Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 692
  • 835
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 54 347
Повече ще стават. Хората, особено в предпенсионна възраст не се лъжат вече на ниски осигуровки.

# 226
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
само като си направи сметката човек тези 40 хил. който са били лишени от тази пенсия (1200 лв.), а са получавали по 910 лв. илиза, че пенсионерите са  "хранили" другите пенсионери със своите пари. Държавата да не се тупа по гърдите.
40 хил. по 290 лв.  си е бая чувствителна месечна сума спестена от държавата за сметка на пенсионера.

# 227
  • Мнения: 54 347
То има и още спестени, защото това е таванът, не реалната пенсия.
Но далеч повече са спестените от невнасящите реални данъци и осигуровки. Това е лошото.

# 228
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Ами не знам, то и в София не внасят, ама в малките градове е направо  страшно. Аз докато карах специализация във В.Търново, видях колкото щеш хора, които са назначени на минималната, на 4 часа, а работят по 12-14 часа. Всичко  се плаща на ръка. Няма къде да ходят хората, няма работа никаква. Тези, които работеха  като персонал във веригите магазини, смятаха, че "са се уредили". Пак малки заплати, но осигуровки се плащат на реалните заплати и заплатите се дават редовно. Повечето от хотелите и малките магазини са семеен бизнес и си работят хората от семейството, те също се осигуряват на минимум, че оборотите им не са много големи, въпреки туристите. А в градовете, които не са и туристически, направо е трагично положението. Като гледам как почти всеки бизнес закъсва и всеки се спасява поединично. Хората загубиха доверие - дават се много пари спрямо доходите  на държавата, а се получават стотинки и вече всеки гледа да не плаща, а да се спасява сам. Обяснимо е.

# 229
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
То има и още спестени, защото това е таванът, не реалната пенсия.
Но далеч повече са спестените от невнасящите реални данъци и осигуровки. Това е лошото.
говоря за написаното в сайта - 40 хил. пенсионера.
по 290 лв. само от тях са някъде около 12 млн. всеки месец не дадени от Държавата пари. после уж пуснат гювеч по 40-50 лв. за най-ниските пенсии за Великден и Коледа. на практика излиза, че нищо не са отпуснали и няма смисъл да се бият в гърдите.

# 230
  • Мнения: 4 808
Днес стана въпрос за пенсиите с майка ми и тя ми разказва за нейна приятелка. Дошло време да се пенсионира, обаче май не и стигат годините. Държеше преди години квартално кафе, внасяла осигуровки до едно положение, после спряла, защото нямала пари. Сега и искат да си ги плати всички тези осигуровки накуп, става въпрос сигурно за поне десет години. Тя е вдовица и от няколко години е безработна, няма откъде да ги вземе тези пари, сигурно ще трябва да чака до годините за пенсия по старост. Сега получава само част от пенсията на починалия си съпруг. Но тогава изобщо не е мислела, че ще и трябват тези осигуровки за пенсия, а го е възприемала като "държавата само иска".

# 231
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Не са, разбира се, държавата може само да прибира и нищо друго.
Аз се пенсионирах по болест преди около 12г. Имам сравнително високи осигуровки от 2003г. до сега. Преди съм била учителка, по това време съм си гледала детето в майчинство, къде ме върнаха чак. Е, взеха ми база за изчисление доходите от период 1984 - 1997г. Ами тогава парите бяха съвсем други, не, не можело, така бил законът. Сега трява да се занимавам и с пенсионнен консултант, защото продължавам да плащам осигуровки, а не ми преизчисляват нищо, въпреки подадените заявления. Направо не ми се мисли. Не е вината само в хората.

# 232
  • Мнения: 54 347
Защо не ти преизчисляват?
ММ е с ТЕЛК и подава в НАП.

# 233
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Защо не ти преизчисляват?
ММ е с ТЕЛК и подава в НАП.
В НОИ трява да преизчислят. В НАП се подава за връщане на ДОД, ако са му удържали такъв през годината. Никаква представа нямам защо не преизчисляват. Може нещо да е объркано с документите, но пък не са ми казали. А подавам всяка година заявление и нищо. Не дават и смислено обяснение. Само ме разкарват, а аз малко трудно се придвижвам. Затова и след празниците ще ходя при пенсионен консултант, повече нямам сили да се разправям с тях.
Но исках да кажа, че при платени високи осигуровки, вземат база от преди много години, когато парите са били други, стандарта е бил друг и ако може по минимума да стане, държавата да не се мине.

# 234
  • Мнения: 774
Аз смятам,че така е направено с годините за пенсиониране,че много хора няма да вземат пенсия.Може ли жена да се пенсионира на 63 ,а проекцията е 65.Само от моята работа четирима човека така и не дочакаха.Тъй че това пенсиониране както се качват годините я го стигнем я не.При всички положения пенсията ще бъде нищо в сравнение с инфлацита през годините.

# 235
  • Мнения: 2 024
Lady, наистина ти трябва пенсионен консултант. Защото пенсията ти е за инвалидност поради общо заболяване и би трябвало да се увеличава с малко всяка година, след като подадеш УП-26 в НОИ. Причина, че не се увеличава, а е минималната за групата 230 лв. може да е, че не си достигнала тази сума. Но странно, все пак от 2003г. до сега са още 16 години стаж, би трябвало да почне да се увеличава. Сметната ти е по старата формула, не може по новата сега. По новата ще ти я дадат чак като стигнеш възрастта. Пазиш ли копие от УП-2 от трите години преди 1997г. за които искат доход? За да ги покажеш на консултанта.
 Ако изобщо са ги искали през 2003, защото тогава не съм се интересувала какво е било.
   Иначе права си, че изведнъж /дай Боже/ се доживява до пенсия. Имам позната, работеща в кухни и не по нейн избор са я осигурявали на 4 часа няколко години.На 61 години навърши възраст, но не и стигаше стаж. Мъчи се да работи още 2 години в тежка обстановка. Накрая купи за 5000 лв. нестигащите 5 години стаж, за да се пенсионира. Иначе трябваше до 70 години да работи. Така че, важен е много и стажът, и осигуровките.

# 236
  • Мнения: 54 347
Лейди, не знам защо така.
ММ е с 350+, а има и няколко години на 4 ч. осигуровки.
Братовчедка ми и тя е към 400, с учителски и не само стаж.
Това са хора, които не са пенсионери по възраст и си работят.

# 237
  • Мнения: 2 024
Deva, a за колко време се определя  преизчислената пенсия? Защото ММ също е с ТЕЛК  и подаде преди 4 месеца, но още нищо не е променено. Питах на един телефон на НОИ и срокът бил 4-5 месеца. Какво толкова смятат за още 1 година стаж?

# 238
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Всички документи съм дала в НОИ, нищо нямам в мен. Дадоха минималната 230, консултанта ще каже какво и как,че аз съвсем се обърках. Имам голама дупка в трудовия стаж, около 10г, ама това е 90-те години, когато всеки си правеше каквото си иска. Фирмите, в които съм работила, не са предали документи в НОИ и трудовата книжка не е оправена. Няма как да докажа стаж, освен с водене на дела и свидетели, което няма как да стане. Адвокатката ми каза, че ще струва скъпо и е с много съмнителен резултат и ще се точи години. Освен това, няма как да им водя а всички дела трима свидетели. Нямам и нерви за това. Стаж няма да купувам принципно, как ли пък не, ще давам 5000лв за този, дето клати дърветата. И без това вече съм пенсионерка, едва ли ще ми дадат  кой знае каква сума, която чак толкова да си заслужава. Липсващият стаж ще го запълня след 10г, ако съм жива до тогава, че съм и с онкологичено заболяване все пак.
kristinia наистина ли не може да се преизчисли по новата формула? Сега съм на 57, кога трява да може да се преизчисли - на 61 или на 67?
Ще видя какво ще каже консултанта и ще пиша пак. Ще го питам и за частния пансионен фонд, мисля да се преместя изцяло в НОИ.

# 239
  • Мнения: 54 347
Лейди, да в НОИ е подал, за пръв път. Той е с ТЕЛК от 3 години.
Още не са му преизчислили, кога ще стане, не знам.

Общи условия

Активация на акаунт