Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 59

  • 29 783
  • 765
  •   1
Отговори
# 615
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте!

От 10.01. започнах да пия еутирокс, по 12,5 на ден.
На 22.01. бях на преглед при друг ендокринолог и той ми вдигна дозата на 25 на ден.

Няколко дни след това започнах да получавам неприятни изпотявания през нощта. Дали може да има връзка с по-високата доза?
Тези дни ще пусна контрола на хормоните, но се чудех дали еутирокса би предизвикал такива ефекти.
Нощното изпотяване е симптом на хиперфункция, при теб има затруднена конверсия между т4 и т3, така че е възможно т4 да се е вдигнал от повишената доза.

# 616
  • софия
  • Мнения: 564
нощното изпотяване не е симптом само при хиперфункция - от личен опит говоря, аз съм с хипофункция и го имам. жалко е, че сами трябва да гадаем и да търсим причината, докторите не търсят причините за тези наши странични страдания.

# 617
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
При хипофункция, особено в начална фаза, е възможно да има симптоми и на хиперфункция. Освен това нещата никога не са черно-бели, примерно има хора с хиперфункция и наднормено тегло както и такива с хипофункция и ниско тегло.

# 618
  • Мнения: 6 346
Ако въобще става въпрос за хиперфункция, трябва да се потвърди с изследвания, но все още е прекалено рано. А симптоми на хиперфункция при реално хипо може спокойно да има заради високи нива на адреналина. При някои се получават подобни симптоми при повишаване на дозата и трябва да повишават много плавно, но причината обикновено е или нисък кортизол, или ниско желязо/феритин, или нещо друго. В случая говорим за много ниски дози и много кратко време на прием, едва ли вече се е стигнало до хиперфункция. Освен това хиперфункцията има и други ясно изразени симптоми - ускорен пулс (над 90-100), повишено изпотяване, повишено усещане за топлина, което може да се проявява като горещи вълни и през деня, не само през нощта, повишени изхождания, повишено отделяне на урина, треперене, нервност, загуба на тегло, трудно заспиване. Ако единственият проблем е нощно изпотяване, може да има куп други причини.

# 619
  • Мнения: 2 449
Аз също бях с такива симптоми с такива дози ниски (горещи вълни денем и нощем и изпотяване  ). Ендокринолога отсече менопауза...Все пак не ги послушах и си пуснах ТСХ беше паднало на 0.10 След като намалих дозата на 12.5 след около седмица вълните изчезнаха, изпотяването също.
 Сега май ще ми се повторят нещата. Понеже ми увеличиха дозата пак на  25 ( след стимулация за ин витро винаги ми скача ТСХ поне вече сама си го хващам... според ендокринолозите нямало логика ТСХ да се влияе от естрогените 😂)
 
 Ендото ми забрани да деля хапчето на 1/4, но на мен 25 еутирокс ми идва силно, а когато съм в процедура 12,5 ми е слабо. Исках да взимам  18.75, но много съм го надребнявала така.
 Толкова ли е грешно?

# 620
  • Мнения: 1 518
Хапчето спокойно се дели на 4, а и щом това е твоята доза - нямаш избор.

А пък, ако някой ме види мен как деля т3 на 3 части сега през зимата, ще се хване за главата🤭😁 Взимам ножа и на око, където се сцепи. То няма и чертичка за делене. Но накрая на 3-ия ден дозата се усреднява. 👍

# 621
  • Мнения: 6 346
По принцип не може да се дели таблетка, която няма делителна черта. А тези с делителните черти могат да се делят само на 2, а не на повече части, иначе просто няма гаранция кога колко активно вещество приемаш. Идеята на делителната черта е, че тези таблетки имат еднакво количество (50%) от активното вещество във всяка половина, затова могат да се делят и да се приема спокойно половинка. Разбира се, с тироксина не е толкова страшно да се дели на 4, той действа с натрупване, така че ако един ден се приеме по-малко активно вещество, на следващия ден ще се компенсира. Но ако става въпрос за други лекарства, деленето не е препоръчително, освен на 2 по делителната черта. Разбира се, Т3 го делим и на повече, а той дори няма делителна черта, така че е въпрос на късмет как ще се отрази деленето, но с него нямаме друг избор.

Крис80, ако приемаш лекарства за стимулиране, от тях също можеш да получаваш нощно изпотяване, това им е едно от най-честите странични действия. А хормон не се намалява или увеличава само на базата на ТСХ, винаги трябва да се гледа поне и ФТ4. Имам приятелка, която е от доста години с Хашимото, сестра й също - и двете винаги са били с ниско ТСХ, но и ниски ФТ4/ФТ3. Наскоро баща им също разви хипофункция след прекаран вирус с усложнения - при него ТСХ също е бил 1 и нещо, т.е. не е бил повишен, но ФТ4 е бил далеч под норма (6 и нещо при норма 12-22). Така че подозирам, че има хора с такава генетична особеност - невъзможност да повишат значително ТСХ. Тези случаи се срещат все по-често и сигурно има различни причини за тях, но е факт, че много хора са с нисък ТСХ, без да имат хиперфункция. Затова никакви решения не трябва да се взимат само на базата на ТСХ.

Последна редакция: вт, 04 фев 2020, 08:25 от Cioccolata

# 622
  • Мнения: 2 449
Не написах цяката история.

След подготовка за ЗЕТ  за един месец вдигнах ТСХ 4.1  ( сама си го хванах ) тогава бях на обичайната си  доза с която поддържам ТСХ под 2 т.е еутирокс 12.5 .
Тогава едното ми вдигна еутирокса на 25 и в края на месеца получих топлите вълни, прескочи ми цикъла. Отидох на ендо и тя отсече...менопауза. Изследвах ТСХ беше паднал на 0.10. Върнах се на 12.5 еутирокс и след седмица вълните изчезнаха, МЦ ми дойде.
 Предните два меца бях в стимулация за ин витро и  ТСХ се качи 2.8, репродуктивният специалист искаше да увелича еутирокса сега на 25 и за това съм на тръни след три дни ще изследвам дано ТСХ да не е изчезнал пак.
 Затова и се интересувах дали мога да деля на 4, че иначе много играе искам да пробвам с 18.75 как ще са нещата. 25 ми е силно, 12.5 в подготовка за ЗЕТ или в стимулация ми е слабо.

# 623
  • Мнения: 6 346
Тогава пий 18,75, мисля, че няма да има проблеми.

Между другото, сетих се за една друга приятелка, която беше с нормален ТСХ, но с поднормен ФТ4 - ето още един случай, когато ТСХ не успява да се повиши и затова ендокринолозите отказват да предпишат лечение. ТСХ е най-ненадеждният хормон и винаги трябва да се гледа и тълкува заедно с ФТ4 и ФТ3, а също и заедно със симптомите (защото в крайна сметка на лекар се ходи, понеже имаш симптоми и не си добре, така че това, което те интересува, е да изчезнат симптомите, а не просто цифрите на листа да влязат "в норма").

# 624
  • Мнения: 7 244
Аз съм така, като последните примери на Чоколата - нормално ТСХ (0,9), нисък т4 и поднормен т3.

Интересното е, че при хипофункция един от симптомите е умора, отпадналост, а аз въобще нямам такива.

# 625
  • Мнения: 6 346
Ясмина, не всеки има всички симптоми, това важи за всяко заболяване - всеки има отделен набор от симптоми, който си е характерен за него. А ти явно си с тежка хипофункция при тези стойности. Явно и не конвертираш добре, разбира се.

# 626
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
В тази тема назад някой беше споменал причината за будене към 3 през нощта. Може ли пак, че не намирам мнението...
Почнах да се будя към 5, будувам час-час и нещо, после не мога да стана.
Следя храненето, вечер не ям въглехидрати, но пак се будя. И Вит Д не помага.

Аз като се оплаках, че ми прескача и взе, че ми дойде. Без болки, без задържане на вода, но отчайващ глад за сладко. Вкъщи няма нищо, освен 85% шоколад. Хапнах малко, но вървях като гладен вълк и търсех нещо друго. Незнам дали от неяденето на бързи въглехидрати ги нямаше и съпътстващите неразположения.

# 627
  • Мнения: 10 920
Нощното будене може да е заради нисък кортизол. Как си с другите симптоми за умора на надбъбречните жлези?

# 628
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Не съм уморена, не ми капе коса, общо взето съм в добра фирма

# 629
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
В тази тема назад някой беше споменал причината за будене към 3 през нощта. Може ли пак, че не намирам мнението...
Почнах да се будя към 5, будувам час-час и нещо, после не мога да стана.
Следя храненето, вечер не ям въглехидрати, но пак се будя. И Вит Д не помага.

Аз като се оплаках, че ми прескача и взе, че ми дойде. Без болки, без задържане на вода, но отчайващ глад за сладко. Вкъщи няма нищо, освен 85% шоколад. Хапнах малко, но вървях като гладен вълк и търсех нещо друго. Незнам дали от неяденето на бързи въглехидрати ги нямаше и съпътстващите неразположения.
Пада ти кръвната захар, повишава се кортизола и оттам това събуждане, често срещано при хашимото.

Общи условия

Активация на акаунт