Лекарства - дозировки , странични ефекти , взаимодействия ...

  • 883 433
  • 2 912
  •   1
Отговори
# 1 965
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря за разяснението, определено ми е от полза!   bouquet
Още нещо да попитам  Blush, проблем ли е, че давам "ЦентрумДжуниър" раздробен с кис.мляко? Няма друг вариант да го накарам да пие мултивитамини  Confused, а сега с толкова много лекарства мисля, че е наложително да пие. Витаминните сиропи ги повръща понеже са му много сладки  ooooh!.

# 1 966
  • София
  • Мнения: 186
Здравейте,
Моля Ви за мнение. Днес правиха изследване на детето ми за ГЕР. Лекарят предписа Мотилиум и Омепразол. Но в аптеката са казали, че по принцип няма Омепразол, а само омепразол съдържащи препарати. Вярно ли е това?
И още 1 въпрос, Мотилиумът е предписан за 20 дни. При това положение колко дни се приема Омепразола?
Предварително Благодаря.

# 1 967
  • София
  • Мнения: 1 783
Омепразол е генеричното наименование на лекарството, което се съдържа в продукти с различни търговски названия - биопразол, улкопрол, т.н.
Както ацетилсалициловата киселина е генеричното име на лекарставато известно под името аспирин, асперан, асписал  и т.н

Омепразол се приема двадесет дни, след това, ако се налага да започне втори курс, се прави десет дни почивка преди него.

# 1 968
  • София
  • Мнения: 186
Много благодаря! Наистина имах нужда от бърза реакция.    bouquet
А Вие какво бихте ми препоръчали да купя? Може би някои производители са по-авторитетни .... Rolling Eyes, или няма никакво значение? 

# 1 969
  • София
  • Мнения: 1 783
Няма съществено значение кое. Успех!

# 1 970
  • Мнения: 647
Zdraveite,iskam da popitam kolko vreme sled otvarqne na sirop ERIUS moje da se  priema,kupihme go predi okolo 2 mes i se naloji da go sprem isega pak mu go izpisaha,dali da kupq nov ili moje da si pie ot nego.Blagodarq predvaritelno.

Здравейте!

Сиропът Ериус или пероралният разтвор Ериус (новата форма) имат консерванти, които ги поддържат годни до края на срока, посочен на опаковката.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 1 971
  • Мнения: 647
Здравейте маг.фармацевт Вълев.Отново съм аз на дъщеря ми  и предписаха Augmentin-375 mg на таблетки -2 пъти на ден,защото не иска да пие антибиотик на сиропи.Според вас това добре ли е като лечение?

Здравейте!

Ако антибиограмата е показала, че Аугментин (Ко-амоксиклав) е показен при вас, значи е добре предписано. Таблетките са малко големи за децата, но поне нямат никакъв особен вкус.

Само ги пазете от влага- съхранявайте лекарството на много сухо място, понеже съставката на антибиотика- клавелановата киселина се силно хигроскопична и от влагата на възхуха се втечнява и денатурира.

Поздрави,
ма.фарм. Антон Вълев

# 1 972
  • София
  • Мнения: 104
Здравейте,
Имам следния малко неприятен въпрос - наложи ми се прием на Ескапеле, а няколко дни след това и на Сумамед, заради обострен бронхит. Две седмици по-късно обаче се оказах бременна. Доста съм притеснена,заради приетите медикаменти. Днес гинеколог потвърди бремеността, и общо взето не вижда проблем, но и не дава кой знае какви гаранции, че няма да възникне, което общо взето е нормално, все пак е лекар, а не врачка. Какво е мнението Ви за антибиотика най-вече и има ли някакви скорошни проучвания по-този въпрос, защото в нета не намерих нищо по-подробно. Ще Ви бъда благодарна за отговора!

# 1 973
  • Мнения: 647
Здравейте!
Сина ми е с хрема, кашлица, болки в корема, висока Т - до 39.7, която след температуропонижаващи спада най-много до 37.4, има усилен белодробен рисунък двустранно паракардиално, променен глас. Всичко се разви за ден и сега пие:
Вентолин 3*3мл
Мукосулван 3*2.5мл
Аугментин 156 3*5мл
Калциев Глюконат 3*5мл
Ксизал 2*5к-ки
Хомеовокс 4*2таблетки
Олинт и Стеримар в нослето
Витамини Центрум Джуниър

и чай (предписан от лекаря) от:
Подбел 1с.л., Бял равнец 1с.л., Риган 1ч.л. и пакетче Мащерка - всичко това се слага в 800мл. вряща вода да ври 2-3мин и после се запарва за още толкова и се пие през целия ден. Приготвям го сутрин и го прецеждам през марля, не го подслаждам.

Въпроса ми е този чай може ли да се пие съвместно с чая, който вие препоръчвате или само с чая от листа на малина? Изобщо чая според вас добър ли е и колко време може да се пие?  Може ли да пие чай вместо вода след приема на лекарствата?
Относно Калциев Глюконат(сироп) - никъде не намерих кога се пие, по време, преди или след храна.

Благодаря!   bouquet

Здравейте!

Можете да го пиете и този и другия чай. Само дето не трябва да варите билковата смес, която вашият лекар ви е дал. Там няма дрога, която да изисква да се вари, за да извлечете лекарствените субстанции. Понеже съдържа етерични масла, варенето ги изпорява и те почти не остават. Просто запарете с гореща вода и толкова Simple Smile

Аз също на виждам причина да приемате Калциев глюконат, при условие, че няма изразен оток на лигавиците (или има?)

Инак, по-добре Калциев глюконат на сироп, отколкото на ампули. Сиропът е в два вида (на две фирми) - с вкус на портокал и с всук на ягода. Този с вкус на ягода е по-добре алкално-киселинно балансиран с един буфер и се приема по-добре. Освен това, по-малките деца предпочитат вкуса на ягодата повече, отколкото на портокала. С нарастването ва възрастта, обратно, ягодата започва да им се струва твърде сладникава.

Но, виждам, че в мое отсъствие д-р Маркос ви е дала пълна консултация за калциевите препарати.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 1 974
  • Мнения: 647
Благодаря за разяснението, определено ми е от полза!   bouquet
Още нещо да попитам  Blush, проблем ли е, че давам "ЦентрумДжуниър" раздробен с кис.мляко? Няма друг вариант да го накарам да пие мултивитамини  Confused, а сега с толкова много лекарства мисля, че е наложително да пие. Витаминните сиропи ги повръща понеже са му много сладки  ooooh!.


Здравейте!

Вземете му  дъвчащи пастили с мултивитамини - такива имат Валмарк, Або фарма, Беърс и ред други .. те са под формата на някакви марсианци, мечета, бонбони и прочее с вкус на горски продове, кайсия, кока-кола и прочее.

Не е добре да размесвате мултивитамините с мляко, защото се свързват с него. Освен това, аз лично съм скептик по принцип към употребата на мултивитамини - те взаимно се компроментират в една мултивитаминна форма.

Въпреки това, вземайте мултивитамини след хранене - тогава се разтварят и усвояват по-добре, отколкото на гладно.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 1 975
  • Мнения: 647
Здравейте,
Имам следния малко неприятен въпрос - наложи ми се прием на Ескапеле, а няколко дни след това и на Сумамед, заради обострен бронхит. Две седмици по-късно обаче се оказах бременна. Доста съм притеснена,заради приетите медикаменти. Днес гинеколог потвърди бремеността, и общо взето не вижда проблем, но и не дава кой знае какви гаранции, че няма да възникне, което общо взето е нормално, все пак е лекар, а не врачка. Какво е мнението Ви за антибиотика най-вече и има ли някакви скорошни проучвания по-този въпрос, защото в нета не намерих нищо по-подробно. Ще Ви бъда благодарна за отговора!

ЗДравейте!
Азитромицинът (Сумамед) е антибиотик с фактор В (Pregnancy Risk Factor), което по определение означава:
Експерименти върху животни не са доказали съществуването на риск за плода, но няма адекватни и добре контролирани проучвания при хора.

Факторите са:
A - Няма риск за плода - доказано в проучвания при животни и хора.
B - написах ви го вече.
C- При експериментални животни са наблюдавани тератогенни увреждания, но липсват адекватни и добре контролирани проучвания при хора. Очакваната полза, обаче, може да оправдае използването на лекавството при бременни.
D- Има клинични данни за тератогенна активност на лекарството при хора. В случай на животозастрашаващо заболяване на бременната очакваната полза може да оправдае използването на лекарството, независимо от съществуващия тератогенен риск за плода.
Х- Ексепирементални проучвания при животни и клинични при хора за доказали съществуването на риск за плода от страна на съответното лекарство. Рискът от евентуалното му използване при бременни превишава потенциалната му полза.

На теория, този антибиотик не би трябвало да даде проблем с плода. Нека вашият гинеколог ви преглежда често, за да има яснота как се развива детето.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 1 976
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря!   bouquet
Давам витамините след храна, но не мога да му дам да сдъвче нещо, което е сладко (не яде сладки неща, повдига му се направо). Центрум Джуниър също са за дъвчене, но понеже могат лесно да се раздробят и к.мляко ги маскира(направо го гълта), давам от тях.
Ще се радвам ако ми препоръчате други витамини за деца в таблетна форма, подходяща за гълтане.

Още нещо: нормално ли е след 2 дневен прием на "Аугментин 156" детето да поддържа 38-38.5гр. температура? От всички симптоми, с които е бил преди започването на АБ само кашлицата е намаляла, но не много и не вдига толкова на често 39 и нагоре т-ра. Като цяло общото му състояние е добро, има желание за игри и се отпуска само като вдигне над 39гр. Т.

# 1 977
  • Мнения: 647
Благодаря!   bouquet
Давам витамините след храна, но не мога да му дам да сдъвче нещо, което е сладко (не яде сладки неща, повдига му се направо). Центрум Джуниър също са за дъвчене, но понеже могат лесно да се раздробят и к.мляко ги маскира(направо го гълта), давам от тях.
Ще се радвам ако ми препоръчате други витамини за деца в таблетна форма, подходяща за гълтане.

Още нещо: нормално ли е след 2 дневен прием на "Аугментин 156" детето да поддържа 38-38.5гр. температура? От всички симптоми, с които е бил преди започването на АБ само кашлицата е намаляла, но не много и не вдига толкова на често 39 и нагоре т-ра. Като цяло общото му състояние е добро, има желание за игри и се отпуска само като вдигне над 39гр. Т.

Витамини на таблетки при малки деца за гълтане аз лично не се сещам - нека да подскажат и другите тук във форума, ако са попадали. Принципно, счита се, че децата не могат да гълтат таблетки под 7 годишна възраст.

За антибиотика не бъзайте - той не може да подейства сметкавично.. изчакват се поне три пълни дена, зада се види дали ще подейства.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 1 978
  • shumen
  • Мнения: 18 023
Здравейте маг.фармацевт Вълев.Чаят,който пих e Бронхолин,сега пия Брохопам.АБ откакто не съм пила има 15 дни.За Т не вземам нищоимуностимуланти сега пия витамини на Имунобор Активе,а доскоро пих Центрум.

След бронхита бях направила отит и затова правихме Гентамицина.Според GP-то сега няма да има проблем,да излезе каквото има на гарления секрет,понеже са минали повече от 10 дни без АБ.Сега пак ме мачи хремата и кашлицата.Ако има пневмония може ли да излезе чрез гърления секрет.

# 1 979
  • Мнения: 647
Здравейте маг.фармацевт Вълев.Чаят,който пих e Бронхолин,сега пия Брохопам.АБ откакто не съм пила има 15 дни.За Т не вземам нищоимуностимуланти сега пия витамини на Имунобор Активе,а доскоро пих Центрум.

След бронхита бях направила отит и затова правихме Гентамицина.Според GP-то сега няма да има проблем,да излезе каквото има на гарления секрет,понеже са минали повече от 10 дни без АБ.Сега пак ме мачи хремата и кашлицата.Ако има пневмония може ли да излезе чрез гърления секрет.

Здравейте!
Пневмонията е възпаление на белия дроб. Ако на гърления секрет се открие нещо, то не е свързано с причинителите на пневмонията. Двете популации може да съвпадат (случайно), а много по-вероятно да са съвсем различни.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт