HELLP синдром

  • 974
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте,
Отварям тази тема по простата причина, че веднъж преживях HELLP синдром преди 2 години тогава не знаех въобще, че съществува такъв синдром.
Сега вече имам желание отново да забременея но ужасно много ме е страх да направя тази крачка.
Моята история на кратко:
През ноември 2017г. бях вече в 20 г.с. всичко беше нормално.От време на време ми прокървяваше носа по малко но АГ каза че няма проблем.След това проблема се задълбочи взе да ми тече съвсем леко розово от долу ходих 2 пъти до спешен кабинет и каза че ми няма нищо само да лежа и да пия прегнакер и толкова.В началото на Декември отидох при АГ за преглед всичко било ОК според нея но аз и казах че не се чувствам така.Измери ми кръвното и установи 130/80 и каза ако се вдигне изписвам ти хапчета започваш да ги пиеш.На другият ден 140/80 същата нощ не можах да спя изтръпна ми дясната ръка и десния крак и имах ужасен рефлукс.На другия ден ме приеха в Окръжна болница град Варна с кръвно 160/80 веднага на системи. Нощта я преживях много трудно на сутринта отидох до тоалетна и урината ми беше червена и съвсем малко време след това носът ми започна да кърви половин час без да спре, дойде специалист УНГ и ми направи тампонади дори през тях продължавах да кървя и започнах да плюя съсиреци кръв от устата. Дойде доктор Папазов и ми каза, че съм с HELLP синдром и прееклампсия и трябва да направят незабавно секцио и да извадят бебчето бях в 26 г.с. Операцията мина много тежко, събудих се в реанимация на другия ден ми казаха, че бебчето се е родило живо но поради ранния период в, който е трябвало да бъде извадено не е оцеляло.Прекарах следващите 5 дни в родилно отделение.Последствията бяха временно ослепяване на лявото око 90% на дясното 60% с времето и посещение на офталмолози нещата се оправиха. Имах и други дребни последствия, който с времето се овладяха.И тук е мястото да благодаря на доктор Папазов за това, че успя да направи всичко аз да съм добре понеже е известен факта, че при HELLP  95% е летален края и за майката.
Моля ако някой има подобна история и втория път всичко е минало нормално и е завършило добре както за мама така и за бебчето да сподели.Всяка една информация ми е важна

# 1
  • Мнения: 18 524
Много ми стана мъчно от това, което прочетох, съжалявам, че си минала през ада... какво казват лекарите? Извинявам се, че пиша без никакъв опит в тази насока.

Не забравяй, че ако има реална опасност да се повтори, трябва много да се мисли. Ако не се лъжа, сестрата на Теодора Бургазлиева е починала по тази причина Sad

За мен е трудно да изкажа мнение, защото вече имам деца. Но ако има пряка опасност за теб и бебето, има и други начини да бъдеш майка! Здравето е на първо място, а другото има варианти.

Все пак какво е мнението на лекарите?

# 2
  • Мнения: 21
Много ми стана мъчно от това, което прочетох, съжалявам, че си минала през ада... какво казват лекарите? Извинявам се, че пиша без никакъв опит в тази насока.

Не забравяй, че ако има реална опасност да се повтори, трябва много да се мисли. Ако не се лъжа, сестрата на Теодора Бургазлиева е починала по тази причина Sad

За мен е трудно да изкажа мнение, защото вече имам деца. Но ако има пряка опасност за теб и бебето, има и други начини да бъдеш майка! Здравето е на първо място, а другото има варианти.

Все пак какво е мнението на лекарите?

Мнението на докторите е, че има вероятност и да не се повтори, но съществува вероятност да се случи отново, и ако се вземат мерки на време всичко ще мине наред. И със сигурност ще се наложат много по често да се правят изследвания и всеки ден да се бие фраксипарин. Понеже този синдром е изключително рядък и при проява трудно се открива реших тук да си споделя историята и евентоално да разбера малко повече информация от хора преживяли подобен ужас. [/b]И само да добавя за бъдещите мами не се плашете това се проявява изключително рядко и шанса да се случи на вас е много малък
_bianka__да така е наистина сестрата на Теодора Бургазлиева е починала от същото.Още ми е пред очите доктора който каза, че има вероятност да не изляза от операционната никога. Това е основната причина за моя страх. Страхът да не преживея същото.

Последна редакция: чт, 21 ное 2019, 23:10 от dalia88

# 3
  • Мнения: 92
Много съжалявам за това, което си преживялаа...  HELLP синдромът обикновено е резултат от нелекувана преклампсия, за която рискът винаги е по-висок при първа бременност, тоест има някакъв шанс и да не развиеш същото състояние, но задължително преди това направи консултация с много добър АГ с опит в рисковата бременност. При риск от преклампсия най-често изписват профилактика с аспирин протект след 12-та г.с. Също е хубаво да се следят постоянно освен кръвното налягане, а и кръвната картина, най вече броя тромбоцити, чернодробни ензими - АЛАТ и АСАТ, наличие на отоци и белтък в урината. При HELLP синдром тромбоцитите рязко намаляват (затова си имала кървене), а чернодробните ензими се покачват драстично. Желая ти много успех!

# 4
  • София
  • Мнения: 7 467
Далия,
виж тази тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1138424

HELLP синдром е усложнение вследствие от прееклампсия.

Общи условия

Активация на акаунт