Професия учител - 7

  • 33 870
  • 754
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 940
На първи клас съм. Знаете, че там има доста грешки и доста обяснения. Понякога ми идва доста натоварващо и мисля всякакви варианти, но всичко трябва да е проверено и подписано докато вземат децата.

# 16
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 724
Благодаря за новата тема. Относно обсъждането от предходната на факта , че класната влиза и прекъсва часа, ами и при мен така се случва. В момента съм на занималня в 3 клас, замествам колежка по майчинство. Разбрах че класната и с нея така е правила. Дразни ме, но се опитвам да не обръщам внимание. Жената е по цял ден в училище, защото има допълнителна квалификация фвс и води дч по фвс на начален курс. Вчера например дойде три пъти, два от които през междучасието да се кара на децата колко били шумни, макар според мен да не беше така.

# 17
  • Мнения: 98
Здравейте! Интересувам се къде в Бургас или дистанционно/събота-неделя/ мога да запиша СДК- учител по туризъм, ако има някой с такава СДК, моля да сподели?

# 18
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Учител по туризъм няма. Учителската квалификация е география, ако си завършил туризъм или технически, стопански науки, ако си инжинер, икономист и т.н.

palmi4kata, и аз съм билингвист, но се старая да се самоусъвършенствам.

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 13:06 от Джемма

# 19
  • Мнения: 98
Учител по туризъм няма. Учителската квалификация е география, ако си завършил туризъм или технически, стопански науки, ако си инжинер, икономист и т.н.

palmi4kata, и аз съм билингвист, но се старая да се самоусъвършенствам.

Благодаря за отговора, Джемма.
Да, завършила съм туризъм и втора специалност стопанско управление. Какви са ми възможностите  и какви дисциплини мога да преподавам? Нямам педагогическа правоспособност, затова се интересувам от СДК.

# 20
  • Мнения: 10 514
То СДК не се ли явява същото като професионална педагогическа квалификация? Каква е разликата? Аз нещо се оплетох с тия термини - педагогическа квалификация, педагогическа правоспособност, следдипломна квалификация...
Това безплатното от МОН какво точно се явява? Не е ли пак следдипломна квалификация само че субсидирано от държавата? Продължителност - 1 година, задочно обучение.

# 21
  • Мнения: 413
Учител по туризъм няма. Учителската квалификация е география, ако си завършил туризъм или технически, стопански науки, ако си инжинер, икономист и т.н.

palmi4kata, и аз съм билингвист, но се старая да се самоусъвършенствам.

Благодаря за отговора, Джемма.
Да, завършила съм туризъм и втора специалност стопанско управление. Какви са ми възможностите  и какви дисциплини мога да преподавам? Нямам педагогическа правоспособност, затова се интересувам от СДК.

Можеш да запишеш и изкараш удостоверение за учителска правоспособност, което ще ти дава право да преподаваш по специалността си от бакалавърската степен, която ти е ТУризъм. В този смисъл ще си бъдеш правоспособен учител по туристически дисциплини в една професионална гимназия по туризъм (или такава, в която се изучават подобни дисциплини). Следдипломна квалификация можеш да запишеш и нещо, коренно различно от специалността си от бакалавърската или магистърската ти специалност. Ако например избереш 1г. СДК за учител по математика, това ще ти даде едновременно и знания по математика, и правоспособност на учител, т.е. ще учиш и двете. Докато при Педагогическата правоспособност ще ти се признае, че си изучавала предметите по туризъм в бакалавърската подготовка и ще учиш само педагогически дисциплини плюс едно хоспитиране и изнасяне на урок по туризъм.

# 22
  • Мнения: 10 514
Samt, благодаря ти аз за разясненията. Simple Smile

Samt, ако обявата е публикувана на 17.10 в сайта на МОН, то би трябвало все още да е отворен срока за кандидатстване. Пише, че "подават документи до 15 дни от публикуване на настоящата програма". В сайта на МОН, пък, пише, че е публикувана на 11.10, след като е одобрена на 10.10. 15 дни би трябвало да е работни дни. Нали? Значи, какъв ти 21.10? Или аз не мога да броя??



amy_nka, броиш си съвсем правилно, но не и в нашето РУО. Те просто отказват да вземат документите на младежа, щото "срокът е изтекъл" и точка. Какво да направи момчето, да се бие ли с тях? Иначе твърдят, че няма кандидати за учители по математика, а когато има - не им вземат документите.

Ама то това не е в РУО, ами за пращане в МОН.

-------
Каквото и да е, освен ако не си от София, няма как да стане за един ден... Ще чакаме следващия транш...

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 15:36 от amy_nka

# 23
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Учител по туризъм няма. Учителската квалификация е география, ако си завършил туризъм или технически, стопански науки, ако си инжинер, икономист и т.н.

palmi4kata, и аз съм билингвист, но се старая да се самоусъвършенствам.

Благодаря за отговора, Джемма.
Да, завършила съм туризъм и втора специалност стопанско управление. Какви са ми възможностите  и какви дисциплини мога да преподавам? Нямам педагогическа правоспособност, затова се интересувам от СДК.
Значи не си за СДК, а за педагогика само. И аз съм така- с туризъм и икономика, взех педадогическа правоспособност в ДИКПО Варна. По специалността туризъм- методика по география, а за икономическата-по стопански науки.
За Бургас не знам къде може.
Преподавам специални предмети на ученици от професията "Готвач".

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 17:48 от Джемма

# 24
  • Мнения: 265
Колеги, работя като учител в ЦОУД в прогимназиален етап, на постоянен трудов договор съм и поради ред причини обмислям да се прехвърлям в начален етап , пак в ЦОУД, в същото училище. Разбрахме се (в устна форма за сега) с директора, че ще си остана пак на постоянен договор. Той спомена, че към договора ми ще има прикрепено споразумение.
По закон би трябвало пак да съм си на постоянен трудов договор, нали, а не на срочен? Защото някои колеги споменаха, че трябва отново да съм на срочен договор, понеже се прехвърлям от прогимназията в начален етап.
Бих искала да знам какви са вариантите преди евентуалното прехвърляне. Искам да знам по закон как стоят нещата, за да съм подготвена с правата си.

# 25
  • Мнения: 413
Защото някои колеги споменаха, че трябва отново да съм на срочен договор, понеже се прехвърлям от прогимназията в начален етап.
Бих искала да знам какви са вариантите преди евентуалното прехвърляне. Искам да знам по закон как стоят нещата, за да съм подготвена с правата си.

Ти не сменяш работодателя, оставаш си в училището, сменяш само паралелките, в които работиш. Няма основание да бъдеш отново на срочен договор. По тая логика ако учител по математика, преподавал досега само в 9-12клас, мине в прогимназиален курс 5-7клас, трябва да бъде преназначен на срочен договор.

Много загрижени колеги, ей!

# 26
  • Мнения: 6 666
Благодаря за новата тема!
Очаквам Лиляна с информация относно проверката на НИО.

# 27
  • Мнения: 10 514
А, как става да минеш от прогимназиален на начален? Трябва ли конкретна допълнителна специализация?

# 28
  • Майничка
  • Мнения: 12 482
За начален не трябва ли НУП?

# 29
  • Мнения: 265
Да,трябва, имам диплома и за начален учител.
Също така ме притеснява да не би директорът да ми изиграе лоша шега при евентуалното подписване. По закон не би трябвало да съм на срочен договор, но все пак...... знам ли какво може да му хрумне.

Общи условия

Активация на акаунт