Слабо парно ТЕЦ

  • 6 514
  • 84
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 17
Стара е, да. Другото, което ме побърква е именно това, че ще мръзна и ще плащам. Въпреки, че от 4 радиатора два работят постоянно (през деня като няма никой на 3, през нощта на 5). Другите два са на 2 постоянно, защото единия е в кухнята, в която почти не се влиза, а третият е в стая, която е вътрешна и е топло и без да се усилва. В такъв случай пак ли ще е огромна сметката?

# 76
  • Мнения: 40 857
Всъщност няма значение на колко сложен е вентилът на радиатора. В една добре изолирана стая като пуснеш радиатора на 2 и температурата стане 18 градуса (примерно) той спира. Ако го сложиш на 3 спира при 21 градуса (пак примерно) и т.н. Обаче ако съседите ти изсмукват топлината и температурата е все 16 градуса, тогава и на 2 да е радиаторът, той пак ще бичи на макс и ще навърта сметка. Някои хора не правят разлика между степените на електрическа печка и степените на парно (и по-модерните конвектори де). Класическата печка на 1 пуска един реотан, на 2 пуска втория по-мощен, а на 3 пуска и двата. Съответно и сметката се навърта различно, защото се отдава различна енергия. Парното обаче при отворен вентил си бачка на макс и когато стигне зададената температура спира. Но ако не я достигне (ако все си е 16 градуса) винаги бачка на макс и навърта сметка. Е,  има една зона близо до заданието, когато вентилът е полуотворен и работи слабо, но опростявам.

Та с две думи - ако съседите ти смучат топлината и на 2, и на 3, и на 5 да е вентилът, все ще навърта същата сметка.

# 77
  • Мнения: 11 605
Това за сметката няма как да се каже. Важно е количеството топлина, зимерено в абонатната станция на колко потребителя/абонати се разпределя. Няма ли как да разбереш този апартамент отопляван ли е миналата година и колко е годишната сметка, ако е бил отопляван. Не знам ддали е твое жилището, но тази информация можеш да я получиш от топлинния счетоводител.

# 78
  • Мнения: 17
Това за сметката няма как да се каже. Важно е количеството топлина, зимерено в абонатната станция на колко потребителя/абонати се разпределя. Няма ли как да разбереш този апартамент отопляван ли е миналата година и колко е годишната сметка, ако е бил отопляван. Не знам ддали е твое жилището, но тази информация можеш да я получиш от топлинния счетоводител.

Не е мой, на квартира съм, хазяйна ми каза, че миналата година са плащали средно 160 лв. на месец.

А какво ще рече "ако съседите изсмукват топлината"??

# 79
  • Мнения: 40 857
А какво ще рече "ако съседите изсмукват топлината"??

Не е ли ясно? В природата всичко тече от висок потенциал към нисък. Конкретно за температурата топлината отива от топлото към студеното. И ако съседът не се топли и при него е 15 градуса, а при теб 18, то част от твоята топлина изтича към него през стената. Ако има добра изолация това изтичане ще е по-слабо, ако няма изолация ще е по-силно. Специално таванът е бетон и е много лоша изолация. Има и още по-лошо нещо - плочите на тавана и на пода продължават навън и стават балкони. Тогава вече "топлинната помпа" става супер ефективна - у вас е 18, навън 0 или -10, можеш да си представиш каква голяма потенциална разлика е това и как по много добрия проводник на топлина твоята топлина отива към атмосферата. Не случайно при новите сгради се изолират и балконите отвсякъде, докато в стари сгради при изолация хората се стискат и пренебрегват балконите най-често. А и да искат да изолират не е лесно, защото трябва и съседите да са съгласни...

# 80
  • Мнения: 46 508
Офисът ни е в стара кооперация и е голям студ. Тръбите са вътре в стените и топлината се губи, таваните високи, освен това е краен и нисък етаж.
С този изток при теб не влиза и слънце.

Решението е смяна на квартирата и следващия път гледай изложението, не е лошо спалнята да е на изток, но да имаш южна дневна, така микроклиматът в целия апартамент е различен. Също и да не е краен.

# 81
  • Мнения: 2
Елора, дори да не го изключваш пак може да се наложи обезвъздушаване. При неотложен ремонт, доливане или ако съсед не е обезвъздушил,но това се познава лесно. Част от радиатора е студен. Обезвъздушаването става с автоматични или ръчни вентили, ако имаш монтирани такива. Моите са ръчни, има си ключе към тях.

Моя проблем е следния! Много ще съм благодарен, ако някой ми помогне. Свързани сме към ТЕЦ Сливен. Радиатора в долната част е хладен, а в горната си част пари..... Двете тръби входна и изходна парят. Вместо клапан за въздуха, съм монтирал спирателен кран за проба само. Излезе малко въздух, но ефект нямаше... Радиатора е от старите. Благодаря предварително!

# 82
  • Мнения: 40 857
Всичко може да е - задръстен с ръжда и боклуци, въздушна възглавница... Щом пари на някои места проблемът не е в топлоподаването. Мисли за смяна след сезона според мен.

# 83
  • Мнения: 9 774
Продухване (с вода) на радиатора след отоплителния сезон - доколкото съм чувала, трябва да се свали радиаторът, да се изнесе в баня и да се промива със силна струя вода - във водата от теца има отлагания, които се натрупват отвътре и пречат на топлоотдаването. При промиването изтича гадна тиня.
Ако е чугунен, особено голям, е много трудно това да се направи - тежи адски и има опасност да се счупи.

# 84
  • Мнения: 11 605
Проблемът е в радиатора. Сигурно е пълен с мръсотия. Ако имаш как да спреш входящата и изходящата вода към него, можеш и сега да го смениш. Само не забравяй да увефомиш топлинния счетоводител. Няма нужда и да им се обясняваш. Просто им кажи, че старият е протекъл. Ако слагаш нов радиатор, го вържи на кръст. Има голяма разлика.

Общи условия

Активация на акаунт