Частни училища - информативна тема 30

  • 32 666
  • 749
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 5 259
Лейка, добре де как е възможно да имаме коренно различна обратна връзка от Дрита. Аз пък чух, че като цяло всички са останали и тенденцията е да задържат учителите и идиологията. 3ма родителя, общо 6 деца това... Сега децата са- ДГ, 6ти клас и гимназия, явно твоите са от другите.

# 271
  • София
  • Мнения: 6 695
Като заговорихме за тези изпити - засега нямам намерение да сменям училището, но ако реша да проверя нивото, мога ли да използвам тези изпити за независима оценка. Или пък - има ли училища, които организират такива изпити, по основните предмети?

# 272
  • Мнения: 234
Познавам семейство, което хоумскулваше децата си и съответно се явяваха на приравнителни изпити като частен ученик в края на всяка година - това би могло да носи информация, но не знам дали има възможност за явяване без статута на "частен ученик".

Приемните процедури на частните училища според мен най-много да психират някого, най-вече родителите, но смислена информация няма да дадат. Евентуално школите за подготовка по БЕЛ и математика и техните пробни изпити - те си текат за 5, 6, 7 клас. Кой клас е детето?

# 273
  • София
  • Мнения: 6 184
Абсолютно съм съгласна, че за дете 5,6,7 клас по-добре пробен изпит по школите. Струва ми се, че оценката ще е по-обективна и по-реална отколкото на ПИ в ЧУ. Проверката пак ще е по БЕЛ и МАТ. По език, в езикова школа.

# 274
  • Мнения: 1 115
Ние се явявахме с ясни намерения за кандидатстване, но мога да кажа, че ни послужиха и като ориентир.
Но на този етап и аз се интересувам къде може да се потърси "коректив" проверка на нивото, особено след като вече давам немалко пари за образование, искам да следя изкъсо развитието, за да не се окаже в 7 клас, че съм плащала за скъпа розова дъвка, както беше писал някой по-назад.
Досега не сме опирали до школи по никой предмет и мисля, че ще полезно да споделим кой къде какъв тип проверки предлага.

# 275
  • София
  • Мнения: 6 695
...Евентуално школите за подготовка по БЕЛ и математика и техните пробни изпити - те си текат за 5, 6, 7 клас. Кой клас е детето?
6 кл., мисля, че го познаваш детето. Simple Smile
Да, може би школите са по-добра идея, но от школа до школа пак има голяма разлика, някой може ли да сподели, може и на лични, да не разводняваме темата тук

# 276
  • София
  • Мнения: 9 558
Абсолютно съм съгласна, че за дете 5,6,7 клас по-добре пробен изпит по школите. Струва ми се, че оценката ще е по-обективна и по-реална отколкото на ПИ в ЧУ. Проверката пак ще е по БЕЛ и МАТ. По език, в езикова школа.

Въобще не съм съгласна с това мнение. В 7 клас голямата ми дъщеря  не се е явявала на ПИ извън ПЧМГ. Пробните, които държаха там бяха в пъти по-трудни от тези по школите, а оценката напълно обективна и реална.

# 277
  • Мнения: 234
Именно това, че са "в пъти по-трудни" за мен е минус. Зависи и в кое училище ще се мести детето всъщност. Има и такива разни сборници с тестове. Или другият вариант е явяване на Любословие или математически състезания, които не са съвсем извратени и извън програмата (ако има такива), за да се види общото ниво спрямо всички явили се деца.

# 278
  • Мнения: 333
Въобще не съм съгласна с това мнение. В 7 клас голямата ми дъщеря  не се е явявала на ПИ извън ПЧМГ. Пробните, които държаха там бяха в пъти по-трудни от тези по школите, а оценката напълно обективна и реална.
Това е оксиморон Simple Smile Ако са в пъти по-трудни от останалите, няма как да са най-реални и обективни.

# 279
  • София
  • Мнения: 9 558
Какво според вас е обективно оценяване? Че и оксиморон, даже.

# 280
  • Мнения: 234
Обективно оценяване  е НВО в 4 и 7 клас. Хубаво, лошо - има някакви критерии, излизат средни резултати по училища и градове и сравняваш с постигнатите от детето. Ако допуснем, че никъде няма преписване, естествено - а то май в 4 клас не е да няма.

Пробните изпити в училищата за мен поне са по-трудни отколкото е нужно, за да се следи училищната подготовка, а и не знам каква информация дават след това (аз поне не съм получавала такава).

# 281
  • София
  • Мнения: 6 184
Честно казано, не се бях замисляла конкретно за 7кл. Там нещата са друга бира. А по-скоро за 5 и 6-ти. И то съпоставяйки с проверка на знанията на детето при желание за постъпване в определено ЧУ. В ПЧМГ изпитие сигурно ще са по-труднички, докато в друго училище, където няма наплив, може да са доста по-лесни, а оценките завишени. Освен това детето и родителите са пред приемащите. По една или друга причина те може да имат субективни критерии за оценката, ако с нея се цели прием в училището. Витаят съмнения, че в школите също на техните ученици се пишели по-високи оценки, отколкото на външните. Аз не съм убедена, но и нямам толкова богат опит.
За 5 и 6 клас съм чувала, че се правят ПИ в Регалия и Междучасие (не съм ги проверявала). За 7 няма смисъл да говорим, там е изобилие. Прдполагам че с новите правила за НВО по Бел, и за 6 клас доста се е увеличил изборът.

# 282
  • София
  • Мнения: 9 558
Каква може да е причината да се ходи във външна школа на ПИ в 5-ти клас, та дори и в 6-ти клас?
Мисля си, че на никого не се прави услуга с един лесен тест или изпит. Този подход успешно се прилага от МОН, за да замажат отчайващото ниво на масата ученици. Лично аз предпочитам да видя, по-слаб резултат, но върху сложен материал, отколкото да ми хвърлят прах в очите с шестици без покритие.
ПИ е като подготовка за състезание. Състезателите тренират при екстремни условия - плувците с вързана ръка или крак, лекоатлетите на висока надморска височина..... По този начин на самото състезание им е далеч по-лесно да дадат максимума. Същото е и с ПИ. Има причина училищата с най-трудни ПИ, като СМГ, ПЧМГ, СС да са с най-високи резултати. Значи оценяването им е съвсем обективно Simple Smile

Change, детето Ви не беше ли в Св. София? При моята малка, която в момента е 4 клас, се прави поправка на всяко контролно. Обсъждат се грешките и ако има повтаряемост се работи допълнително върху .

# 283
  • София
  • Мнения: 6 695
Change не пита за пробни изпити, аз питам, тя само отговаря.
Не знам дали има нужда, по-скоро и аз като танита се чудя дали не е добре да се проверява нивото отвреме-навреме. В нашето училище отношението е по-лежерно, та понякога си задавам въпроси... Simple Smile

# 284
  • Мнения: 1 115
Добре е да правим разлика между различните видове изпити.
Въпроса тръгна от там дали ПИ, които целят прием в ЧУ са някакъв измерител на нивото, и дали са върху учебния материал или по-затруднени.
Аз дадох пример с 3 различни ЧУ, на които моята дъщеря се явява с цел прием. Не мога да направя 100 процента съпоставка, защото СС беше след 3 клас, останалите 2 след 4.
По нейни думи в СС й било малко по-трудно. Но е била и една година по-малка.
Навсякъде се е явявала единствено и само със знанията си от ДУ, без допълнителни уроци и школи.

Отделно от това стана дума за ПИ, които целят проверка на знанията , не прием в ЧУ за периода 5-7клас.

На този етап мен ме вълнува втория тип, т.к. в ЧУ съм планирала само периода 5-7 клас и след това ще се целим в ДУ, следователно НВО ни е важно. Състезателна математика, олимпиади и прочие не са ни цел, само добро НВО.

Чудя се дали има места където да се яви детето на изпит точно с тази цел, или всички школи се опитват да привличат ученици, и нямат интерес да проверяват нивото на външни деца.
Аз бих платила за обективна проверка/оценка без идея задължително да им посещавам школите, ако детето се справя добре с училищния материал.

Общи условия

Активация на акаунт