Изследване на ХОРМОНИ – 20 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 36 530
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1
Здравейте! Може ли коментар? Благодаря предварително!

# 721
  • София
  • Мнения: 35 983
Здравейте! Може ли коментар? Благодаря предварително!
Скрит текст:
Здравей!
Антителата ТАТ са високи - трябва да се консултираш с Ендокринолог.
Другите са добре

# 722
  • Мнения: 142


Здравейте, моля ви за помощ Sad
Тестостерона ми е доста висок, не знам как да сваля нивата, докторката ми казва  със противозачатъчни, но ме е страх че ако ги пия няма да забременея. Ще съм ви благодарна ако ми дадете съвети как мога да го сваля, има ли храни който помагат?

# 723
  • София
  • Мнения: 35 983
Скрит текст:
Здравейте, моля ви за помощ Sad
Тестостерона ми е доста висок, не знам как да сваля нивата, докторката ми казва  със противозачатъчни, но ме е страх че ако ги пия няма да забременея. Ще съм ви благодарна ако ми дадете съвети как мога да го сваля, има ли храни който помагат?
Здравей!
С висок тестостерон, освен че трудно се забременява, но ако това се случи носи риск за бременността и увреждане на ембриона, прееклампсия и т.н.
Провери и другите андрогени, направи тест за ИР... трябва да се потърси причината и тя да се коригира.
Няма храна, която да може да нормализира хормоните, особено когато са в по-високи стойности.

# 724
  • Мнения: 142
А с хапчета диане 35  за 6 месеца ще мога ли да го сваля?

# 725
  • Мнения: 7
Здравейте, дали може коментар по моите хормони, моля?
На 40г, изследвани на 3-ти ден от МЦ.
Благодаря предварително!
Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
LH        12.1       U/l     2.4 - 12.6     ECLIA
FSH        6.7       U/l     3.5 - 12.5     ECLIA
Пролактин/Prolactin        371       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол/Estradiol        219.2       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон/Testosteron        1.46       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA

# 726
  • Мнения: 39
Здравейте, пуснах за изследване прогестерон по предписание от лекар. Каза ми да отида между 11 и 15 юли. Днес го пуснах, а резултата е 56.100 при горна граница 75. На прегледа на 07.07 доктора каза, че О е минала. Въпросът ми е дали стойността е ок? Благодаря ви предварително! Simple Smile бъдете здрави и сбъдвайте мечти:)

# 727
  • София
  • Мнения: 35 983
А с хапчета диане 35  за 6 месеца ще мога ли да го сваля?
Не мога да отговоря. Консултирай се с Ендокринолог, може да потърсиш второ, дори и трето мнение ( от специалисти), ако дадена терапия не ти "харесва".
Не се подвеждай по мнения на други пациенти -  различните случаи, не е редно да се сравняват, дори на пръв поглед симптомите  ( високи нива на андрогените) да са сходни.
Напр. висок тестостерон има  както при проблем с НбЖ, така и при ИР и подхода (терапията) е различна.


Здравейте, дали може коментар по моите хормони, моля?
Скрит текст:
На 40г, изследвани на 3-ти ден от МЦ.
Благодаря предварително!
Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
LH        12.1       U/l     2.4 - 12.6     ECLIA
FSH        6.7       U/l     3.5 - 12.5     ECLIA
Пролактин/Prolactin        371       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол/Estradiol        219.2       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон/Testosteron        1.46       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA
Здравей!
ЛХ е висок и показва ПКЯ.
Е2 също е висок, може в момента да е имало киста/ЗФ, които търпят обратно развитие - дали е така, ще покаже преглед с УЗ.
Провери всички други андрогени( ДХЕА, Андростендион, 17ОН Прогестерон - на 3 ден от МЦ ...)  ТСХ, Т3, Т4, направи теста на ИР, провери да дефицити - В12, вит. Д, хемоглобин, желязо, ФК, фетирин, ЖСК, трансферин...
Провери ЯР - АМХ, Инхибин В - на 3 ден от МЦ (ПКЯ/СПКЯ влият зле, намаляват ЯР)



Здравейте, пуснах за изследване прогестерон по предписание от лекар. Каза ми да отида между 11 и 15 юли. Днес го пуснах, а резултата е 56.100 при горна граница 75. На прегледа на 07.07 доктора каза, че О е минала. Въпросът ми е дали стойността е ок? Благодаря ви предварително! Simple Smile бъдете здрави и сбъдвайте мечти:)
Здравей!
Прогестеронът показва, че е имало О., но ако е изследван точно на 7-ми ден след О., нивата е добре да са по-високи.
ПП. Когато Прогестерона е на горна граница, показва че всичко с О. и яйцеклетката е наред, че ЖТ функционира добре и че синтезира достатъчно прогестерон за нормално развитие на евентуална бременност.
При по-ниски нива се поражда съмнение, дали някъде няма проблем и дали всичко с ЖТ, ЛФ и яйцеклетката е наред.

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 07:17 от denis.

# 728
  • Мнения: 39

Здравейте, пуснах за изследване прогестерон по предписание от лекар. Каза ми да отида между 11 и 15 юли. Днес го пуснах, а резултата е 56.100 при горна граница 75. На прегледа на 07.07 доктора каза, че О е минала. Въпросът ми е дали стойността е ок? Благодаря ви предварително! Simple Smile бъдете здрави и сбъдвайте мечти:)
Здравей!
Прогестеронът показва, че е имало О., но ако е изследван точно на 7-ми ден след О., нивата е добре да са по-високи.
ПП. Когато Прогестерона е на горна граница, показва че всичко с О. и яйцеклетката е наред, че ЖТ функционира добре и че синтезира достатъчно прогестерон за нормално развитие на евентуална бременност.
При по-ниски нива се поражда съмнение, дали някъде няма проблем и дали всичко с ЖТ, ЛФ и яйцеклетката е наред.
Благодаря ти, Денис. Можеш ли да ми кажеш какво евентуално се прави в тази ситуация, на лекар сме другата седмица. Но както си представяш ме човърка от сега още какво може да значи това?

# 729
  • София
  • Мнения: 35 983
Скрит текст:

Здравейте, пуснах за изследване прогестерон по предписание от лекар. Каза ми да отида между 11 и 15 юли. Днес го пуснах, а резултата е 56.100 при горна граница 75. На прегледа на 07.07 доктора каза, че О е минала. Въпросът ми е дали стойността е ок? Благодаря ви предварително! Simple Smile бъдете здрави и сбъдвайте мечти:)
Здравей!
Прогестеронът показва, че е имало О., но ако е изследван точно на 7-ми ден след О., нивата е добре да са по-високи.
ПП. Когато Прогестерона е на горна граница, показва че всичко с О. и яйцеклетката е наред, че ЖТ функционира добре и че синтезира достатъчно прогестерон за нормално развитие на евентуална бременност.
При по-ниски нива се поражда съмнение, дали някъде няма проблем и дали всичко с ЖТ, ЛФ и яйцеклетката е наред.
Благодаря ти, Денис. Можеш ли да ми кажеш какво евентуално се прави в тази ситуация, на лекар сме другата седмица. Но както си представяш ме човърка от сега още какво може да значи това?
Прогестеронът е добре да се изследва поне 2 поредни МЦ, точно на 7-ми ден след О., заедно с Е2.
На 7-ми ден след О. е неговият пик и тогава стойностите са най-високи, почти на горна граница, при много момичета засичаме и стойности над горната граница, което не е проблем за нивата на прогестерона.
Ако нивата са по-ниски, но е станало зачеване, лекарите назначават прогестин, така че не бързай да се притесняваш - това поне може да се коригира.
Нивата на прогестерона може да са по-ниски, ако някой хормон потиска синтеза на прогестерона (грубо казано) - наблюдава се при проблем с ЩЖ, висок пролактин, висок инсулин и т.н.
Като цяло, не трябва да се притесняваш от отклоненията при хормоните, те лесно се контролират/коригират.
Много жени живеят с различни хормонални отклонения - някои по-леки, други по-тежки, но въпреки това,  успяват да заченат и голяма част от тях и да родят.
Идеята на темата е, да се откриват навреме тези отклонения и да се коригират, защото процента на риска не винаги може да се прецени и докато се чака чудото да стане да се свърши и нещо полезно за евентуална бременност - да е  безпроблемна и спокойна.
Не може да се страхуваш от това, че си открил проблем и имаш шанс да го промениш  - така или иначе проблема съществува ...  поне според мен Simple Smile
"Незнанието" ти дава спокойствие, но това не ти прави услуга в случая.

# 730
  • Мнения: 2 638
Здравейте, искам да запитам следното- имам изписани изследвания на TSH, Prolactin, AMH. На прегледа лекаря откри задържан фоликул. Изписа ми Зафрила от 12 - ти ден на МЦ по 1 на ден. Питах го, дали има значение по кое време на МЦ ще пусна изследванията- каза не. Дали приема на Зафрила ще даде някакво отражение върху точно тези изследвания, съдържа 2 мг диеногест ?

# 731
  • Мнения: 39
Скрит текст:

Здравейте, пуснах за изследване прогестерон по предписание от лекар. Каза ми да отида между 11 и 15 юли. Днес го пуснах, а резултата е 56.100 при горна граница 75. На прегледа на 07.07 доктора каза, че О е минала. Въпросът ми е дали стойността е ок? Благодаря ви предварително! Simple Smile бъдете здрави и сбъдвайте мечти:)
Здравей!
Прогестеронът показва, че е имало О., но ако е изследван точно на 7-ми ден след О., нивата е добре да са по-високи.
ПП. Когато Прогестерона е на горна граница, показва че всичко с О. и яйцеклетката е наред, че ЖТ функционира добре и че синтезира достатъчно прогестерон за нормално развитие на евентуална бременност.
При по-ниски нива се поражда съмнение, дали някъде няма проблем и дали всичко с ЖТ, ЛФ и яйцеклетката е наред.
Благодаря ти, Денис. Можеш ли да ми кажеш какво евентуално се прави в тази ситуация, на лекар сме другата седмица. Но както си представяш ме човърка от сега още какво може да значи това?
Прогестеронът е добре да се изследва поне 2 поредни МЦ, точно на 7-ми ден след О., заедно с Е2.
На 7-ми ден след О. е неговият пик и тогава стойностите са най-високи, почти на горна граница, при много момичета засичаме и стойности над горната граница, което не е проблем за нивата на прогестерона.
Ако нивата са по-ниски, но е станало зачеване, лекарите назначават прогестин, така че не бързай да се притесняваш - това поне може да се коригира.
Нивата на прогестерона може да са по-ниски, ако някой хормон потиска синтеза на прогестерона (грубо казано) - наблюдава се при проблем с ЩЖ, висок пролактин, висок инсулин и т.н.
Като цяло, не трябва да се притесняваш от отклоненията при хормоните, те лесно се контролират/коригират.
Много жени живеят с различни хормонални отклонения - някои по-леки, други по-тежки, но въпреки това,  успяват да заченат и голяма част от тях и да родят.
Идеята на темата е, да се откриват навреме тези отклонения и да се коригират, защото процента на риска не винаги може да се прецени и докато се чака чудото да стане да се свърши и нещо полезно за евентуална бременност - да е  безпроблемна и спокойна.
Не може да се страхуваш от това, че си открил проблем и имаш шанс да го промениш  - така или иначе проблема съществува ...  поне според мен Simple Smile
"Незнанието" ти дава спокойствие, но това не ти прави услуга в случая.
Ти си страхотна просто! Благодаря ти освен за точната информация и за психологичния подход към нас. Simple Smile бях пуснала и анти Мюлеров хормон - днес излезе 4.72 при норми от 1-6.8. И той ли трябва да е на горна граница?

# 732
  • София
  • Мнения: 35 983
Здравейте, искам да запитам следното- имам изписани изследвания на TSH, Prolactin, AMH. На прегледа лекаря
Скрит текст:
откри задържан фоликул. Изписа ми Зафрила от 12 - ти ден на МЦ по 1 на ден. Питах го, дали има значение по кое време на МЦ ще пусна изследванията- каза не. Дали приема на Зафрила ще даде някакво отражение върху точно тези изследвания, съдържа 2 мг диеногест ?
Здравей!
За ТСХ - горе долу, но Пролактина и АМХ може да се повлияят от ЗФ и медикамента и не е много сигурно колко ще са обективни.
Ако лекарят много държи на тях - изследваш ги, няма как да се оспорва лекарско назначение Simple Smile .
ПП.
ТСХ е добре да се пуска заедно с Т3 и Т4, а АМХ с Инхибин В ( това само като информация) - по-точно се тълкуват


... анти Мюлеров хормон - днес излезе 4.72 при норми от 1-6.8. И той ли трябва да е на горна граница?
Добре е.

# 733
  • Мнения: 2 638
Много ти благодаря, Денис! А дали, щом приключа медикамента, пусна хормоните ще има отражение? Четох, но не разбирам дали действа с натрупване, или 2-3 дена след приключване ще имам по- обективни резултати.

# 734
  • Мнения: 781
Здравей, Денис! Мога ли да помоля за коментар на следните резултати на женски хормони. Правени са на 2-ти ден от цикъла. На почти 37 години съм.
Притеснявам се от съотношението на LH/FSH защото ако правилно съм разбрала как се изчислява, излиза под 1.
Благодаря за отговора

Общи условия

Активация на акаунт