Третиноин/Ретин-А/Ретиноидна киселина, Ретинол, Ретиноиди - 6

  • 44 580
  • 881
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 22 835
Благодаря за информацията. Моята кожа е плътна, не е светла и не е чувствителна. Точно заради това, се притеснявам че няма да има видим ефект след този гел. Ще пропусна мазането днес и утре и ще видя после как ще е. Горе-долу колко време може да се ползва, в смисъл  около година или по-малко?
Съветвам Ви да отделите време и да прочетете как ,защо и кой има нужда да ползва третиноин.

# 196
  • Мнения: 18 542
Не знам за какво го ползваш, за акне или против стареене.
Ефект ще видиш, без значение каква ти е кожата, но важното е да е положителен и по възможност с най-малко странични такива. Не е вълшебен обаче, така че зависи и какви очаквания имаш.
При мен първо се повлияха черните точки и като цяло общия вид на кожата - още първите няколко седмици, после започнаха да се забелязват и подобрения във фините линии - някъде около 6-тия месец редовна употреба.
Сега вече трета година, черни точки нямам, порите ми се свиха до някъде, нямам нови линии по лицето и тенът ми е равен. Кожата ми обаче се засуши и вече без хидратиращ крем не мога.

# 197
  • Мнения: 379
Не знам за какво го ползваш, за акне или против стареене.
Ефект ще видиш, без значение каква ти е кожата, но важното е да е положителен и по възможност с най-малко странични такива. Не е вълшебен обаче, така че зависи и какви очаквания имаш.
При мен първо се повлияха черните точки и като цяло общия вид на кожата - още първите няколко седмици, после започнаха да се забелязват и подобрения във фините линии - някъде около 6-тия месец редовна употреба.
Сега вече трета година, черни точки нямам, порите ми се свиха до някъде, нямам нови линии по лицето и тенът ми е равен. Кожата ми обаче се засуши и вече без хидратиращ крем не мога.
Най-вече за разширени пори и белези от акне. За това го взех. Миналата година си прафих фраксел, дадох 500лв за нищо 😂😂. Реших да пробвам с този крем

# 198
  • Мнения: 18 542
Ясно. Не очаквай да ти свие порите на 100%. Все пак зависи и какви са ти де, ама чудеса няма да се случат. Моите пори са видими, но доста по-прибрани един вид и чисти.
За белезите, ще се заличат по-бързо от без крем, ако са пигментни, защото препарата стимулира обновяването на клетките, но пак няма да е мигновено. Ако са релефни обаче, пак занижи очакванията за да не се разочароваш. Няма да заглади кожата напълно.
С две думи, заложи на реализма Simple Smile

# 199
  • Мнения: 878
Аз за съжаление не забелязвам абсолютно никаква промяна в големината на порите след 2 месеца и половина третиноин, а това е най-омразният ми недостатък на кожата. Ясно ми беше, че няма да изчезнат, но се надявах на леко свиване. Да се надяваме, че с времето ще има поне леко подобрение, но определено не очаквам чудеса.
Иначе, най-осезаемата промяна при мен е, че лицето ми стана много по-гладко - усеща се на допир (най-вече там където нямам широки пори). Спрях и да се беля за сега.
Виждам и леко подобрение на розацеята (моята е с акне, не само зачервяване), но използвам и други неща за нея и не знам дали се дължи само на трет-а. Хубавото е, че със сигурност не се влоши, но това е при мен - моята кожа не е особено реактивна, въпреки че имам розацея.

# 200
  • Мнения: 18 542
Ефектът върху размерът на порите е доста скромен за съжаление, отдавна съм се примирила с тях. По-важното е, че са чисти, без черни тапи. След първите няколко месеца по случайност се огледах в тъмно стъкво и вида на лицето ми беше променен значително, нещо което в обикновено огледало не съм забелязвала. И да, гладкостта на пипане се подобри значително и при мен. В началото даже ръцете ми бяха постоянно върху лицето Grinning

# 201
  • Мнения: X
Чета, че Аирол и Акнлиз се слагат върху активни пъпки от акне. Това не е никак удачно. За белези от акне и антиейдж помагат, но върху активните пъки в бг аптеките вече свободно се продава Епидуо.
Епидуо е гелообразен продукт. Около 40лв струва. Под и след него не се слагат други продукти. Само вечер се ползва само върху активни участъци с акне. Задължителна е слънцезащитата независимо от сезона.
Аирол / Акнлиз за по-силен ефект се слагат на "гола кожа" - вечер. След това стабилна хидратация. Задължителна е слънцезащитата независимо от сезона.
 
Само споделям опит.Това ми беше казано на консултация с един от най-популярните дерматолози в София. Разбира се, че е удачно да се посети лекар преди да се започне подобно лечение. Въпреки лющенето - продължава се с продуктите, за да привикне кожата.
Лично аз на активните пъпки слагам епидуо, а на белезите и по шия, деколте - аирол. Малко е сложно и си мия ръцете по 3-4-5  пъти в старанието си да не смесвам кремовете в различните зони, но искам да спазвам дисциплина Simple Smile))

# 202
  • Мнения: 878
В никакъв случай не искам да противореча на дерматолози и не твърдя, че знам повече от тях, но ми е много странно твърдението, че третиноин не трябва да се слага върху активни пъпки. Все пак той се използва преди всичко като средство в борбата с акне и определено стотици хиляди хора го използват точно за лечението на активно акне.
Епидуо, предполагам е добро решение за хора, които борят единствено акне, но ми звучи излишно заобикалянето на пъпките с третиноин, ако той вече се използва. Нека все пак отбележим, че една от двете главни съставки в Епидуо е отново дериватив на вит. А - адапален, та не е много далеч от третиноина като действие.
Отново, не искам да противореча на въпросния лекар. Той сигурно е имал добра причина да препоръча определеното лечение (предполагам е искал да включи Епидуо и се е презастраховал, че някои места няма да се мажат с вит. А по два пъти), но не бих си правила глобални заключения за това как трябва да се използва третиноина на база на поставеното лечение.

# 203
  • Мнения: 6 685
Епидуо го изписват за щяло и нещяло.
(Сестра ми е фармацевт и не препоръчва епидуо, т.к. комбинацията адапален+бензоил пероксид за нея не е ок).
За акне по-добре Акнатак, който пак е около 40 лева.
Епидуо е по-слаб в сравнение с Акнатак.

(И последно без заяждане, а само споделям да знаете, че като нов продукт на пазара, дерматолозите взимат комисионна при изписване на Епидуо, който е от съвсем скоро - октомври миналата година) Simple Smile

# 204
  • Мнения: 18 542
Аз мажа третиноин върху пъпките. Не виждам причина да се заобикалят. Така или иначе препаратът мигрира и няма как да се изолира една точка от лицето. Даже съм забелязала, че ако втрия добре в тръгваща да се надига пъпка, вероятността да се прибере още на другия ден е много голяма, а ако не се прибере, минава много бързо и не оставя белези, ако не я пипам.

# 205
  • Мнения: 34
Ще мина за по-продължителен период на 0.05% и  ще разредя мазането през ден или през два. Ще опитам и някаква по-сериозна хидратация.
Дерматоложката ми постоянно ми повтаря да си взема най-обиконовен, чист вазелин (без ароматизанти, оцветители и др. добавки) и да мажа дебел слой върху трета. Не съм пробвала до сега. Тя е убедена, че няма да ми запушва порите и кожата ще се чувства по-добре, отколкото с какъвто и да било крем. Може би ще опитам и това. Не ми се иска да се отказвам, но може би когато се ползва дълги години е добре да се разреди ежедневното мазане или поне да не е постоянно с най-високия процент.

Аз от месец и нещо или два започнах мазането редовно, което отлагам от лятото. Кулих си Аирол от гърция и вече съм преполовила една опаковка, защото мажа и ръце и врат и деколте. Нямам опит с продължително мазане, което да споделя, но от инфото във видеата на една дерматоложка в ютюб Dr. Dray си направих рутина, която включва мазане (на влажна кожа!) на тонер/серум/крем след къпане/ след измиване ; изчакване да попие и да бъде хидратрана, а не мокра и намазана на пипане, което отнема 20 мин; след това нанясям трет смесен с малко крем за по-лесно разнасяне и да разреди концентрацията; накрая мажа Aquaphor смесен с още малко крем когато попие окончателно трета и лягам. Не се беля много, а се мажа почти всеки ден. Мисля с напредването на времето да не разреждам трета за повече ефект. Според тази докторка конретно хидратирането с крема, който нанасяш на мокра кожа не представлява проблем за пенетрацията на трета ако го изчакаш да попие. Така хем кожата е хидратирана оптимално и е запечатана вода, хем е нанесен трета на "изсъхнала", но хидратирана кожа. Лекарката за себе си маже диферин, което не е същото като трет явно и е по-подходящо за акне евентуално, но не съм сигурна. Всеки случай съветите й са приложими и за трета по нейни думи. Това което ми описваш звучи като раздразнение, не съм лекар, но звучи все едно си си нарушила кожната бариера. Може би е добра идея да дадеш почивка и да я заздравиш с кремове като Cerave големия на мокра кожа и да й дадеш време да се възстанови. В крайна сметка може това даже да се окаже даже по-експедитивен начин да си включиш трета обратно в рутината отколкото да го нанасяш неуспешно още пъти, което те дърпа назад.

# 206
  • Варна
  • Мнения: 814
Днес взех пратката си с Айрол и си намазах обилно ръцете, веднага започна белене при положение, че имах и крем отдолу. Веднага отидох в банята и със студена вода измих 3 пъти ръцете си със сапун. Прочетох в инструкциите, че трябва да се слага не повече от грахово зърно на лице, шия и деколте, но при положение, че от раз тубичката ми пусна двойно, че и тройно повече с минимален натиск, ще ми е трудно да спазвам дозировката. Довечера ще го пробвам, стискайте ми палци всичко да е наред. Мисля да сложа нощен серум и нощна маска + околоочен крем и тогава Айрола. Ще се радвам да ми дадете и препоръки.

# 207
  • Мнения: 22 835
Не съм чула да започне веднага белене.Да не сте имали друг крем оъдолу и да се е получил”кир ефект”?

# 208
  • Мнения: 18 542
Не е било от действието на крема, по-вероятно самият крем ти е направил кир фекет. Не действа мигновено, освен ако не е пък някоя алергична реакция, но пак белене... по-скоро ще се прояви с обрив или зачервяване.

Излиза повече при първото отваряне - нещо с налягането в тубичката като са я пълнили е свързано или е била притисната.

Аирол е малко сух и се размазва трудно, по-точно попива доста бързо и е труден за равномерно разпределение. Техниката е да се изстиска количество на ръката и от там се мазва на точки по цялото лице и след това се разнася до където стигне. Отгоре като се сложи хидратиращ, ще доразнесе евентуално още малко.

# 209
  • Варна
  • Мнения: 814
Не е било от действието на крема, по-вероятно самият крем ти е направил кир фекет. Не действа мигновено, освен ако не е пък някоя алергична реакция, но пак белене... по-скоро ще се прояви с обрив или зачервяване.

Излиза повече при първото отваряне - нещо с налягането в тубичката като са я пълнили е свързано или е била притисната.

Аирол е малко сух и се размазва трудно, по-точно попива доста бързо и е труден за равномерно разпределение. Техниката е да се изстиска количество на ръката и от там се мазва на точки по цялото лице и след това се разнася до където стигне. Отгоре като се сложи хидратиращ, ще доразнесе евентуално още малко.
пропуснах да спомена емулсията, понеже съм фен на корейската рутина. Това е реда на продуктите, който мисля да ползвам, без нощният ми крем

Общи условия

Активация на акаунт