Любители на кучета - 100

  • 42 782
  • 766
  •   1
Отговори
# 240
  • Варна
  • Мнения: 10 548
Какво казват ветеринарите по въпроса?

Донси, ще имам отговор петък.

Кактусче, Бизу е момче, което си взехме два дни след като кола блъсна първата ми мечта Майло. Бизу е на 1,7 години и сякаш по-стабилен, а Каду си я осиновихме от джакръселската фейс група, момиче е, на 5 месеца . Обичам ги и двамата, но мисля как е най-добре постъпя за тях. Имам подозрения, че ако кастрирам първо Бизу, ще мина през това, което е преживяла Туиг. И пак благодаря.

# 241
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Какво казват ветеринарите по въпроса?
Ами някои са на мнение,че е хубаво да се дочака полова зрялост, последните тенденции са на тезата,че е хубаво да се направи преди първо разгонване,а една уважавана от мен жена с вече 5 кучета, която съм наистина убедена, че ги обича повече и от себе си дори ( всичко започва от желанието й да има куче , за да има по-активен живот и в момента е "вносител" на породата в България) сподели статия против кастрацията. Тя е човек,който  постоянно се интересува, не взима всичко за чиста монета и безкрайно много обича кучетата си, поради това се влияя от нейното мнение и становищата,които подрепя. Статията беше медицинска. Така,че е в крайна сметка човек изчита всичко и преценява как е най-добре за него... или ситуацията.
Понякога има брой минуси и брой плюсове и трябва да се правят компромиси...


В момента например се чудя дали бульона е ок за кучета. Знам,че ветове е в Германия казват,че е вреден.
Храня бездомничета и имам литри бульон останали от приготвянето  на  храна за моето куче  и се чудя дали да не го дам на бездомничета,но имам нужда да почета по темата....


esstela. безкрайно много се трогвам от хора осиновили живото Sparkling Heart Да са ти живи и здрави и двамата!! Ти обичаш, а това е изначалната основа за търсене и взимане на правилното решение. За всичко, което изниква по пътя. Heartpulse

# 242
  • Мнения: 2 907
Кактус аз храня бездомни кучета с бульон, в който надробяват хляб. Е, в бульона има и мръвки, но не много. Това е от години и виждам, че нямат някакъв проблем от това, че се хранят с хляб и бульон. А и е по-добре от нищо.
За кастрацията всеки сам си решава и не мисля, че в темата кма човек, който да не си обича животинката и да не иска най-доброто за нея.
Естела най-добре се срещни с ветеринаря си и обсъди с него вариантите и притесненията си. Виви и Точка ги кастрирах преди първо разгонване. Казаха ми, че може да не израстат, но и двете си станаха такива каквито се предполагаше,че трябва да израстат. Макс съм разказвала тук, но като изключим че той близа мястото и направи мазало с кастрацията си.. след слагането на яката нямаше никакъв проблем. Нямаше и някаква промяна в поведението и държанието му. С който и от двамата да започнеш ще мине и замине бързо. 🤗

# 243
  • Мнения: 2 266
Нашата е на година и два месеца.Още не е кастрирана.Чакаме да мине второто разгонване и обмисляме да кастрираме някъде февруари.Когато я взехме и започнахме да й слагаме ваксините,ветеринарят ни каза,че е добре да се кастрира около шестият месец преди да се разгони.Започнахме да четем и се консултирахме и с наш приятел,който от години гледа кучета и стигнахме до извода,че е най-добре да я кастрираме след второто разгонване.Защо?Защото вече е напълно развита,минала е веднъж -дваж по пътя на разгонването,на половата зрялост,което е важно.И другата причина е,че ако се кастрират кучетата преди да са се разгонили поне веднъж,има вероятност да развият злокачествени образования.Така че ние не се съгласихме с доктора.Но това си е само и единствено наше решение и не ангажираме никой друг с него.Извън Бг съм и тък,като оперират животни на всички им слагат фуния(яка).По -добре е и за животното.На нашите приятели,като им кастрирах кучето,първата вечер са се редували и са спали с него на пода,защото той е доста буйно куче и се е опитвал да си махне фунията от главата.А на леглото е било доста меко и неудобно за него.Разни кучета,разни идеали.

# 244
  • София
  • Мнения: 8 348
И аз кастрирах след първо разгонване, но не съм броила тях, а гледах възраста и. Исках да е минала година и половина.
Четох и разпитвах и аз и установих, че при едрите кучета психичското развитие и физическото, не непременно като ръст, а коства сшстема и тн е по-бавно. Затова отлагах, след сумиране на ползи и негативи.
За съжаление тя направи фалшива бременност веднага след първото разгонване, та приключих с изчакването и не дочакахме второ.

При дребните кучета, поне според моите четения и проучвания не е проблем ранното кастриране.
Те достигат физическа и полова зрялост по-рано.

Аз бих изчакала с Каду, за да не я травмирам психически, докато още не се е отпуснала с вас.

Яка не сме ползвали, грам не е имало нужда. По-голям проблем.беше желанието и да тича и скача, а не близането.

# 245
  • Варна
  • Мнения: 10 548
Благодаря на всички, много ми помагате. Утре ще говорим с доктора, да видим той какво ще ме посъветва.
Аз също искам да изчакам за Каду, защото още е много крехко всичко между нас, въпреки че полагаме усилия тя да се чувства като принцеса. Дано не съм ви досадила с моите вълнения. 😁

# 246
  • София
  • Мнения: 9 850
Кастрацията преди първото разгонване намалява драстично риска от развитие на рак на млечните жлези. Не съм чувала/чела за увеличаване на риска от рак при ранно кастриране. Моля за статия, подкрепяща това твърдение.
https://urbanavc.com/when-should-i-spay-or-neuter-my-pet/

# 247
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
esstela, ТуиГ оцеля. Оцеляха и всички покрай мен Wink Нищо чак толкова страшно не се случи. По-скоро в главата ми беше голям филм. Шокът от такава рязка промяна в поведението на Швепса ме свари малко неподготвена - от гръмнало шампанско в един момент се озовах с чаша разгазирана бира в ръце. Десетина дена и се оправи поведенчески - в смисъл - върна си старото държане.
Реално - всичко се разви по учебник като процедура и възстановяване. След свалянето на конците отново си беше нашето куче - щуро и набалончено между ушите.
Не се плаши и който и да изяде скалпела, все ще е от полза. За мен и ако имах женско /а сме имали кокерка/ кастрацията е задължителна, но поне да мине едно разгонване. Нали все пак природата е решила, че това е индикаторът за превръщането на кутрето в голямо и годно за размножаване куче, зрял представител на вида.
Решението е твое, но каквото и да е то, с теб сме и вярвам, че ще е най-доброто.

Последна редакция: чт, 12 дек 2019, 08:54 от `ТуиГ

# 248
  • Мнения: 317
Момичета, имам нужда от помощ. ММ продава бялата лабрадорка, която освен, че е перфектно възпитана и изключително куче, е обучена и в търсене на трюфели. Красавицата е на три години. Проблемът е, че аз я разлигавих или по-точно й обръщах много внимание, разходки без работно предназначение, изобщо отношение като любимец. Сега като най-възрастна е доминант над младите в групата и свикнала с внимание се глези в гората и другите възприемат от нея. Искам да й намеря собственик, който няма да я гледа в ужасни условия. ММ е един от малкото ,който гледа такива кучета в идеални условия. 90% от тези кучета се гледат ужасно, недохранени и без препарати за паразити. Единственото, което спазват са ваксините. Когато ММ купи Дейзи и я доведе й се брояха ребрата, беше пълна с бълхи. Цената й в моментът е 1000 лв. , реалната е двойна. Нямам желание да попада в ръце на трюфелджии. Иска ми се да има собственик, който ще я гледа като нас, а тя ще му се отблагодарява с пресни трюфели за трапезата от разходки в гората. Разбира се идеално с други кучета и деца. Иска ми се да е домашен любимец, а не безгласен работник. Няма възможност да я оставим. Ако имате хора около вас, които са заинтересовани от такова куче и съчетание на разходки в гората + трюфели за домашната трапеза ми пишете.

# 249
  • София
  • Мнения: 9 850
Щом не искате да я продавате за работник, тогава просто не обявявайте, че е обучена да търси трюфели.

# 250
  • София
  • Мнения: 8 348
За съжаление 1000 лв нямам, а и от трюфели нищо не разбирам.

Рея само един ден след кастрацията беше по-сдухана, на втория започна да търчи и скача както преди. Страшно и се притеснявах, че ще направи някоя беля, ама на нея хич не и пукаше.

При правилно хранене и движение, след това не е задължително да надебеляват. И определено не стават по-мудни. Рея е на почти три години и още не и е дошъл акъла.

Божеее, кога минаха три години.

# 251
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
По отношение на периода след кастрацията - Швепса  не се промени като характер /а ми се иска мъъъничко да намали газираното и се надявам с времето да улегне/. Вече усещам положителните страни на процедурата - козината не пада толкова. Стана мека, нежна, но не пухкава и да се сплъстява на пумпали. За храненето - не сме минали на диетична гранула. Единственото, което направихме, е да намалим малко /около 10%/ дневната дажба. В перфектна форма е. На 13,1 кг. влезнахме в клиниката, 2 месеца по-късно кантарът показва пак 13,1 кг. Не се сбъднаха два от големите ми страхове - че ще си промени лошо козината, както стана с Шърли и че ще напълнее. Нито едно от двете не се случи. Сега остана и работата да се превърне в малко по-търпелив и не толкова реактивен мъжкар. Все още имаме моменти, в които му кипва за секунда чайникът и настава търкал, ако някой мъжкар го изръмжи или закачи дори леко.

# 252
  • Мнения: 2 448
Темата за кастрация...,да се включа ,че и нашите вълнения около това предстоят тепърва! Изчетох много мнения,съвети,в предишните теми,споделени от вас изживявания...Лори се разгони преди 3 седмици...Ужасен ужасон!Кисела,сърдита,разходките са на прибежки,"Под прикритие",памперси...Почти сме на финала.Тук,в Мюнхен,ветеринарната ни лекарка беше категорична,че кастрацията е след 1 разгонване. Щеше ми се да си бяхме спестили с кучинка, тези емоции,с по-ранна операция...След Нова година,ще плануваме дата за кастрация.И да,плаша се ужасно,в същото време съм решила категорично.Лятото сме си на село,в България,пълно е с бездомни кучета,не мога да рискувам.Отделно всичко,което изчетох за самото здраве на женското куче,ако се неглижира този момент.Стискайте палци,да пътува леко и без стрес,сега за празниците.Много я мисля миличката,сама в багажното на самолета....Ето и снимка на една обидена Лори Памперсита!

# 253
  • Мнения: 2 907
ТуиГ не искам да те плаша, ама Швепса ще си остане газиран. 😁 Повече от три години от кастрацията на Макс в това отношение си е все същия идиот. Има някакво улягане, но то се дължи на възрастта, а не на кастрацията. Вярно няма я агресията при наличие на разгонена женск. Даже не ги и забелязва. Ама си ги има всичките други магарии. 🤣🤣
Естела не знам кога е най-добре да се кастрира женската. Двете, които кастрирах бяха преди първо разгонване, защото съжителстват със шест мъжки и исках са избегна начина, по който се появиха те. (Майка им е седмото куче в двор и късно откриване че е разгонена, та дори и разбрахме че е бременна малко преди да роди) Но да те успокоя, че и двете се възстановиха страшно бързо. Вивата ище на следващия ден скачаше и играеше с Макси, а Точката беше по-поспалива първите два дни.
poss а аз не усетих кога се изнизаха почти пет години с това магаре у дома. 🤪

# 254
  • Мнения: 1 804
Esstela, Роузи беше кастрирана на 7 м и половина. Ветовете ни посъветваха да е преди първото разгонване и се съобразихме с мнението им. Беше ми притеснено, но на този етап грам не съжалявам. Не са правили предварителни изследвания (не се сетих изобщо Blush ). Заведох я по обяд и надвечер отидохме да я приберем. Имаше лепенка на операцията, която устоя 1-2 дни. Разрезът беше съвсем малък и още се чудя как са работили през този миниатюрен процеп. Конците ги махнаха на 10-ия ден. Нямаше проблеми с раната. На третия ден започна да дивее както преди и се чудих как да я опазя от скачане и резки движения. Не намирам промяна в характера и поведението. Контролираме храненето и няма проблеми с килограмите засега. Сега мъжкарите по поляните изобщо не гледат на Роузи като на "жена", няма опити за качване, играят и дивеят без "сексуални намеци" Satisfied Така ми е по-спокойно, а вярвам и на нея.

Последна редакция: чт, 12 дек 2019, 11:18 от pip4i

Общи условия

Активация на акаунт