За втората ни пенсия

  • 6 592
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 495
Здравейте,
моят универсален пенсионен фонд е ДСК-Родина.
Днес получих писмо, в което виждам следното:
партидата ми към 31.12.2021 г. е 7954.18 лв.
партидата ми към 31.12.2022 г. е 7893.06 лв.
Има некви удръжки от осигурителни вноски за 40.86 лв.

Вижда се, че общата ми сума е намаляла. Към извлечението има и едно гланцирано листче с обяснение как 2022 г. била по-различна за пенсионната индустрия. Пише за геополитически и икономически сътресения, за войната в Украйна, за ковид пандемията. Това ясно. На мен не ми става ясно защо сумата ми е намаляла с 61.12 лв.
Лаик съм в тази сфера, нищо не разбирам. Има и посочен телефон, на който разбира се ще звънна утре. Има ли и други случаи, като моят и защо се получава така. В самото писмо няма подробности защо сумата е станала по-малка.

# 1
  • Мнения: 3 729
Доходността на фонда явно е била отрицателна.
Вноската ти купува брой дялове. Стойността на тези дялове не е константа и може както да се увеличи, така и да спадне.

# 2
  • Мнения: 1 574
Разгледай им отчетите, някъде трябва да е описано подробно каква е доходността за тая година, май във ФРП беше.  Не мога  да отворя пдф, а не помня къде гледах на моя.
https://dskrodina.bg/page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/about/reports/

# 3
  • Мнения: 221
То това да те притеснява Simple Smile Средната им годишна доходност за 10 години е между 1 и 3% (на всички възможни фондове), което означава, че тези пари дали са били във фондовете или под дюшека у вас е кажи-речи едно и също.
За 10 години имаш доходност около 1.5% при 10 годишна инфлация от около 40% (официална), което ще рече 38.5% загуба.
Тези удръжки са може би такси за управление на парите.

Пък за държавния пенсионен фонд по-добре изобщо да не говорим, че там положението е още по-зле.


# 4
  • Мнения: 87
Ако имате много години до пенсия,не го мислете,както са ви казали в момента имате дялове,на които цената се променя всяка година,но ако ви предстои скоро да се пенсионирате в близките 2-3-4 години ,е време да преосмислите дали не е по-добре да прехвърлите  в НОИ

# 5
  • Мнения: 6 166
С под 8 хиляди на никаква допълнителна пенсия не можеш да се надяваш. Да започнем от там..

# 6
  • Мнения: 3 495
Имам още да опъвам до пенсия и то не малко. Аз съм изначално бясна, когато го въведоха това хем доброволно, хем задължително второ пенсионно осигуряване. Помня, че го направиха по времето на Царя, който ни оправи за 180 дни.
Защо не оставиха хората сами да си решават дали искат да получават т. нар. втора пенсия?
Не ти разрешават и да си ги изтеглиш освен при някакви трудни условия.

# 7
  • Сф
  • Мнения: 10 660
Хах, любимите ми фондове... допълнителни, задължителни....и аз помня как обикаляха младежи да агитират за нещо с предизвестен край в работата ни. Обещаваха светло бъдеще! Понеже съм с ТЕЛК все пробвах да ги дръпна. Все на нещо не отговарях. Накрая обаче вече се сдобих с нужната им трудност, както казваш и ги изтеглих с кеф. Довиждане им пожелах!
Сега в момента текат някакви прехвърляния ли що ли, мъжа ми се премести, преместиха ли го , не следя. Ма той няма много работа по ТД в годините и на светлите им приказки каква добра инвестиция е това,  ги остави със зяпнали уста.

# 8
  • Мнения: 520
Здравейте,
моят универсален пенсионен фонд е ДСК-Родина.
Днес получих писмо, в което виждам следното:
партидата ми към 31.12.2021 г. е 7954.18 лв.
партидата ми към 31.12.2022 г. е 7893.06 лв.
Има некви удръжки от осигурителни вноски за 40.86 лв.

Вижда се, че общата ми сума е намаляла. Към извлечението има и едно гланцирано листче с обяснение как 2022 г. била по-различна за пенсионната индустрия. Пише за геополитически и икономически сътресения, за войната в Украйна, за ковид пандемията. Това ясно. На мен не ми става ясно защо сумата ми е намаляла с 61.12 лв.
Лаик съм в тази сфера, нищо не разбирам. Има и посочен телефон, на който разбира се ще звънна утре. Има ли и други случаи, като моят и защо се получава така. В самото писмо няма подробности защо сумата е станала по-малка.
вие сте късметлия -човек
на 8000 лв само 40 лв
ето пример
на 14000 лв почти 800 лв отлетяха „
 

# 9
  • Мнения: 3 729
От началото на трудовия ми стаж колкото съм внесла, долу-горе толкова имам и в момента.
Само на депозит да ги бях държала, пак щях да имам повече.

# 10
  • Мнения: 3 495
dikobraz
това в кой УПФ е?

# 11
  • Мнения: 520
Същият....
ДСК

# 12
  • Мнения: 54 404
От началото на трудовия ми стаж колкото съм внесла, долу-горе толкова имам и в момента.
Само на депозит да ги бях държала, пак щях да имам повече.

Това съм го анализирала и доказала в екселска таблица на един брокер, който ме агитираше да си направя и ДПФ.
Много лошо се управляват парите в тези пенсионни фондове, много такси има и в крайна сметка сме на загуба.
Но УПФ е задължителен, не може да се откаже.
На мен ми е рано за пенсия, но обмислям да си прехвърля в НОИ средствата. Те сега са към 15 000, сигурно ще намалеят дотогава. Fearful

# 13
  • Мнения: 3 495
Като прегледах снощи набързо линка, който ми прати stalia ми направи впечатление, че за 2022 г. ДСК-Родина е с най-лоша доходност: минус 5,3 % в сравнение с още 9 фонда.

# 14
  • Мнения: 54 404
Алианц е още по-зле. Там съм аз.

Общи условия

Активация на акаунт