Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 6

  • 36 397
  • 749
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 19 249
От много четене тук и във ФБ ми изникват въпроси:
1. Ако пратката е под 30 лв., абсолютно необходимо ли е лично да се ходи до центъра на Челопешко шосе, за да бъде освободена? Не може ли само въз основа на изпратени по мейла необходими документи?
2. "Когато стойността на стоката, вложена в пощенската пратка е до левовата равностойност на 30 лв, няма да се налага да плащате вносни мита и ДДС" - това не означава ли, че би трябвало да се вземе предвид САМО цената на стоката?

# 691
  • Мнения: 5 248
От много четене тук и във ФБ ми изникват въпроси:
1. Ако пратката е под 30 лв., абсолютно необходимо ли е лично да се ходи до центъра на Челопешко шосе, за да бъде освободена? Не може ли само въз основа на изпратени по мейла необходими документи?
2. "Когато стойността на стоката, вложена в пощенската пратка е до левовата равностойност на 30 лв, няма да се налага да плащате вносни мита и ДДС" - това не означава ли, че би трябвало да се вземе предвид САМО цената на стоката?
1. Може, но си плащаш за услугата на БГ Пощи.
2. Да, това означава.

# 692
  • София
  • Мнения: 19 249
1. Може, но си плащаш за услугата на БГ Пощи.
2. Да, това означава.
1. За каква услуга плащам, след като представям документи, че стойността е под 30 лв., т.е. БП нямат задача да попълват митническа декларация или някаква друга дейност по т.нар. митническо представителство? 12 лв. ли струва транспорта от Челопешко шосе до нашата поща?
2. Аз също го разбирам така, но гледам, че доста хора пишат (а и разбираемо пощенските служители твърдят), че 30-те лв. включват шипинга.

# 693
  • Мнения: 2 373
1. Може, но си плащаш за услугата на БГ Пощи.
2. Да, това означава.
1. За каква услуга плащам, след като представям документи, че стойността е под 30 лв., т.е. БП нямат задача да попълват митническа декларация или някаква друга дейност по т.нар. митническо представителство? 12 лв. ли струва транспорта от Челопешко шосе до нашата поща?
2. Аз също го разбирам така, но гледам, че доста хора пишат (а и разбираемо пощенските служители твърдят), че 30-те лв. включват шипинга.
1. Може, но трябва да намериш кои разпоредби нарушават и да им се поиска административна отговорност за спиране на прадка под необлагаем минимум. Едни твърдят, че митницата са над законите други обратното. Както и за други неща така и за това се шири административен произвол.

# 694
  • Бургас
  • Мнения: 1 679
1. Може, но си плащаш за услугата на БГ Пощи.
2. Да, това означава.
1. За каква услуга плащам, след като представям документи, че стойността е под 30 лв., т.е. БП нямат задача да попълват митническа декларация или някаква друга дейност по т.нар. митническо представителство? 12 лв. ли струва транспорта от Челопешко шосе до нашата поща?
2. Аз също го разбирам така, но гледам, че доста хора пишат (а и разбираемо пощенските служители твърдят), че 30-те лв. включват шипинга.
1. Може, но трябва да намериш кои разпоредби нарушават и да им се поиска административна отговорност за спиране на прадка под необлагаем минимум. Едни твърдят, че митницата са над законите други обратното. Както и за други неща така и за това се шири административен произвол.
в случая мисля че пощата нарушава нещо, ако е под 30 лв, с таксата митническо представителство
митницата си взима 5 лв само за пощенските разходи покрай, основателното им съмнение, което им дава закона
някой  ден като ме сърбят пръстите трябва да питам м-вото им
e-mail: mail@mtitc.government.bg

Последна редакция: пн, 19 окт 2020, 15:16 от musicdoubl3

# 695
  • Мнения: 2 373
1. Може, но си плащаш за услугата на БГ Пощи.
2. Да, това означава.
1. За каква услуга плащам, след като представям документи, че стойността е под 30 лв., т.е. БП нямат задача да попълват митническа декларация или някаква друга дейност по т.нар. митническо представителство? 12 лв. ли струва транспорта от Челопешко шосе до нашата поща?
2. Аз също го разбирам така, но гледам, че доста хора пишат (а и разбираемо пощенските служители твърдят), че 30-те лв. включват шипинга.
1. Може, но трябва да намериш кои разпоредби нарушават и да им се поиска административна отговорност за спиране на прадка под необлагаем минимум. Едни твърдят, че митницата са над законите други обратното. Както и за други неща така и за това се шири административен произвол.
в случая мисля че пощата нарушава нещо, ако е под 30 лв, с таксата митническо представителство
митницата си взима 5 лв само за пощенските разходи покрай, основателното им съмнение, което им дава закона
някой  ден като ме сърбят пръстите трябва да питам м-вото им
e-mail: mail@mtitc.government.bg
За тези 5 лева става дума. Не би трябвало тези 5 лева (4.80) да се плащат за НИТО ЕДНА пратка с доказана стойнот под 30 лева. Съмненията трябва да са за сметка на служителя който е достатъчно "кадърен" да отвори произволен сайт и да се "обоснове" ама на еди кой си сайт струва толкова. Там е целият проблем. Разхищение на обществени средства ли е преследването на малките пратки със стойност около 30 лева. От там идват и извращенията както в митници (прибиране на 4.80 а пратки под 30 лева) така и в пощи (прибиране на 12 лева без да е подадена митническа декларация) и накрая 3 милиона теглили псувнята на държавата ирешили, че не е тяхното място където да пребивават.

# 696
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Нещо се бъркаш. Не е работа на служителя да отваря които и да е сайт.
И не ти прибира 4.80 митница. Добре е да правите разлика.

# 697
  • Мнения: 2 373
Нещо се бъркаш. Не е работа на служителя да отваря които и да е сайт.
И не ти прибира 4.80 митница. Добре е да правите разлика.
Не си бърка в носа пощенски служител и да казва на митничар коя пратка да задържи. Това е задължение на митническият служител и да 4.80 ги прибират митниците без значение дали ги прибират в единия или в другия джоб. Когато пратката отива директно в пощата не се полага такава сума.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 08:53 от netman71

# 698
  • Мнения: X
Пощата не решава какво да отиде в клон или под митнически контрол. Това го прави митническият служител който обработва пощенската пратка и той има право по закон да задържи всичко каквото му попадне.
А таксата от 4.80 я приемете като "магазинаж Митническо складиране"

# 699
  • София
  • Мнения: 1 677
Добре де, влизам да чета тук, защото и на мен ми задържаха пратка под 30лв. Цяла седмица се разправям, искам да отида да я освободя, но ми разправят, че без електронен подпис и ЕОРИ не може.... 🙄
За пратка 20лв ще трябва да платя 5лв + още 15лв представителство от пощата... просто съм без думи

# 700
  • Мнения: 1 107
Добре де, влизам да чета тук, защото и на мен ми задържаха пратка под 30лв. Цяла седмица се разправям, искам да отида да я освободя, но ми разправят, че без електронен подпис и ЕОРИ не може.... 🙄
За пратка 20лв ще трябва да платя 5лв + още 15лв представителство от пощата... просто съм без думи

И на мен ми се случи това. Ако можете да я вземете лично на място ще струва 4,80, иначе + 12 на БГ пощи. Може да се пратят документите по имейл. Доколкото разбирам задържат електроника и по-обемни неща, дори и да са под 30 лв.

# 701
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
sweetvit, въпросът ти е малко абстрактно зададен и няма как да ти помогнем, при това положение. Многократно сме коментирали какъв е редът за освобождаване на пратки под 30 лв. Отиваш лично до митницата и си я вземаш, срещу предоставяне на необходимата документация. Не ти трябва електронен подпис и пр.
Но разкарването до физическия обект, в който се помещават митническите служби, няма как да си го спестиш. Не става по електронен път.

# 702
  • София
  • Мнения: 1 677
Защото госпожата по телефона на митницата ми обясни 200 пъти, че не мога да си освободя сама пратката, явно с нея не можем да се разберем и ще ходя направо там с документите описани тук. То адекватна информация по телефон не може да получи човек. Дано не ме разкарват от гише на гише, защото вече ще изплискам легенда 😂😂😂

# 703
  • Мнения: 19 296
ММ ходи три пъти за една пратка под 30лв, която бях имала неблагоразумието да поръчам на негово име.
Зависи при колко малоумна лелка ще попаднеш.

# 704
  • София
  • Мнения: 1 677
ММ ходи три пъти за една пратка под 30лв, която бях имала неблагоразумието да поръчам на негово име.
Зависи при колко малоумна лелка ще попаднеш.

Леле... ти направо ме разбиваш 😣

Общи условия

Активация на акаунт