Частни училища - информативна тема 30

  • 32 488
  • 749
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 8 237
Ще обиколя няколко у-ща, но ще пратя детето на пробни изпити в максимум 3. Благодаря за мненията. Иначе разцъках статистиката и за по-долни позиции, има доста ЧУ с изненадващи резултати - Св.Георги, Златарски - очаквах по-високи резултати на НВО и не знам какво е обяснението.
Защото за много училища и родители НВОто не е цел.
В Златарски децата завършили 7 клас при тях автоматично продължават в 8 клас.
Кому е нужно детето да отделя маса часове за БЕЛ и Математика вместо да учили природни науки и Английски език. При тях е застъпено друезичното обучение. И защо да не влага усилия детето в чуждата програма вместо в безумното НВО.
А и да не забравяме ,че училищата заемащи челните позиции в НВО са училища с подбор на учениците.
СМГ отсява едни 100 и нещо деца от 600 готвещи се, ПЧМГ има изпити в 1 и 4 клас. СС има доста качествен подбор още в ПУК. Ако щеш и 145 което беше към Шилер също отсяваха децата.
Не всички деца в училищата имат един и същи капацитет както и едни и същи амбициозни родители.

# 616
  • Мнения: 5 639
Мда, моето например нямаше амбициозни родители....

# 617
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Fancy, КО са малко деца общо, но в клас са по 22. Това е далеч от индивидуално обучение. В БШ поне са по 15.
Gadamer, аз имам добри отзиви от деца в шести клас БШ. Обучението било на добро ниво, но мениджмънтът и комуникацията- зле. Явно се наместват още покрай новия директор. Ще се радвам и аз на повече отзиви тук за БШ, че моите са само едни.
Интересното е, че в самото училище има курс за писане на есе с цел АК- те са едно до друго и се замислих дали си партнират някак..? Не знам нищо за курса, но за мен е по-скоро положително като факт.
Друго ново е, че има избираеми модули- 4 часа седмично по избор: мат, природни науки, испански, руски или немски (не знам дали за всичко събират групи)- над хорариума и влиза в таксата. За пети клас имаше и нещо за земята и космоса и творческо писане.
Опасявам се, че ще вдигат таксата пак, защото ми казаха по тела “не сме готови с условията”- какво друго да променят...

# 618
  • София
  • Мнения: 16 193
Вяра Николова работи там: https://www.vyarabel.com/. Има доста приети нейни ученици. Е, някога моя син не беше в нейния клас, падна му се пенсионерка.

# 619
  • Мнения: 5 896
В нашият клас са 19 деца. Не виждам проблем и липса на внимание. Обръща се индивидуално внимание на всеки. Не ми се спори каква ми беше идеята на мнението. Един клас на випуск си е точно бутиково и индивидуално.
Когато не успяваш да дадеш ниво на 3*15, няма да успееш и на 2*22.

И Пипи, АК не си партнира с никой. Нищо като плюс няма в това, което ти се привижда.
Модулите са просто престуктуриране на хорариума. Направи си труда да поискаш за всеки от модулите колко часа по всеки предмет ще имат на седмица. И колко остават за основните предмети. Както казах, гледат да отговорят на всяко налично платежоспособно търсене на пазара. Появи се ИЗи с неговите природни науки, и сега БШ отговарят на предизвикателството. Има търсене за немски - хоп. Два часа на седмица от нещото са си чисто и просто занимание по интереси в другите училища. Wink Ако пък вземат по два часа или колкото са там от основен предмет  - ами няма да съм хепи. Но денонощието все още е 24 часа.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 16:44 от Fancy

# 620
  • Мнения: 7 154
И Пипи, АК не си партнира с никой.
И слава Богу. Smile
Иначе чувам, че и в нашето училище има курсове за подготовка за АК, което обаче отчитам като плюс.
И без това има търсене и интерес към този вид курсове, по-добре да са на територията на училището и курсистите да не губят време в пътуване.

# 621
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Съвсем актуална информация за БШ - отпаднали са всички езици освен английски, тоест 2 език вече няма. Наместо това има повече БЕЛ и МАТ, именно заради подготовката за НВО. Подготовката за АК е по желание. Аз много се радвам за отпадането на 2 език, защото за мен е абсолютна загуба на време в периода до 7 клас.

Също таксата е 9500 лв на година, с храна, без транспорт (140.00 лв на месец в една посока, 220 лв двупосочно). Подготовка за НВО след учебно време 2 дни от седмицата, по желание, заплаща се допълнително. Един ден от седмицата след учебно време е подготовката за АК, също се заплаща допълнително.

Последна редакция: сб, 07 дек 2019, 13:03 от gadamer

# 622
  • София
  • Мнения: 10 825
Съвсем актуална информация за БШ - отпаднали са всички езици освен английски, тоест 2 език вече няма. Наместо това има повече БЕЛ и МАТ, именно заради подготовката за НВО. Подготовката за АК е по желание. Аз много се радвам за отпадането на 2 език, защото за мен е абсолютна загуба на време в периода до 7 клас.

Също таксата е 7500 лв на година, с храна, без транспорт.
Не са отпаднали, а се изучават по желание - немски, руски, състезателна математика или природни науки (едно от всичките се избира) Дано правилно да съм ги запомнила.
Приятели с първокласниче в БШ са много доволни, до колкото имат впечатления за 2 месеца училище, но други познати с по-големи деца усилено търсят други училища. Защо? Пропуски в занията, смяна на харесвани и утвърдени учители, липса на адекватна комуникация с ръководството и щедри обещания без покритие.

# 623
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Аз имам приятели с дете в 4 клас, детето ми направи впечатление, че се справя много добре по МАТ. Родителите са супер доволни и казват само хубави неща. Детето е преместено там от предишното училище, заради големи пропуски в материала. Добрите математици след 4 клас вероятно мигрират към СМГ и ПЧМГ, това е тенденция за всички ЧУ от 2 ешалон според мен. Така че логично 5-7 клас да има спад в нивото, което се отразява и на НВО.

Не знам моята девойка за къде ще успее да се класира, като започнат пробните изпити ще давам информация от извора.

# 624
  • Мнения: 5 896
Курсовете в училище са полезни само и единствено, ако са качествени и резултатни.
Иначе скоро се бях замислила, че ни идва само след около 3 години нашият зор с тъпото НВО. И до тогава кой знае колко още пъти ще се видоизменя като форма и съдържание само и само МОН да отчитат дейност. А ние ще сме като опитните мишки.

Гадамер, не е логично няколко деца да носят нивото по математика. Логично е нивото на целия випуск да е еднородно високо, а тези няколко да се отличават по състезанията.

# 625
  • София
  • Мнения: 16 193
Преди 4 г. в БШ може и да не е било отлично нивото по МАТ, обаче моя малкия, без никаква специална подготовка за НВО изкара резултати, които му стигаха за всички елитни ЕГ без НЕГ и СМГ. А определено тогава не си даваше много зор да учи, онлайн гейминга го беше завладял.

А Вяра Николова има доста ученици, взлвзи в АК след като тя ги е подготвяла.

# 626
  • Мнения: 7 154
...онлайн гейминга го беше завладял.
А това явно помага. За разни стратегии и неподозирани от възрастните похвати.Smiley

# 627
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Fancy, факт е, че всяка година след 4 клас има разместване по училища. Напливът за СМГ, ПЧМГ и СС е доста голям и те поемат все деца с отлични резултати по МАТ, които дотогава са били в други у-ща, било то частни или държавни. Аз не мисля, че със стандартна подготовка по МАТ от 1 до 7 клас, детето може да се справи отлично на НВО. От първия ПИ на Междучасие средният резултат е 49.00 точки от 100. В този среден резултат влизат и деца с по 99 точки от СМГ, явили се за проба. Около 50.00 - 60.00 точки вървят средните резултати на НВО Мат в статистиката на топ 10 у-ща, без първите 3 - СМГ, ПЧМГ и СС. Именно училищата, които имат силен вход с пресяване по МАТ.

# 628
  • Мнения: 5 896
Ако погледнеш статистиката ще се изненадаш, че заради СМГ и ПЧМГ разместванията от ЧУ след 4 клас са пренебрежими. И преди се е коментирало. По скоро напускат с други мотиви.
А аз мисля, че със стандартна добра подготовка би следвало дете да се справи на НВО по Мат. Особено с такова НВО като от последните години.  Това, че всъщност приемаме за стандарт ниско ниво на подготовка си е наш проблем. СС няма силен вход за пресяване по Мат. Мисля, че обясних нагоре в какво се изразява изпита по Мат. Децата постигат високо ниво на УЧИЛИЩНА  математика в самото училище. Нищо повече. Ако в един прекрасен и утопичен ден всички родители от един випуск на СС решат да не пускат децата си на какви да е курсове в 7 клас бас ловя, че всички пак ще бъдат в горната част на резултатите само на база преподаване в училище. Виждам на практика как работи системата. И тя изобщо не се състои от нещо гениално и новаторско. Има деца, на които не им е по сърце тази наука, и пак се справят. Само заради систематичния подход. Същото е и в ПЧМГ и СМГ. Има система и постоянство. А не - днес сме Прогресивно, а утре 'за зомбита". Или обратното.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 20:19 от Fancy

# 629
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Gademar, как така такса 7500 лв? Понастоящем е 9500 без транспорт. Не вярвам да я смъкват. Или нещо друго отпада? Откога ти е информацията?
Фенси, интересно ми е защо препоръчваш ОТ пред БШ, беше го писала и на мен, наистина са ми важни аргументите. По НВО резуштсти БШ е твърдо напред и е по-класически тип (изключвам прогресивните идеи), с по-добра база... Ние ще видим и ОТ, но да знам...
Едит: някъде може ли да се види примерем изпит за ПУК, например за БШ или КО? Започвам да се притеснявам след разговор с един директор. Логическите задачи, звуковият анализ (първа на 100%и последна на 80%), поведението (отпуска се сравнително бързо мисля) са ни ок, проблем е фината моторика. Работим, но още не може една права черта да направи, огледален образ абсурд, букви много големи и разкрачени... Иначе знае всички букви и цифри, но наистина е назад с моториката, особенп сравнено с момичета на 5г. Рисува като 3.5-4г.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 18:15 от Пипи2013

Общи условия

Активация на акаунт