Бихте ли назначили секретарка, ако говори на миеко?

  • 14 812
  • 313
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 877
не
но, всъщност може ако не е много натрапчиво

# 16
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287

В друг град, където повече хора говорят по такъв начин, може би няма да се отдава значение на мекото говорене и там момичето да има по-големи шансове. Но в София-не.


Е, не във всички градове извън Сф се говори на меко.   Crossing Arms
Осн. този диалект е разпространен в региона Варна-Шумен-Добрич и в югоизточна България(Стара Загора, Хасково, Ямбол и т.н.). Макар че м/у тези два региона има разлика в мекото говорене.

Иначе по темата--не бих. Naughty

# 17
  • София
  • Мнения: 2 623
И аз мисля, че си абсолютно права и много добре си постъпила като си и споделила мнението си. Секретарската професия въпреки, че непрекъснато е подценявана и омаловажавана е една от най-важните и не случайно се казва, че секретарката е лицето на фирмата пред клиентите. Много е важна дикцията, възпитанието и характера наред с професионалния опит.

# 18
  • Мнения: 3 153
Не, не бих назначила!
Случай:
Отиваме с колега на среща в една от най-големите и проспериращи компании в България в момента, там ни посреща момичето на рецепцията-усмихнато и добронамерено. След това ни пита: "Кафиенци искати ли да ви донисъ?". Ние пожелаваме такова, тя ни носи и докато слага второто на масата го разлива в чинийката, след което следва следният възглас: "Въъъййй, прощавайти, сига шти донисъ пичатки да забършим!!!"
С колегата си умряхме от смях и ако целта за назначаването на таз мома е било да развеселява клиенти и партньори-определено са постигнали целта си!
п.п. За незнаещите значението на думата "пичатка" да разясня, че значи "сълфетка" Laughing


1

# 19
  • Мнения: 4 176
а заекваща секретарка ама много кадърна?
Еми аз съм заекваща. Не много, но съм с говорен дефект и определено не бих кандидатствала за водеща на новините по телевизията.
Това е, че заекването не зависи от нас с този дефект, докато миекането си е направо излагация и може да се поправи.

# 20
  • Мнения: 1 959
Какво като е с акцент тук при нас има много националности знаете ли колко пъти на мен ми се налага да контактувам с шотландци,индийци или пакистанци какво хората да стоят без работа ли заради диалекта.
А какво бихте направили ако някой клиент ви се обади с диалект или дефект в говора Thinking

# 21
  • Мнения: 4 176
Да но едно е да говориш с акцент, защото си чужденец. Да не искаш да кажеш, че хората от Добрич са чужденци?
Еми ако ми се обади клиент, който миека, бих му взела парите, но на ум аз си знам какво бих си мислила за него. А и за мен важи правото, че клиента винаги е прав ( щом носи пари).
Да си чула по телевизията водеща да говори на диалект? Българският книжовен език звучи по един единствен начин. Диалектното говорене става за улицата, но не и за престижна компания.
Въпроса ми беше конкретен. Пише го и в заглавието.

# 22
  • Мнения: 6 206
Не
Дори повече - при секретарките значение има изказа, речника, маниерите.
Пак зависи какво се разбира под секретарка - момиче на рецепцията ли, технически секретар ли, каква е фирмата.

# 23
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ако съм в град, в който се говори така, защо не? След като всички наоколо говорят така, нормално е да не ми направи впечатление. Около мен всички говорят меко, но не ме дразни. За сведение, родителите ми не са от Варна и никога вкъщи не се е говорело така, че да свикна и аз с това, някак ме е подминало, и мен, и сестра ми. Ако някой не ми вярва или много се е подразнил на това ми изказване, моля да ме потърси в Скайп.

# 24
  • Мнения: 35 968
не, не бих!

# 25
# 26
  • София
  • Мнения: 15 221

В друг град, където повече хора говорят по такъв начин, може би няма да се отдава значение на мекото говорене и там момичето да има по-големи шансове. Но в София-не.


Е, не във всички градове извън Сф се говори на меко.   Crossing Arms
Осн. този диалект е разпространен в региона Варна-Шумен-Добрич и в югоизточна България(Стара Загора, Хасково, Ямбол и т.н.). Макар че м/у тези два региона има разлика в мекото говорене.

Иначе по темата--не бих. Naughty

Не съм казала, че във всички градове извън София се говори меко.
Нито пък съм казала, че в някой друг град, различен от София, всички хора говорят меко.
"В друг град, където повече хора говорят по такъв начин......"-това съм написала. Т.е. има градове, в които много хора говорят меко, и в такива градове подобен говор не прави особено впечатление.
Аз, както съм казвала и друг път, съм мома пловдивчанка, нищо че от 20 години почти живея в София. Докато живеех в Пловдив не ми правеше никакво впечатление, че има много мекащи пловдивчани, или че много хора произнасят "и" вместо "е" в думите, завършващи на "е". "Щи видими", "ний ни исками"......- примерно. Когато много хора говорят така около теб, го приемаш за естествено и нормално.
Но сега, когато ухото ми е привикнало към друг начин на говорене, ми прави впечатление начинът, по който се говори в Пловдив.
От което не следва, че откакто живея в София съм станала голяма работа. Grinning

# 27
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз си мьекам и във форума и навън. Смешно е, но пък мен силно може да ме подразни софийско-плевенски диалект. Всъщност се старая да си свърша работата независимо кой е насреща. Ма ще се окаже, че е фалш, ваш проблем.

# 28
  • Мнения: 1 959
Да но едно е да говориш с акцент, защото си чужденец. Да не искаш да кажеш, че хората от Добрич са чужденци?
Еми ако ми се обади клиент, който миека, бих му взела парите, но на ум аз си знам какво бих си мислила за него. А и за мен важи правото, че клиента винаги е прав ( щом носи пари).
Да си чула по телевизията водеща да говори на диалект? Българският книжовен език звучи по един единствен начин. Диалектното говорене става за улицата, но не и за престижна компания.
Въпроса ми беше конкретен. Пише го и в заглавието.
Отговора ми по темата беше "ДА" ако не си разбрала.

# 29
  • Мнения: 1 425
Не мисля че това е най-важното, но всеки си има свои критерии. Отделен е въпроса, че много столичани НЕ говорят правилен книжовен език. Дори някои от водещите по по-малките телевизии.

Общи условия

Активация на акаунт