Професия учител - 7

  • 33 942
  • 754
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 940
Здравейте ! Искам да попитам , ако си за пръв път учител , първа година и всичко е ново  не трябва ли на такъв млад учител да се назначи старши учител? Как стоят нещата ? Мен ме наеха на работа и ми казаха-“ прави си разпределения “???? Моля?? Аз изобщо не бях наясно . Дадоха ми един огромен куп с разпределения , които трябваше да ксерокопирам и да започна да пиша дати, дати , дати! Плюс това попълвах дневник и се чувствах като ученичка , която преписва от останалите! Голямо лутане и психически тормоз , че си нов , млад и никой не те харесва и не желае да ти помогне! Единствено децата ми даваха кураж ..Sad ! Та така се случи , че забременях и сега съм по майчинство ! Не съм на работа във в същото училище и ще трябва да търся другаде . Това означава ли , че пак ще ме хвърлят в нищото?
От миналата година аз съм по същия начин в работата, колегите тук са запознати. Да не говоря какво е отношението на колегите в училище и това на сегашната класна. Прибирам се в ужасно настроение заради нея. Не знам какво да правя вече. Не върви работата така.

# 46
  • Мнения: 1 463
Да се разпиша и аз. Втора година съм в следобедна занималня, с идеята да придобия опит, за да си започна като учител, НО, класната към която съм, абсолютно ме игнорира, не ме допуска в часовете, за да видя как се случват нещата, как се реагира в определена ситуация, как се прави разпределение, как, откъде взима допълнителен материал, как се справя с изоставащите, как поощрява, абе изобщо как балансира между напреднали и останалите. Говоря, за учител с 30 години стаж. Не иска. Не желае. А в същото време ми стоварва следобед един куп учебници, помагала, без да имам шанс да ги чета предварително. Карам го на момента, на общата ми култура, образованието. Принудих се, поне по математика да си закупя учебните тетрадки и помагала, за да си реша задачите, за да мога да ги обяснявам. в момента съм на трети клас. Събота решавам задачи. който е на моете дередже да дава съвети.
Чудя се кога ли, в такъв случай ще придобия опит и ще съм готова да поема собствен клас.

# 47
  • Мнения: 4 940
Явно това е доста често срещано. Защо няма приемственост, защо колеги с дългогодишен опит се държат по този начин... Младите вместо да се научат ще избягат от образователната система.

# 48
  • Мнения: 1 463
Аз съм млад учител само защото съм от две години, но реално не съм завършила преди толкова. Голям, зрял човек съм и пак ме правят на будала. Ясно е, че след нея е потоп и защо да си предаде опита на друг. Това, според мен е глупавтото, типично по български мислене.

# 49
  • Мнения: 10 575
Щом  си правоспособна, не може да те назначи от безсрочен на срочен. Едва ли ще си позволи, това е грубо нарушение. Ако все пак има нещо, потърси защита от синдиката.
+1  Peace

YellowCat, аз също съм с филология (ЧЕ), но не мога да преподавам в начална степен, т.е., мога, ама само ако не се намери някой с НУП и език. Не че съм залетяла, де. Wink

Добре, де, и двете сте с филология. Защо едната казва, че може, а другата - че не може? Grinning
В моята диплома също пише Филология, само че проф. квалификация - преводач. Филологията беше разделена на два модула - учителски и преводачески. Аз си избрах втория. В случай, че си изкарам учителската правоспособност (учителска проф. квалификация) от обучение на МОН, какво трябва да доучвам, за да мога официално да преподавам на начален етап? Simple Smile (не че в момента не преподавам и на начален етап, де, но все пак съм назначена като "учител в прогимназиален етап"). Догодина (ако оцелея) няма да ми дадат класове от начален със сигурност, а на мен ми харесва начален, повече от прогимназиален. Да знам какви са възможностите за "пренасочване"... Simple Smile

# 50
  • Мнения: 265
Благодаря ви, колеги! Както ви казах, завърших първо за учител по БЕЛ, а след това и ПНУП. Вече 5 година съм в ЦОУД - прогимназията. Понеже се освободи място в начален етап и директорът ме попита дали искам аз да заема това място. В процес на мислене съм все още.
 А през учебно време, по средата на годината могат ли да променят образеца? В случая колежката от Начален етап напуска, мястото й ще бъде заето от мен, а моето място от друг човек.......

# 51
  • Мнения: 151
Щом  си правоспособна, не може да те назначи от безсрочен на срочен. Едва ли ще си позволи, това е грубо нарушение. Ако все пак има нещо, потърси защита от синдиката.
+1  Peace

YellowCat, аз също съм с филология (ЧЕ), но не мога да преподавам в начална степен, т.е., мога, ама само ако не се намери някой с НУП и език. Не че съм залетяла, де. Wink

Добре, де, и двете сте с филология. Защо едната казва, че може, а другата - че не може? Grinning
В моята диплома също пише Филология, само че проф. квалификация - преводач. Филологията беше разделена на два модула - учителски и преводачески. Аз си избрах втория. В случай, че си изкарам учителската правоспособност (учителска проф. квалификация) от обучение на МОН, какво трябва да доучвам, за да мога официално да преподавам на начален етап? Simple Smile (не че в момента не преподавам и на начален етап, де, но все пак съм назначена като "учител в прогимназиален етап"). Догодина (ако оцелея) няма да ми дадат класове от начален със сигурност, а на мен ми харесва начален, повече от прогимназиален. Да знам какви са възможностите за "пренасочване"... Simple Smile
Не знам от какво зависи, не съм се интересувала. В дипломата ми пише учител и преводач. Не е пояснено в какъв курс мога да преподавам и предполагам въз основа на това имам право да преподавам във всички етапи. Или поне така се тълкува в моето училище. Назначена съм като учител по съотвения чужд език, без да се пояснява за кой курс. Иначе имаме и начален учител с допълнителна квалификация за чужд език, който е преподавал в начален курс преди мен. Моят заместник също влиза в начален и прогимназиален етап, но не знам какво пише в дипломата му.

Последна редакция: пт, 01 ное 2019, 11:15 от YellowCat

# 52
  • Майничка
  • Мнения: 12 563
... не ме допуска в часовете, за да видя как се случват нещата, как се реагира в определена ситуация, как се прави разпределение, как, откъде взима допълнителен материал, как се справя с изоставащите, как поощрява, абе изобщо как балансира между напреднали и останалите...
...Принудих се, поне по математика да си закупя учебните тетрадки и помагала, за да си реша задачите, за да мога да ги обяснявам. в момента съм на трети клас. Събота решавам задачи. който е на моете дередже да дава съвети.
Чудя се кога ли, в такъв случай ще придобия опит и ще съм готова да поема собствен клас.
В тази работа готов модел няма, всеки си създава съобразно своя натюрел. Не бих разчитала някой да ми снася материал с 15-20 годишна давност, винаги предпочитам да си направя сама.
Попадне ли ми нов учебник или помагало, първо аз минавам всички упражнения, за да съм сигурна. Повечето си ги купувам сама, включително електронните. Освен това съм абонирана за сайтове, в които учители качват авторски материали, част от тях са платени. Ако ги харесам - плащам си, за да ги изтегля.
По принцип, в училищните библиотеки обикновено има екземпляри на учебниците и тетрадките, с които се работи, на помагалата - по-рядко.
Не зная защо очакваш някой да "сипва", търси активно сама и ако нещо не е ясно - тогава питай конкретно.

Amy_nka, YellowCat, аз се водя "специалист по език и учител по език и литература", с допълнителна специализация - литература. При нас профилирането беше езиковедско, литература и превод, а педагогиката - опция по желание.

Последна редакция: пт, 01 ное 2019, 09:46 от gargamela

# 53
  • Мнения: 1 463
кУпи си тетрадка, за да си решаваш вкъщи задачите на трети клас ??
Има една тема тук, по математика. Виждала съм въпроси от учители, касаещи задачи 1-2 клас. Все си мислех, че се шегуват....
Извинете ме, но ако не можете да решавате задачите на начален курс, идете в детската градина, или работете на машина в завод. И не се чудете защо старите учителки не ви харесват.
Това е повече от потресаващо за мен
Това го правят всички колеги в занималня, защото се проверяват над 50 тетрадки и не може да се губи време в проверката на минутата. Ние не разполагаме с учебници и помагала, за това някои си ги купуваме.
А вие запозната ли сте точно какви задачи се учат в 3 Клас, за да съдите и да обиждате или просто сте решила, днес на празника, да сте "мила" с колегите.

# 54
  • Мнения: 10 575
Единственият проблем, който съм имала е, че пиша отсъствия, а на някои от тях това не им се нрави и ме тормозят психически по този въпрос.

Може ли да обясниш това за отсъствията? Simple Smile

Аз не знам дали имам официално назначен наставник. Директорката ме "свърза" с двете учителки, които миналата година са преподавали на сегашните ми класове и главно от тях съм черпила информация до тук. По-старшата, обаче, следи дали съм си изпълнила задачите, което за мен означава, че тя ми е наставник. Всичко, което чувам и чета в учителската, също ме ориентира. Понякога и старшите учители не са информирани и се обсъждат нещата в учителската. Освен това, винаги оставам до по-късно в учителската и така дочувам неща, които не са ми били ясни. Кой какви проблеми има и как си ги разрешава... Освен това, съм благодарна и на форумните колеги тук, че ми посочват наредбите, които като нов учител, не познавам. Simple Smile Но колектива ни като цяло е отзивчив - по-възрастните колеги са по-любезни от по-младите. На някои от тях съм им била ученичка, но те не ме помнят, разбира се, а мен ме досрамя да им кажа "Колега, Вие ми бяхте учител едно време". Simple Smile Та с тези по-възрастните учители ми върви повече лафа от колкото с младите, които само "прихвърчат" из учителската, кипрят се и се правят на интересни и модерни. С по-младите от мен трудно намирам приказка, пък с по-възрастните си обсъждаме сметките за вода и ток, кой с какво се лекува - някакви всеобщи приказки и проблеми... Laughing

Предстои ни тиймбилдинг - да видим какво ще представлява това в учителска среда... Simple Smile

Що се отнася до началния етап, виждам много млади учителки в занималня и като съдя, че класните са любезни с мен, най-вероятно и с тях са в добри отношения.

Yellowcat, твоята диплома от кой университет е?

Последна редакция: пт, 01 ное 2019, 09:55 от amy_nka

# 55
  • Мнения: 4 708
Извинете млади колежки, но не следите ли актуализацията на закона, какви разпределения, че и дати? От тази година разпределенията отпаднаха. Имам някакво примерно, но сега си го актуализирам в движение, какви дати? А иначе вие опитахте ли са да поискате помощ? Защото не бих отказала такава, ако обаче ме помолят, иначе не бих се натрапвала с даване на непоискани съвети.

# 56
  • Мнения: 1 463
Да, аз лично съм питала. Миналата година ми беше първа. Не съм смятала, че всичко ще ми се снесе, но малко помощ и въвеждане, може би за нови колеги е нужна, или бъркам?

# 57
  • Майничка
  • Мнения: 12 563
Зависи каква помощ. Аз лично бих заложила на конкретни въпроси, все пак се предполага, че сте учили, карали сте стаж в училище и т.н., не е като да сте ученици или студенти и може да се обидите, ако ви третират така.
Привърженик съм на максимата, че майсторлък се краде.

# 58
  • Мнения: 4 708
Да, аз лично съм питала. Миналата година ми беше първа. Не съм смятала, че всичко ще ми се снесе, но малко помощ и въвеждане, може би за нови колеги е нужна, или бъркам?
Не бъркаш, така и трябва,  чак ми е интересно как пък са се "надули" толкова колегите.
  Иначе видях, че решавате задачи събота, намирам го за съвсем в реда на нещата, всяко начало е трудно.
ПС като се зачетох в последните коментари, вече не се чудя защо се е получило така. Явно не сте попаднала на "услужливи колеги". И все пак не виждам какво толкова усилие ще коства на някой да помогне на млад колега, май са забравили някои откъде са тръгнали.

# 59
  • Мнения: 1 463
Зависи каква помощ. Аз лично бих заложила на конкретни въпроси, все пак се предполага, че сте учили, карали сте стаж в училище и т.н., не е като да сте ученици или студенти и може да се обидите, ако ви третират така.
Привърженик съм на максимата, че майсторлък се краде.
е, как да си "крада", като аз идвам на работа, тя ми е оставила написано, какво има за домашно и си тръгва.
Миналата година исках поне в началото да влизам в часовете, преди да засътпя в моите, т.е. следобед, но тя не искаше.
В училището ни няма библиотека, за това си купих сама миналата година учебниците, тази само помагалата по математика, вече обясних защо.
Аз как да знам, ако тя не ми каже, какво ще им преподава, за да се подготвя?

Общи условия

Активация на акаунт