За един спокоен и природосъобразен живот в извънградска среда

  • 34 866
  • 1 415
  •   1
Отговори
# 750
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
Събираме разделно, както и изхвърляне така, нищо че кофите са мега далеч от нас. Дрехите, които няма да ползваме връщаме в съответни контейнери или в Н&М. Садим дръвчета, както и облагороядаваме около блока с цъфтящи цветя, които да бъдат любопитни за пчелите. Винаги при излет в гората си носим обратно боклука до града. Опитваме се да приобщим колко се може наши познати да правят поне разделно събиране на боклук.

# 751
  • София
  • Мнения: 2 066
Важно е, разбира се. Събираме разделно боклука. Използваме торби за многократна употреба при пазаруване.

# 752
  • Мнения: 1 389
Смятам че е много важно.
Събираме разделно боклука. Имаме и ползваме компостер в двора. Пазаруваме с платнени торби или торби за многократна употреба.

# 753
  • Мнения: 474
Важно е. В нашето семейство боклула се събира отделно за рециклиране. Старая се да ограничим пластмасата, а еднократни пликове не разрешавам да се използват.

# 754
  • Мнения: 14 971
Няма как да не е важно.
Опитваме се да живеем без излишества. Да купуваме вещи от естествени материи и материали.
Да не ползваме прекалено козметика, синтетика.
Изхвърляме боклука разделно. Старите дрехи и обувки- за рециклиране, в специалните контейнери на БЧК.

# 755
  • Мнения: 10 728
Болна ми е темата. Особено, когато някой изтрещял селяндур тръгне да изкоренява здрави дървета по улиците. Община, полиция - вдигат ръце. Сложи ли ми два цветни контейнера, уж за разделно събиране на отпадъци - елате да ги видите с какво са пълни... Sad

# 756
  • Мнения: 140
Опазването на околната среда е изключително важно.
Моето семейство ползва платнени торбички, метални сламки,пестим осветление и вода. Simple Smile

# 757
  • Мнения: 241
Преди години братовчедка ми ми подари текстилна чанта ягодка, от тогава почети не ползваме други чанти освен текстилни. И мъжът ми свикна. Старая се да не купувам излишна храна и да не хвърлям съответно. Боклука в кофата и ако може да не замърсяваме околната среда.

# 758
  • Мнения: 542
Болна ми е темата. Особено, когато някой изтрещял селяндур тръгне да изкоренява здрави дървета по улиците. Община, полиция - вдигат ръце. Сложи ли ми два цветни контейнера, уж за разделно събиране на отпадъци - елате да ги видите с какво са пълни... Sad

Незнам кой визирате като селяндур🤔!Лично аз живея извън столицата и тъй наречените граждани от селски произход всяка събота търсейки полянка  със зеленинка буквално се ....в гората над нас.Прави ми впечатление че всеки се описва като голям природозащитник а в същото време кочината около нас расте.Праховите частици са ежедневна тема но никой не се отказва от удобството на личния овтомобил.Смятам че определението селяндур е крайно изказване тъй като гражданите отдавна се изнесоха по вилните зони .😊

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 14:02 от aleks..

# 759
  • София
  • Мнения: 488
Смятате ли, че опазването на околната среда е важно и как Вашето семейство допринася за него?

Разбира се, че е даже много важно. Събирам и изхвърлям боклука си разделно. Някои неща връщам на вторични суровини. При пазаруване избягвам да купувам продукти, които са свръх опаковани и използвам торби от плат.

# 760
  • Мнения: 505
Смятам, че опазването на околната среда е много важно, защото касае всички нас.Нашето семейство събира отпадъците разделно, използваме за пазаруване платнени торбички за многократна употреба и когато е възможно, предпочитаме пътуването с градския транспорт.

# 761
  • Мнения: 398
Да, считам, че опазването на околна среда е много важно. Стремя се да уча децата си да спазват простички правила в тази насоки - да изхвърлят отпадъци, само да точно определените места, да ползват средства за многократна употреба, където е възможно, да отделят отпадъци, които стават за рециклиране и др.

# 762
  • Мнения: 2 007
Да, важно е. Събираме разделно боклука, използваме чаши, кутии и чанти за многократна употреба, не разхищаваме ток и вода, включваме се в инициативите за почистване.

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 19:20 от Sonnenlicht

# 763
  • Мнения: 24
В днешния полезен пост Ви представяме един интересен подход, чрез който Амстердам и Копенхаген не само се борят със замърсяването на природата, но и привличат туристи.


На лов за пластмаса.
Как Амстердам и Копенхаген превърнаха грижата за природата в туристическа атракция?


Освен приходи, туризмът носи и огромно количество отпадъци. Някои от най-обичаните европейски дестинации се опитват да променят това, предлагайки на своите гости и жители социализиращи екоатракции. Като plastic fishing.  
Разходката с лодка по каналите на Амстердам е сред най-предпочитаните начини да разгледаш града, но от няколко години хиляди хора се впускат в това пътешествие, дебнейки не за красиви забележителности, а за отпадъци.

Основана през 2011 г., инициативата Plastic Whale става все по-популярна и гостите на Амстердам продължават да се отправят с изработени от рециклирани материали 7-местни лодки на лов за пластмаса.
Проектът е създаден от Мариус Смит, който по време на пътешествията си в Азия преди 15 години бил шокиран от огромното количество пластмасови отпадъци. Когато се връща в Амстердам, започва да забелязва боклуците в каналите на града и осъзнава, че проблемът е много по-близо до дома му, отколкото си е мислел. Оказва се, според данни на местната компания Waternet, че от водните пътища на Амстердам се вадят около 3,5 тона боклуци всеки ден.



Смит създава Plastic Whale с убеждението, че има милиони хора като него. И въпреки че почистването на каналите не е най-романтичното занимание в град като Амстердам, инициативата привлича огромен интерес. През 2017 г. например, общо 6000 хиляди души, разпределени в 9 лодки, са се възползвали от услугата plastic fishing, измъквайки от водата близо 60 хиляди пластмасови бутилки. Около 8 500 от тях са използвани за създаването на нова лодка към флотилията на Plastic Whale.



И тъй като тя продължава да се разширява и да „плячкосва“ отпадъци, се очаква пластмасата в каналите да стане нещо като „изчезващ вид“. И това да доведе до естествен край на дейността на Plastic Whale, което в крайна сметка е мисията на проекта. "Ние съществуваме, за да няма нужда от нас“, казва Смит пред британското издание The Guardian и допълва, че разглежда възможността за пренасянето на концепцията в Индонезия или Индия. Организацията също така изработва дизайнерски аксесоари за офиса и дома от рециклирана пластмаса и редовно плава с местни и международни групи от ученици, за да ги запознае с темата за опазването на околната среда.  
Подобни на Plastic Whale екоинициативи се развиват и на други места в Европа.



Копенхаген, Берлин и Стокхолм са част от градовете, в които може да си направите безплатна разходка с двуместен каяк. „Цената“ на двучасовото приключение е да се върнете с кофа, пълна с боклук.
Зад туристическата услуга стои отборът GreenKayak, основан през 2017 г. в Дания. Той осигурява на ентусиастите спасителна жилетка, гребло, ръкавици, кофи и щипки за боклук.
Не е нужен предварителен опит, за да се справите с управлението на каяка, твърдят основателите, чиято флотилия прави експанзия в Германия, Ирландия, Норвегия и Швеция.
В рамките на две години няколко хиляди зелени гребци са събрали над 10 тона отпадъци.

# 764
  • София
  • Мнения: 10 994
Разбира се, че е важно! Отдавна съм забравила за пазаруването с найлонови торбички. Освен това изхвърлям боклука разделно.

Общи условия

Активация на акаунт