Коледа 2019/2020

  • 128 554
  • 1 921
  •   1
Отговори
# 1 725
  • София
  • Мнения: 6 268
Марципан има в Лидл, на Belbake. Хубав е, от 200 г  Нямаше бадемово брашно все още, или се беше свършило, пак ще проверявам, но имаше лешниково и взех 2 пакета, да имам

Този марципан става ли за капучиновите звезди ?

Да. Днес отнесох 2 бр. с тази цел. Не съм ги правила от години и сега съм им се наточила Simple Smile

# 1 726
  • София
  • Мнения: 11 704
Марципан има в Лидл, на Belbake. Хубав е, от 200 г  Нямаше бадемово брашно все още, или се беше свършило, пак ще проверявам, но имаше лешниково и взех 2 пакета, да имам

Този марципан става ли за капучиновите звезди ?

Да. Днес отнесох 2 бр. с тази цел. Не съм ги правила от години и сега съм им се наточила Simple Smile
+ 1.

# 1 727
  • Мнения: 10 257
Дайте някоя рецепта за твърда шоколадова глазура за сладки. Меденките ми за Коледа стават много хубави. Правя ги като топчета и слепвам две по две. До тук добре. Но после ги топвам до половина в шоколад. И тук вече почва мазалото. Не изсъхва тоя шоколад. Дали защото е сравнително тънък...Оставям ги цяла нощ и на сутринта са пак лепкави. Ползвам шоколад на Линт 85%. Разтапям го и топя в него. Да не казвам пък другия проблем, стои матиран. И с това не мога да се оправя, но как да е. Но това не втърдяване на шоколада ме вбесява.Има ли нещо друго да направя, което да не се топи така? Някаква глазура какаова ли, чудя се вече.

# 1 728
  • Мнения: 39 316
За лъскавина съм запомнила, че се слага малко олио.

# 1 729
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Вики, първо, това е начинът, който ползваш - ако искаш твърда глазура, то не трябва да смесваш с масло/сметана, за да остане съвсем твърд. Няма как да не стегне чист шоколад, да не би у вас да е над 22°? Опитвала ли си да сложиш за малко в хладилник или навън за проба само малко шоколад? Би трябвало да замръзва, т.е. да стяга добре.

Второ, може самите меденки да отдават влага и тя, естествено, ще отиде в покритието, тогава също е възможно да се втечни, но това е по-малко вероятно от първото.

Последно, ако не остава лъскав шоколадът, значи или ползваш шоколад на над 2 години (което не вярвам 😃), разбирай, развалил се е вече, или не темперираш правилно. Много текст се е изписал за това темпериране, но аз от години разтапям шоколад начупен на парченца в купичка в микровълновата на режим размразяване. Освен ако не го забравя или не се изкуша да сложа МВ на по-мощно, винаги става.

Разбира се, сигурно знаеш, че дори капчица вода в купата, влага в купата или пък облизване на лъжичката, с която разбъркваш, ще развали всичко, за съжаление повече от веднъж доказано в дом. условия.

# 1 730
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Скрит текст:
Дайте някоя рецепта за твърда шоколадова глазура за сладки. Меденките ми за Коледа стават много хубави. Правя ги като топчета и слепвам две по две. До тук добре. Но после ги топвам до половина в шоколад. И тук вече почва мазалото. Не изсъхва тоя шоколад. Дали защото е сравнително тънък...Оставям ги цяла нощ и на сутринта са пак лепкави. Ползвам шоколад на Линт 85%. Разтапям го и топя в него. Да не казвам пък другия проблем, стои матиран. И с това не мога да се оправя, но как да е. Но това не втърдяване на шоколада ме вбесява.Има ли нещо друго да направя, което да не се топи така? Някаква глазура какаова ли, чудя се вече.

60 г черен шоколад, 2 с.л. прясно мляко, 15 г краве масло. Разтопете шоколада с 2 с.л. мляко на слаб огън, прибавете кравето масло и объркайте да еднородна смес.

# 1 731
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 373
chrissy, за колко време се разтопява така?
И аз ползвам микровълновата за това, но на по-висока мощност и поглеждам през 10-15 секунди. Твоето ми звучи по-удобно.

# 1 732
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Около 3 минути, за 2 шоколада трябват към 5-6 минути. Като започне да се позагрява, т.е. някъде на втората минута, свалям и разбърквам с метална лъжичка, това при режим размразяване, там вече следя през около 20 секунди.

Моят приятел прави като теб - на средна степен затопляне, но като теб през 15-20 секунди разбърква. Вижда ми се по-рисковано заради високата Т и по-трудоемко, но също става.

Първото дава възможност да държиш шоколада на най-ниска възможна температура и го стопля по-равномерно. При втория начин, 2-3 секунди закъснение в по-крайните фази и шоколадът завира или прегрява и край, почваш наново, с нов шоколад.

# 1 733
  • Мнения: 1 355
...Ползвам шоколад на Линт 85%. Разтапям го и топя в него. Да не казвам пък другия проблем, стои матиран. И с това не мога да се оправя, но как да е. Но това не втърдяване на шоколада ме вбесява....
Ако ползваш Lindt 85% в картонена опаковка, той си е мек и матов по принцип. Ако държиш на марката, в хартиените опаковки са по-твърдите шоколади на Lindt.

# 1 734
  • Мнения: 10 257
Chrissy, да в нас е над 25 градуса даже. В хладилник като сложа и после побелява, иначе стяга. Но вида е потресващ. Шоколада е пресен иначе, аз по малко вземам само за това което ще правя. По принцип не залягам продукти. НО никога не съм темперирала. Ще пробвам това което каза за в МВ. Аз нямам за мощно и не мощно. Имам един бутон за размразяване, който ми дава опция да избера за риба, пилешко и месо (общо). Чудя се на кой да избера от тези трите. За водата знам иначе, че не трябва да попада.

i_peych, точно така ми изглеждат меденките. Ще пробвам и твоята глазура. Благодаря.

d0ra, не разбрах за кои картонени и хартиени опаковки говорш извинявай:smiles:. Аз един Линт знам. Стандартен шоколад, не готварски. Не държа на марката, просто това съм намерила и него съм грабнала. Мога и друг да ползвам разбира се. Виждала съм някакъв готварски 100% какао, но той като камъчка, не знам и с него ли така се процедира, ама пък ще горчи много.

# 1 735
  • Мнения: 2 817
Аз за такива цели ползвам винаги шоколадов кувертюр - или от Lidl тяхната марка Fin carre или от Фантастико Emilia. За разтопяването другите са написали Simple Smile

# 1 736
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Вики, за разтопяването - и аз имам само едно размразяване на МВ - на него трябва 😃, след това започват степени на затопляне разни.

В Германия ползвам този шоколад, на вкус само той ни е допадал извън Линдт, има го в Кауфланд, но в България майка ми казваше, че нe го е виждала:



Лидълският хич не ни допада на вкус, както и собствените марки на другите магазини. Този на Фантастико не го познавам.

# 1 737
  • Мнения: 10 257
Показвам си меденките от преди 2-3 години. Не ми харесват на вид и за това спрях да правя. Единствено заради шоколада. Освен да се пробвам тази година с вашите препоръки.
Скрит текст:

# 1 738
  • In transit
  • Мнения: 11 811
Вики, на мен ми изглеждат много апетитно тези меденки. Heart Eyes
Ще напишеш ли рецептата, моля те.

# 1 739
  • Русе
  • Мнения: 1 843
vici75, много добре изглеждат меденките, не знам защо не ги харесваш!
И аз използвам за украса само разтопен шоколад. Държа на хладно, колкото ми е възможно, в метални кутии.

Общи условия

Активация на акаунт