ЛОНДОН - 11

  • 35 934
  • 731
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 5 895
Тинки, за трети път бяхме с чисто туристическа цел (а не командировка) и още има много невидяни неща. И ние планираме следващо ходене през лятото и заради влизане в Бъкингам и Кю гардънс.
На Монюмент може да се качиш, да. Аз не съм се качвала, че тогава бях бременна. Няма асансьор обяснимо, а само тясно стълбище. Мъжът ми казва, а и по снимките му личи, че се вижда южната част на Лондон и Ситито.

# 166
  • София
  • Мнения: 235
Здравейте,
Искам да организирам пътуване със семейството си до Лондон през пролетта, но се притеснявам, че никъде няма информация какви документи ще се изискват след т.н. Брекзит. Дали някой тук знае нещо повече по въпроса?
(опитах да намеря нещо с търсачката, но основно теми за брекети ми излизат като резултат...Simple Smile
Благодаря предварително за всяка споделена информация.

# 167
  • София
  • Мнения: 754
Боя се, че в момента никой не може да ви даде сигурен отговор. Хипотетично, с голяма степен на вероятност: ако ОК излезе от ЕС на 31 януари, ще има 11 месеца преходен период, през който надали ще се въведат визи. Ако се съди по обсъжданите досега споразумения, за престой до 3 месеца се предвижда безвизов режим.
Почти сигурно е обаче, че ще ви трябват международни паспорти, надали ще може да се пътува само с лична карта и през преходния период. Би трябвало това да е ясно след 31 януари и да има информация от посолството на ОК и от нашето външно министерство.

# 168
  • SF
  • Мнения: 21 162
За живеещите там, които нямат паспорт, нещо ще се промени ли?

# 169
  • София
  • Мнения: 235
Да, ясно...
Разглеждайки възможните варианти за нощувки и отдалечеността им от градския транспорт забелязвам, че на картата има два различни знака за станциите.  Какво обозначава знакът, който имаме за New Corss Gate например (нещо подобно на знака различно, ако не се вглеждаш...)?

# 170
  • София
  • Мнения: 754
На New Cross Gate има гара на националната железопътна мрежа - нейният знак са две червени водоравни черти със стрелки в противоположните посоки, предполагам, че за него питате. На New Cross Gate спира и London Overground - това е железницата, която свързва Лондон и предградията; логото й е жълто-оранжева окръжност, а на тъмносинята черта, която я пресича по средата, пише Overground. Логото на метрото е с червена окръжност и надпис Underground.

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 15:37 от Beretsheri

# 171
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Всичко описано от Beretsheri е точно така .  Overground -а е част от метромрежата , пътува се с Ойстър карта или дебитна/ кредитна безконтактна карта. Много често има гара и станция на метрото на едно и също място . Понякога е удобно да се ползват и влаковете, които минават през съответната гара , често идват от градове извън Лондон , но на територията на Лондон, цената им е колкото билет за метрото, в зависимост от зоната, в която се намира гарата.През New Cross Gate , минава влак от Брайтън, чиято следваща и  всъщност последна спирка е Лондон Бридж, сигурно ще е не повече от 5-10 минути пътуването. Оттам, може да се прехвърлите на  метрото.
И Overground -а, може да се ползва до съседна спирка и после пак на метрото .

*Имам хартиена карта на трасетата на влаковете в Лондон и в района, оттам гледам.

# 172
  • Мнения: X
Здравейте,
Имам питане относно билетите за градски транспорт в Лондон и най-вече за метрото, защото това ни е най-лесния за ориентиране транспорт в чужбина.
Четох първа страница и там се коментират основно ойстер картите. Как стои въпроса с единичните билети? Колко струват, от къде се купуват има ли намаление за деца на 11г? А тези ойстер карти могат ли да се купят само за метро? Важат ли за няколко човека или всяка карта е само за един? Като цяло на картата на метрото гледах, че хотелът ни е в 1-ва зона и основно там ще пътуваме, евентуално във 2-ра, но едва ли.

# 173
  • Мнения: 258
Здравейте, аз съм на друга вълна. Престои ми преминаване през Лондон. Ще имам 2 нощувки там, т.е половин ден, в деня на пристигането и един пълен ден след това, което се пада неделя. Опитвам се да си съставя стегната програма, която да обхване няколко основни неща за града, но предвид, че е хладен януари, ме интересуват все пак и търговски центрове или кафенета, в който да се постоплям и отпускам. Опитани и подходящи. Бихте ли ми дали идея за маршрут за свободни ден? Не мисля да влизам в музеи, защото времето е доста малко, но може би забележителност с добра гледка за няколко красиви снимки на града отгоре да ми препоръчате? Благодаря ви предварително.

# 174
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Netflix , мисля, че има еднодневни хартиени карти, но са по-скъпи от еднодневните суми, които могат да се изтеглят от Ойстъра. Може да се ползва безконтактна дебитна / кредитна карта, която действа на принципа на Ойстъра. Деца до 11 години се возят безплатно в градския транспорт. Начина на плащане във всички превозни средства е един и същ , Ойстера се ползва и за автобусите, няма отделна карта само за метрото.
Сайт за транспорта в Лондон : https://tfl.gov.uk/

Бихте ли ми дали идея за маршрут за свободни ден? Не мисля да влизам в музеи, защото времето е доста малко, но може би забележителност с добра гледка за няколко красиви снимки на града отгоре да ми препоръчате? Благодаря ви предварително.

Най-известния пешеходен маршрут е Уестминстър, Бъкингамския дворец, Сейнтс Джеймс Парк, Казармите , оттам до Лондон Ай , моста Уестминстър , сградите на Парламента . Втори маршрут е Тауър Бридж, крепостта Тауър, Катедралата Сейнт Пол. За снимки от високо -  може да се качите на Окото или на кулата в Сейнт Пол , и двете се плащат. Има разни високи сгради , от които може да се снима , но в 1 - та, входа  е с резервация Sky Garden / сградата е The Walkie Talkie tower /  , в другата се плаща / The SHARD /.
Хубав изглед , има от Гринуич , в близост до Обсерваторията , но може януари  да е студено за разходка до там.

# 175
  • Мнения: 9 991
Оистер или безконтактни карти са на човек. Не може повече от един с тях да пътува.  Има намалания за деца. Има и билети,които може да купите от машинки. За само първа и втора зона, може и с автобуси да пътувате. Магазини и кафета работят в неделя с намалено работно време, макар и не всичко. Може да се види бъкингамския дворец, парка до него да храните пилета и катарички с ядки. Прочутия мост и часовника, но той е в ремонт.

# 176
  • Мнения: 1 677
Да питам който е бил в warner bross studio за Хари Потър. Купувам билетите онлайн и после? Гледам, .е има турове с организиран транспорт, но те са по—скъпи. Как процедирате? Благодаря.

# 177
  • Мнения: X
Ние само един ден ще обикаляме сами, през останалото време ще сме с агенция и екскурзовод. Затова  не знам до колко ще ни излезе сметката с ойстер картите. Двамата възрастни можем да плащаме с безконтактни карти, без предварително да сме купували билети, така ли? Като всеки възрастен си има негова си карта. А детето (навършени 11г) може с обикновен хартиен билет? И като се купуват хартиените билети от машинка, трябва ли да се избере зоната на пътуване?

Netflix , мисля, че има еднодневни хартиени карти, но са по-скъпи от еднодневните суми, които могат да се изтеглят от Ойстъра. Може да се ползва безконтактна дебитна / кредитна карта, която действа на принципа на Ойстъра. Деца до 11 години се возят безплатно в градския транспорт. Начина на плащане във всички превозни средства е един и същ , Ойстера се ползва и за автобусите, няма отделна карта само за метрото.
Сайт за транспорта в Лондон : https://tfl.gov.uk/

# 178
  • Мнения: 9 991
Ами в оистрра може дз вкараш пари и да маркираш, не е нужно или задължително да е седмичен пакет в зони. Тука в автобуса  билет не се купува, пак се маркираш с оистер или карта. Имзше туристически оистери, които парите в тях които не ползваш ти ги връщат. Ако плащаш с безконтактна бг. карта, провери си банката как те таксува. За билета не вкарваш зони, а от точка до точка. Тука се плаща с метро и влак на изминато разстояние. Колкото повече пътуваш, толкова повече ще платиш. Само автобуса е безлимитен и те маркитз до 3 пъти. За 4.50 ще обиколиш Лондон, но поради огромните разстояния е бавно. Затова казвам ако се пътува за кратко разстояние не ти трябва метро.

# 179
  • Мнения: 1 158
На пътуващите да кажа, че днес се обаждах в Британското посолство. В рамките на около едногодишен гратисен период, ще се допуска пътуване само с лична карта.

Общи условия

Активация на акаунт