Синтром и взаимодействие с други лекарства и храни

  • 5 030
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 131
Здравейте,
Ако някой от вас продължително време взема синтром( с години), моля да сподели какво прави, ако трябва да взема и други лекарства.
Дъщеря ми, която е на 12 години, наскоро и поставиха диагноза тромбофилия и започна да взема синтром.
Но сега е болна(вирус някакъв) и трябва да пие нещо за имунната система. Казвано ни е, че не трябва да пие билки(нито лекарства на билкова основа, като Авирон, например), не може да взема изопренозин(джипито го предложи, но хематоложката каза - не), с витамин С трябва да внимава (пише го на листовката на синтрома). Не искам да допусна нещата да се задълбочат, че ако се стегне до антибиотици - трябва да си прави нови тестове за INR, че и те влияят.
И така, с какво да се лекуваме, никой не казва.
Вие как се справяте?

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ако не е някаква тежка настинка, просто изчакайте да мине от самосебе си.
Иначе знам, че трябва да се избягват и зелени храни, особено спанак, коприва и пр.

Последна редакция: чт, 24 окт 2019, 18:29 от VickyTaylor

# 2
  • Мнения: 13 805
Почти постоянно проверявамехе показателите на майка докато пиеше синтром. Повлияваше се от всичко - храна, напитки, хомеопатия, дори сезонно. Преди година, от болницата където лежа  по друг повод, ни препоръчха друго лекарство, което е по -скъпо ( доста по- скъпо но също се изписва по здравна каса), За  разлика от синтрома това запазва по- стабилни показателите на кръвта. Не знам защо не са ви го препоръчали. Ако искате ще попитам как се казва, за да се консултирате с вашия лекар.

# 3
  • Мнения: 131
_re_ge - Наистина ли се повлиява и от хомеопатия( мислех като последен вариант да пробвам и това). Вие опитвали ли сте, как точно се повлия(подтисна или засили влиянието на синтрома)?
При възрастните може друго лекарство, но при децата само синтром - така ни каза нашата хематоложка.Защото е по изпитано и има антидот т.е. лекарство, което да го неутрализира при нужда.
А иначе правим тестове за INR на всеки месец, месец и половина. Ужасно е, а сме още в началото...

# 4
  • Мнения: 13 805
Това за децата и възрастните не го знаех.
От много неща се повлияваше синтрома , просто не съм си представяла колко билките и уж безвредноте неща могат да бъдат хем полезни хем неполезни. Затова трябва много внимателно за всяко да се четат страничните ефекти и много да се рови, дори не всеки лекар се замисля кат от предписва нещо. Този факт трябва да се споменава навсякъде, на всеки преглед за всяко лекарство. Едно може, друго не. Общо взето постоянно проверявахме със сестра ми , дори имуностимулатор ако й даваме проверявахме. Допълнително много й влияе и смяната на сезоните. При вас много много хубаво, че няма да е постоянно. При майка ми е постоянно по здравословни причини. За INR й правихме в началото дори на две седмици, после на месец, обаче пак при цялото следене се случи един път предозиране именно след изкаран грип. Приеха я в болницата и трябваше да нося от кардиолога документацията с което да докажа че тази дозировка не сме си я измислили. От там и посъветваха да сменим лекарството. Да чукна да дърво след това почти година показателите са в норма. Но със страх чакам зимата.

На вас, за детето , колко ви казаха че ще бъде лечението. На какво го отдават.

# 5
  • Мнения: 39 301
Пия синтром от 7 години почти. Влияят храните, но не чак толкова. Виж лекарства много влияят. Колко се държи ИНР-а?
Единствено става с по честа контрола.

Ксарелто се казва заместителя. Не ви съветвам да го взима детето

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 11:45 от sigma

# 6
  • Мнения: 131
За съжаление няма изгледи да спрем скоро синтрома, освен ако не го заместим с някой друг препарат когато порастне. Миналата година тя прекара инсулт - запушване на някакъв съд в мозъка, следствие на образувал се тробм(така си го обясняват лекарите). Единствената аномалия при нея е че антитромбина й е по-нисък от нормата. В началото пиеше аспирин протект, но хематоложката настоя да пие синтром за по-сигурно. От тогава минаха 2 месеца и сега за първи път ми се разболява, слава Богу, че не е нещо сериозно. Но аз се замислям за някакво алтернативно лечение при такива случаи на настинка и грип. Сега, последно, хематоложката ни каза, че може да я лекуваме с хомеопатия, но по-скоро мисля, че тя я мисли за "гола вода", та затова казва така.

Та, ако има някой препатил като нас - да е на синтром и да пие хомеопатични, моля да споделите своя опит( положителен или отрицателен).
Относно храните - освен зелените храни, като спанак и коприва, както и билките, кои други храни влияят на действието на синтрома?

# 7
  • Мнения: 39 301
Спокойно де. Следете инр-а на десетина дни

# 8
  • Мнения: 131
sigma, ти на колко време си следиш  INR (казваш, че си на синтром от 7 години). На нас ни казаха, че трябва да го следим на 4-6 седмици(до сега сме го следили на 4 седм.). А, ако пие някакви други лекарства като антибиотици, на третия ден от приема да направим тест.
На 10 дни да го правим си е доста травмиращ - може, ако е инцидентно. Така са ни казали.

Ти как процедираш? Около какви стойности се опитваш да се придържаш? По-близо до долната или по-близо до горната граница?

# 9
  • Мнения: 39 301
аз съм рецидивиращи дълбоки венозни тромбози. Инр ми го държат над 3.
3-3.5
Следя се на един месец. Но при мен е хубаво че обикновено дозата ми се задържа около половин година.После мърда с една до две четвъртинки на седмица.

# 10
  • Мнения: 13 805
По спомен - рибено масло и рибени, омеги. Също чесън и бъз,  жълт кантарион. Май още ядки, цвекло. Имаше нещо истинско цитрусите и  това го открихме на собствен гръб. При майка много над повлияваше и от количеството приета храна. Да кажем лятото е топло - храни се малко , препарата действа прекалено силно. После й идва апетита според сезона , почва да яде повече но дозата не й стига. Мисля че трябва да се ориентирате по проба грешка.

Лекарството което сега приема майка е Еликвис, нещо такова (eliquis) . Гледах инструкцията - само за възрастни и за над 60 кг.
Що се касае до нелекарствено разреждане на кръвта , мисля че го използват само за предотвратяване на сгъстяване на кръвта ,като алтернатива на аспирина.

# 11
  • Мнения: 131
Благодаря ви за отговорите. Не знаех за цитрусите. Сега докато беше болна й давахме повече лимони и сокове от портокал, но ще взема да ги спрем.
А за джинжифилът имате ли наблюдение?
Цитросите завишават или намалят действието на синтрома?

# 12
  • Мнения: 13 805
Тези които пиша допълнително разреждат. Извинете че не уточних. Миналата година майка попадна в болница с усложнение от грип и  отекалено разредена кръв. Оказа се че понеже нямаше апетит и не ядеше, съчетано с многото цитрусови  които й правехме всекимден плюс синтрома кръвта е била прекалено разредена което също се оказа голям проблем. Затова й смениха и лекарството защото за три години така и не успяха да й напопат доза която да е постоянна . Все се показваше че или е в  едната крайност или в другата.

Сгъстяващите храни съще са страшно много даже и мащерка беше по спомен.
Направете едно търсене в Гугъл с ключови думи - храни сгъстяване кръвта или храни разреждане кръвта - ще излезе информация.

Последна редакция: нд, 27 окт 2019, 10:48 от _re_ge

# 13
  • Мнения: 39 301
Сгъстяващи- зеле на първо място, банани, коприва, спанак, лапад, магданоз, броколи.

# 14
  • Мнения: 131
Благодаря ви за съвета. Проверих в нета и макар да има противоречива информация, все пак се ориентирах.

Общи условия

Активация на акаунт