Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 27 090
  • 835
  •   1
Отговори
# 585
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 370
по темата :

# 586
  • София
  • Мнения: 4 288
Е малко ли са им 1200 лв.?
То и осигуровките са до определена сума, не на пълната заплата.
Коментирах в контекста на индексацията, защото смятам, че се нарушават съотношенията между различните размери пенсии.
А дали е много или малко 1200 или 1400лв., които се предлагат за максимална пенсия, е субективно усещане. Simple Smile

# 587
  • Мнения: 41 699
Пенсиите отдавна не зависят напълно от внесените пари, респективно пенсионните осигуровки все повече стават данък, а не осигуровки, което е крайно демотивиращо за добре платените хора.

# 588
  • София
  • Мнения: 38 918
Накрая така ще я извъртят формулата за изчисление, че свят ще ни се извие.

# 589
  • Мнения: 2 056
А аз коментирах това: който го осигуряват на максимален доход има 1200 лв. пенсия от НОИ и 40000 лв. в частния фонд. Ако същия ги премести в НОИ, пак ще има 1200 лв. пенсия и 0 /нула/ лв. в частния фонд, по сегашния закон.

# 590
  • Мнения: 54 835
Все още няма такива, които да получават пенсия от фонд.
След 1960 година родени ще е.
Не се знае дали тяхната максимална ще е 1200, или 1000.

А и тези 40000 към момента са доста невероятни.

# 591
  • Мнения: 41 699
Има  и друго - аз се осигурявам от 1993 година и 7 години съм внасял всичко в НОИ, но май искат да ми резнат процент за цялото време, с оправданието, че част от вноските ми не са отишли в НОИ.

# 592
  • София
  • Мнения: 16 169
А къде са отишли вноските?
И как сами  отиват някъде?

# 593
  • Мнения: 3 615
Има  и друго - аз се осигурявам от 1993 година и 7 години съм внасял всичко в НОИ, но май искат да ми резнат процент за цялото време, с оправданието, че част от вноските ми не са отишли в НОИ.
Ако сте от Сф мога да ви препоръчам една жена за консултация,като каже 1 едно излиза на финала.

# 594
  • Мнения: 41 699
А къде са отишли вноските?
И как сами  отиват някъде?

От 2000 година насам работодателят (самоосигуряващият се) си превежда вноската на НОИ, а от там отделят част от нея и я превеждат на избрания пенсионен фонд. Т.е. не отиват сами, но от гледна точка на осигурявания е нещо подобно. Но преди 2000 година всичко си е оставало в НОИ.

# 595
  • София
  • Мнения: 16 169
Така е за всички родени след 01.01.1960 г.
Преди  това всичко се внасяше в НОИ.
Сега гледах за себе си - в последните 5 -6 г. имам няколко месеца без вноски в допълнителното. А съм си работила,  работодателя превежда всичко на датата на НОИ. Вече от там явно са забравили да ги пренасочат. Последните 12 г. бях при един и същ работодател,   аз лично правех банковите преводи и знам, че са минали. Поиграх си да проверя по ЕГН на колеги, които знам - същата работа.
Иначе и аз се интересувам от предложената по-горе консултантка за София. Благодаря предварително.

# 596
  • Мнения: 54 835
В моя фиш винаги са били отделни вноски, за НОИ и за УПФ.
Не ги отделят в НОИ.

# 597
  • Мнения: 41 699
В моя фиш винаги са били отделни вноски, за НОИ и за УПФ.
Не ги отделят в НОИ.

И счетоводството знае на всеки служител кой е актуалният УПФ и му превежда кък него?  Да, бе, как пък не. Лично съм си превеждала вноските като самоосигуряваща се и не съм плащала отделно към УПФ, а всичко е било към НОИ. Възможно е обаче за твоя яснота да ги разделят формално, да си знаеш, но не го правят на практика. Ето чети:

Цитат
Вноските за ДЗПО се превеждат от работодателя по сметка в НАП, която ги прехвърля в съответния фонд, избран от осигурения.

https://www.nnbulgaria.com/pension-insurance/pension-Insurance-System/pillar2

# 598
  • София
  • Мнения: 16 169
Дева, отделени са във фиша само за твое сведение.
Иначе общата сума от  фирмата отива по сметка и от там имат задължение да ги рапределят по фондове. Обичайно има 1 - 2 месеца забавяне.

# 599
  • Мнения: 41 699
Аз реших да пробвам казаното от Ники Василев и да проверя доходността на моите - НН ( ИНГ). Ми съвсем не е толкова зле, с оглед на изключително консервативното инвестиране и ограниченията. Ако не беше голямата криза 2008 година щеше да е супер.

https://www.nnbulgaria.com/pension-insurance/value-of-share

Общи условия

Активация на акаунт