Проблем или не при изричането на буква"Р"!!!

  • 1 791
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 630
р се смята за късно появаващ се звук в говора на детето. Границата, която логопедите дават за самостоятелната поява на звука е 5-7г. Нищо не пречи да се работи с логопед за този звук и малко по-рано.

# 16
  • Мнения: 15 619
Синът ми е на 6 и също не може да казва "р". Мисля, че като навърши 7ако не сме се справили сами /опитваме да повтаряме думички с "р"/, ще посетим логопед.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421
 Мисля, че след 6-тата год.трябва да са оформени звуците и ако не може вече да се обърнеш към логопед.
 Дъщеря ми казваше "р" гърлено(отзад някъде идваше звука), логопедката каза, че при нас проблема е да не го автоматизира, защото после доста по-трудно се коригира. Трябва да се види дали проблема не е в подезичната връзка първо.
 Дърщеря ми е ходила два месеца(по два пъти седмично) и го оправи.
Всъщност тя по-бързо се научи да го казва правилно, но после трябваше да се затвърди, а и ние в къщи постоянно я карахме да казва някакви думички, които логопедката ни пишеше след всеки урок(час).
 Обаче си зависи и от детето(по думи на логопедката - едни деца са по-упорити и усещащи разликата в изговора на правилното и неправилното, а други не толкова).
 На Креми в групата имаше момченце, което ходеше цяла година и почти никакъв напредък. Затова е много важно да се хване точната възраст за да има интерес и от детето.
 Много съм доволна от логопедката на която попаднахме - изключително внимателна и приятна жена, с подход към децата.

# 18
  • София
  • Мнения: 298
И моят син ходи на логопед, когато беше на 5, заради Р-то. Научи се за около 2-3 месеца, с повтаряне на упражненията всеки ден у дома заедно с мен. Аз също съм много доволна от жената, която се занимаваше с него! Ходех до другия край на града, но си струваше.
Реших да го заведа, когато забелязах, че вместо просто да пропуска звука Р, започва да си оформя френско Р, т.е. изработва си погрешен метод на изговаряне.

Аз не мога да казвам Р, не се дразня, но представете си, че синът ми иска да изпълнява представителна функция - журналист, ПР, президент Mr. Green.... Трябва да има сигурен правоговор и ясна дикция

# 19
  • Мнения: 934
И аз казвах Р-то гърлено като малка. В първи клас, тоест на 6-7 години съм била, идваха да ни проверяват и мен ми дадоха бележка че ме пращат на логопед. Да, ама на мен хич не ми се щеше да ме тормозят с разни произношения, пък и изобщо не виждах проблем с мойто Р - така че хвърлих бележката в едно кошче и изобщо не я дадох на нашите. Mr. Green
Правилно Р почнах да казвам по-късно, към десет годишна. Някак си стана, не знам как, просто изведнъж се получи.

# 20
  • Мнения: 2 792
 Да трябва да направите консултация с логопед, наистина горната граница за изчистване на произношението на звуците е 5-6 годишна възраст.  Димана ходи на логопед година и половина и съм много доволна, тя си имаше доста сериозни говорни проблеми и в общи линии звука "р"и беше най-малкия проблем, с логопеда го отработиха за 4-5 ходения.
 Ей така между другото, защото си я пуснала в най-точния момент за мен, ще изнахалствам и ще се похваля, че точно днес Момчил се научи да произнася "р", как да не кажеш, че е съвпадение  Laughing.Дррррррънка, брррррррррръмка цяла вечер  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт