На пазар в Лозенград, Одрин и Чорлу - 28

  • 79 311
  • 742
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 677
Да питам. Подариха ми кутия салеп, обясниха ми какво да я правя, забравих и сега ме е срам да питам. Да помогнете! Благодаря.
В горещо мляко се разтваря салепът. Става гъсто след това и подобно на мляко с ориз. Идеалната зимна напитка е. Аз го обожавам, а и помага при кашлица.
Благодаря.

# 211
  • където си пожелая...даааа...
  • Мнения: 575
Някъде в темата преди това, пишеше, че салепът, който се продава по магазините, този,  пакетираният на Нестле, е  с ниско съдържание на чист салеп. Някой знае ли такъв с висок процент салеп в него? Може би някъде насипно... За Одрин ми е питането, от там ще пазарувам:)).

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 641
В Одрин, покрития базар, сергиите за подправки продават салеп/екстракт-на прах корен орхидея/ много е скъп, но в чашка се слага една щипка. Останалото- мляко с канела и нишесте/или оризово брашно всеки може да си го направи

# 213
  • Мнения: 1 765
Препоръчайте ми обменно бюро във Варна за турските лири. В Тавекс ли да ходя? И само в мола ли го има?

# 214
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 715
Беличке, благодаря ти. Heart Eyes
И аз видях че пакета с корите за баклава е двоен, тъкмо ще мога да направя 2 пъти. Моите тави са средни - кръгла и правоъгълна имам, но ползвам кръглата обикновено. Навивам си ги като охлювче.

Ще я пробваме и на Usta eller баклавата живот и здраве. Вероятно догодина ще отворят, но те са работливи и може докрая на месеца да е готово помещението.

Тази вечер приключих баклавата. Голямо съм прасе, щях само 2 парченца, но така ми се ослади.... А и с каймака половин кутия мога да омахам. Grinning Убива сладостта и върви много. Къде се научих да ям с него, голяма грешка. Затова и както от 2 години не потърсвах баклава от Одрин, за тази съм купила 4 пъти!
На първо място ми е от Tha baklava house, Fistikcioglu и на трето Gurruouglu. Последната не че не ми хареса, прясна и с много шам фъстък беше, но доста сиропирана и по-сладка от желаното. Затова най-любимата ми, ще си остане на Hafiz Mustafa и след това на Karakoy Gulluoglu. В Мадо също е вкусна, но нямат каймак и съм яла само със сладолед. Та ми е малко трудно да я оценя наред с другите.

Да кажа за бьорека им пак, че днес го стоплих и хапнах за обяд с айрян, няма грешка. Предния път пак така си го претоплих и е супер. Ей, ще го пробвам за Коледа. Само да видя дали ще ми се хаби Tel peynirli-то или ще ползвам моцарела от нашата. Grinning Четох вчера за разни сирена, които разглеждах в Мигрос и разбирам защо е високата цена - 11 тл за 200 гр за Muratbey. Правело се от 11 литра мляко. Разбира се, има и някакво насипно евтино, но вкуса може би няма да е същия. Килограма на бьорека в Мадо е 50 лири. За 2 порции платих 25 лири. Ако ядете на място, в менюто една струва 20 лири по спомен.



Колебая се само как да процедирам с корите - гледах клипчета и на някои места ги мият под течаща вода, а на други потапят за секунди в леко вряща вода.

Някой купувал ли е от тук баклава, кори? Няколко пъти виждам че пишат хвалби за мястото

# 215
  • Мнения: 437
Корите за Су бьорека се варят във вряща вода 1-2 мин и после веднага в студена вода се премиват.

# 216
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ивче,
Скрит текст:
 ако правиш двете неща от фините кори по различно време, опаковай неизползваната след първия път част много добре. Корите са тънки и съхнат дори докато работиш с тях, особено ако наблизо има климатик или друго подобно.
И аз четох хвалби за Полатзаде и баклавата им. Друг път ще ги посетя, сигурно. Не разбрах къде са, а и този път се надявам да уважим Уста Еллер в Лозенград.
Ще се върна да прочета с разбиране, ама ако не те затруднявам, сподели къде видя одринския им дюкян.

Морфеа,
Скрит текст:
аз вече не ходя до Тавекс. Много добър, често еднакъв, дори този път с 0.001 ( Sunglasses ) по-добър е курсът в обменни бюра Стринг. Имат много офиси. Виж сайта им. Тези, които знам и ползвам, са до цветята на Чаталджа и в новия Кауфланд при басейна. Имаха и на 27-ми юли, но ми се стори наскоро, че помещението се отдава под наем, т.е. или са затворили, или са го преместили. Имат и някъде на Бенковска. А бе, виж в сайта. Там има и справка за курса във всяко едно бюро.

Времето е приказно за декември, хора. Ако имате път, тръгвайте. А е такъв разкош да си тук в обратната половина на седмицата... Както казваше Парцалев "Тук-таме се мерне някой българин/грък... и изчезне, нИ моЙш гУ видиш..."
Само този къс ден и разликата в часа малко бъркат работата, ама това да е.

За почитателите на Унисите...
Скрит текст:
Както предполагах, закуската отново е хубава и явно вече ще е такава. Също така се оправда очакването ми, че студентите не ползват тази закуска. Тяхната е от стария вид, тип "компле" и се сервира в салона под ресторанта. Т.е. най-долу е тяхната столова, отгоре е старата зала за закуска, сега ресторант, а над нея - сегашната зала за закуска.
Настаняват приоритетно на 4.и 5. етаж, което не знам по каква причина е, но според мен тези етажи са някак по-уютни. Сигурно заради дебелия мокет я коридора.
Останалото е, каквото си го знаем. Цената - 70 евро за три нощувки в двойна стая, като ние сме с двете деца. Малки са и вариантът баткото (на 3) да спи на разтегателния фотьойл, а малката (на 1) - между нас, е удобен и безопасен. Та, съвсем прилично си прекарваме.

Миднайт,
Скрит текст:
днес ще свърша обещаното. Вчера си забравих телефона в хотела и в обекта се напъвах да се сетя името на търсеното, но не можах. Имах доста неща, не мои, ама тях бях записала на листче, като умен стар човек. А твоето - в телефона. Напъните не свършиха работата, за която бяха. Сетих се, ама късно. Днес си знам урока. Ще те известя.

Последна редакция: вт, 10 дек 2019, 06:47 от beljata

# 217
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 715
Беличке, за Полатзаде ако питаш - само на снимка го видях. И аз не съм проучила още къде се намира.

За Уста Елер мисля че ме разбра? Blush

Приятна разходка и пазар! Heart Eyes

# 218
  • Мнения: 48
Здравейте,
моля за съвет дъщеря ми е на 16 има разрешително от двамата родители да пътува в чужбина. Искам тази седмица да я взема до Люлебургас с организиран транспорт. Трябва ли ново разрешително само от баща и? Сестра ми ще бъде с нас ако мине с нея дали ще забележат? Предварително благодаря на отговорилите. Лек ден.

# 219
  • Мнения: 351
Няма да имате проблем, щом декларацията е и от двамата родители. Не е нужно друга декларация от бащата. Само носете оригинала на общата декларация+ копие и оригинал + копие на акта за раждане. Копията остават за бг гранични власти. Ако няма копия, ще ви вземат оригиналите. Турските власти не се интересуват от това чие дете водите.Моя позната се беше “престарала” по “съвет “ на бюро за преводи и легализация , та бяха и превели на турски език декларацията и акта. Всичко това,естествено да вземат едни пари от незнаещите.

# 220
  • Мнения: 48
desniki, благодаря за бързият  отговор Flowers Rose
Лека вечер Flowers Four Leaf Clover

# 221
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 023
Моля, добрата душа , която беше споделила преди месеци за изгоден ъглов моноблок , ако чете да ми каже къде точно беше около Текзен ? Преди него , зад него , след него ? Не намирам мнението Simple Smile Предварително благодаря!

# 222
  • Димитровград
  • Мнения: 806
Ако не греша мисля, че ставаше въпрос за склада точно срещу Текзен :
https://www.google.bg/maps/@41.659391,26.5758115,3a,75y,83.41h,8 … 3312!8i6656?hl=bg

Ето и мнението: https://bg-mam.ma/p/1106761/38628711

# 223
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 023
Много благодаря! Flowers Tulip

Последна редакция: вт, 10 дек 2019, 20:35 от etty775

# 224
  • Мнения: 4
Полатзааде е в пресечката срещу парфюми Сансиро. Собственика знае перфектно български и е страхотен човек. Може да го питате за всичко,което ви интересува.

Общи условия

Активация на акаунт