Адресна регистрация на майката и на бебето.

  • 10 698
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 112
Здравейте! Изчетох темата и не знам, нещо тотално се оплетох. Ако правилно съм разбрала, детето се записва по адрес от лична карта на единия родител. В повечето случаи, направо на майката. Това значи ли, че ако по лична карта аз съм от град А, таткото от град Б, а родя в град В ще трябва да ходя чак до град А за акта за раждане? И има ли опция с пълномощно някой друг да отиде да вземе акта за раждане в такъв случай? Примерно таткото и бабата – майката на майката на детето. Защото с ковид-19 и с новородено бебе не се пътува във влак, кола няма кой да ни закара... А разстоянието е от единия край на България до другия. Или акта за раждане го издават в града където е родено детето, просто с адресната регистрация по лична карта на майката? Нещо много объркано ми се струва, и ако някой е бил в подобна ситуация последните месеци и знае дали не са направили изменения... Много ще съм благодарна за помощта!

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Актът за раждане се издава по мястото на раждане, не по мястото на адресна регистрация на когото и да било. Във вашия случай - град В.
Нито в акта (който остава в общината), нито в удостоверението за раждане (което е за вас) се отбелязва адресна регистрация. Тя е нещо отделно и се отразява на други места.

# 17
  • Мнения: 112
Актът за раждане се издава по мястото на раждане, не по мястото на адресна регистрация на когото и да било. Във вашия случай - град В.
Нито в акта (който остава в общината), нито в удостоверението за раждане (което е за вас) се отбелязва адресна регистрация. Тя е нещо отделно и се отразява на други места.

Ясно. Много много благодаря! Логично е да е така, но нали сме България... Тук всичко е възможно 😅🙈

# 18
  • Мнения: 6 764
Както са ви казали, адресът по лична карта няма касателство към акта за раждане.
Но ясли, градини и училища имат, особено в големите градове и се гледат години назад. Така че ако нямате адресна регистрация в града, в който реално живеете, уредете въпроса.

# 19
  • Мнения: 10
И аз идвам с въпрос. Искам да запишем бебето на адрес на бащата. Аз съм на друг адрес. При взимане на каквато и да е социална помощ, било то за раждане или друга, от къде трябва да се търси? Моя адрес или адрес на бащата? Мога ли да си взема помощите от общината на моя адрес?

# 20
  • Мнения: 6
Здравейте! От прочетенето тук разбирам,че при раждане, настоящият адрес на майката става настоящ адрес и на детето.
Въпросът ми е, ако впоследствие майката промени своя настоящ адрес,това променя ли автоматично същия и на детето?

# 21
  • Мнения: 6 764
Здравейте! От прочетенето тук разбирам,че при раждане, настоящият адрес на майката става настоящ адрес и на детето.
Въпросът ми е, ако впоследствие майката промени своя настоящ адрес,това променя ли автоматично същия и на детето?
Детето се записва на постоянния адрес на майката, този по лична карта.

# 22
  • Мнения: 69
Аз родих в града, в който е постоянният ми адрес и взе акта от общината там. Но ако раждате в град, който не е постоянният Ви адрес, актът е от общината, където е болницата. Иначе детето се записва с постоянен адрес Вашия и с настоящ Вашия. Т.е. ако двата адреса са разлипни, детеро също се записва по този начин. След време ще е важно за детска градина това какъв е настоящият адрес на детето. Аз има доста лоши преживявания. Бях забравила, че имам настоящ адрес в Студентски град от преди 13 години и отидох да подавам за еднократна помощ и детски в Пловдив и ме изненадаха с това, че още се водя в София и то заедно с детето. Съответно трябваше да сменям адресната регистрация на мен и на детето  в присъствието на таткото като втори родител. Така че оправете си тези неща, преди да родите,  а не като мен -с бебе в ръце Sad
Здравейте, мами. Извинявам се, ако въпросът вече е задаван.
Интересува ме ако се водя с постоянен адрес в един град и с настоят адрес - друг град, ако родя в "настоящия" град, актът за раждане от къде се взима и за детето кой град се записва? Също и за педиатъра - има ли значение от кой от двата града ще е?

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Въпросът ми е, ако впоследствие майката промени своя настоящ адрес,това променя ли автоматично същия и на детето?
Доколкото знам, не. Всички изменения на адресите на всяко лице (вече родено и имащо адресна регистрация) се правят изрично за него.

# 24
  • Мнения: X
Добър ден.
Ако адресът на жената по лична карта е един, а на мъжът друг, живеят заедно, но нямат брак, при раждането на дете може ли то да бъде записано на адреса на бащата?
Ако не - как се процедира след това за смяната на адрес на детето?

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 145
Добър ден.
Ако адресът на жената по лична карта е един, а на мъжът друг, живеят заедно, но нямат брак, при раждането на дете може ли то да бъде записано на адреса на бащата?
Ако не - как се процедира след това за смяната на адрес на детето?
Когато секретаря на болницата дойде да попълвате документа за акта за раждане трябва да споменете,че искате да е записано на адреса на бащата. Това става още докато сте в болницата. Няма проблем да се избере неговия адрес

# 26
  • Мнения: 92
Аз като родих ( преди 4 месеца ) в болницата ме питаха на кой адрес да запишат детето. Аз съм извън София по ЛК, а ММ си е в София. Казах да я запишат на адреса на ММ и така и стана. После акта за раждане го взехме от общината по адрес на мм. Детските исках да ми ги превеждат по карта, за да не се налага всеки месец да ходя до Социалните в моя град по ЛК.
А в социалните искаха ли доходите на бащата за декларацията за детски, след като детето не е на вашият, а на неговия адрес?

# 27
  • Мнения: 921
Темата ми се струва подходяща да си задам въпроса.
В момента аз и мъжът ми(нямаме брак) живеем на адрес различен от адресите ни по лична карта. Очакваме съвсем скоро да ни се роди дете.
Живеем в София и сме от София и двамата, но в различни райони. Очакваме да заживеем след време на адреса на таткото. И евентуално детето да започне там ясла/детска градина. Само че този момент не е много ясен кога ще настъпи след 2-3-4 години.
За кандидатсване в ясла знам, че може да се посочи адресът на майката или на бащата по избор. Въпросът ми е как е редно да постъпя сега, преди да се е родило детето? Трябва ли да си сменя личната карта и постоянния адрес или може да се подаде заявление само за настоящ адрес. Съответно детето ще бъде ли записано на моят настоящ адрес. И след 2 години при кандидастването за ясла ще мога ли да посоча настоящият ни адрес, ако все още живеем тук?

# 28
  • Варна
  • Мнения: 780
При записване питат дали да се запише на постоянния на майката или на бащата. Мисля, че не може да е на друг адрес. За настоящ задължително вземат настоящия на майката, там не ви питат.
Ако смятате, че имате възможност впоследствие да се преместите на постоянния адрес на таткото, запишете детето там. Но настоящият със сигурност ще вземе от вашия настоящ, така че може отсега да си го смените.

При мен във Варна точно това ме препъна обаче при кандидатстване в ясли. Оказа се, че децата, които са с еднакъв постоянен и настоящ адрес ползват предимство и съответно моят син не е приет нито по постоянен, нито по настоящ, защото са му различни. В София не знам как е, но наредбите ги променят така или иначе година за година.

Общи условия

Активация на акаунт