съм излязла от работа, за да посетя информационно събитие за училището.

# 474
  • Мнения: 6 924
Всяко едно училище е длъжно на сайта си да има учебните планове, по които се обучават учениците му. По новия закон в гимназиален етап се обучават учениците, които сега са 8-10 клас. Т.е. не гледайте планове за 11 или 12 клас - те са по старата програма. Естествено, всяко училище може да избере различна рамка, както и различни ИУЧ, ФУЧ или профили за паралелките, които ще приемат. Но към днешна дата и самите училища не могат да отговорят на този въпрос, защото едва ли е минал ПС, на който ще го решат.
Какво се учи в нпмг може да видите тук:
https://npmg.org/учебни-планове/

# 475
  • София
  • Мнения: 7 183
Аз не мога да открия информация относно дни на отворените врати в основните ЕГ в София.
Само за 91 НЕГ ми е известно, че е някъде около НВО.
Явно за 9 ФЕГ може и да няма.
А другата немска и двете перални?

# 476
  • Мнения: 6 924
Миналата година имаше в първа пералня май някъде юни. За другите не съм чувала, уви.
В смг правят нещо като отворени врати през пролетта. И пчмг правят.

# 477
  • София
  • Мнения: 8 932
Във втората пералня няма. И не пускат, ако поискаш просто да разгледаш.

# 478
  • София
  • Мнения: 7 183
Във втората пералня няма. И не пускат, ако поискаш просто да разгледаш.
Такива похвати пък най ги обичам. 🙄
Не мога да проумея, наистина.

# 479
  • София
  • Мнения: 3 451
Във втора пералня гласувам , та сме влизали.Не че е достатъчно, но.... по-добре от нищо.В първа имаха миналата година.Даже някъде  си бях записала и датата.Ще потърся за ориентир.И на мен ще ми бъде интересно  да видя  дни на отворени врати  за испанската и френската например

Общи условия

Активация на акаунт