Генетични и имунологични проблеми - 16

  • 36 908
  • 746
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 547
Да споделя мнение след консултацията си с проф. Паскалева..
Та, отидох с готови изследвания за тромбофилия. Имам изследван "пълен пакет" и имам следните мутации - хетерозиготен генотип I/D (ACE), хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI, хетерозиготен генотип Val34Leu (F13), хетерозиготен генотип C/T за 677C>T (MTHFR), хетерозиготен генотип A/C за 1298A>C (MTHFR) и хомозиготен генотип G/G за 66A>G (MTRR).
След кратък разказ какво се е случило и защо съм при нея, тя прегледа всички документи, от цялата бременност, а и след нея. Хвърли по едно око и каза, че няма нищо, по което да се разбере, че краят ще е фатален за бебето ми, нито защо е била фатален.  
За сравнение с доц. Русев - той каза, че всичко написано в аутопсията "крещи", че проблемът е тромбофилията.
Пусна ми още две-три изследвания, по-високорискови, според нея, които би могло да са причина за толкова късна загуба, и каза, че след 1 час като излязат резултатите ще коментираме всичко.
След 1 час се върнах, с готови резултати, и влязох. Започнахме разговора с думите "Не съм си мислела, че с толкова бременни ще работя. Друга ми е специалността.", казани с един тон, тип "ти ся, за кво си дошла като не си за тук!?" и една усмивка, която казваше същото. Стана ми много неприятно. Ако си мисли, че аз горя от желание да съм там, греши. Не знаех какво да кажа и само се усмихнах, вдигайки раменете си. И продължихме.. Мутациите ми били нискорискови и нямало нужда да се притеснявам. Според нея, не е била това причината за загубата и може  никога да не намеря отговор каква е тя. Аспитеста ми беше над горна граница, което от своя страна означава, че не ми достига дозата. Не трябва да го приемам през ден, а всеки ден, но не преди да забременея, а след това. Сега не ми е бил необходим. И тук, след като си тръгнах, анализирайки в ума си всичко, което чух, ми "изникна" следния въпрос: Щом мутациите ми са нискорискови и не може да са причина за загубената бременност, защо ми е да пия този аспирин!? Освен това този "аспитест" щеше да е с други стойности, ако всичко беше наред и няма нужда от него.
Питах и за хомозиготната ми мутация за неусвояване на вит. от група Б. Отговорът беше същия-"Не ми говори. Мутациите ти са нискорискови".
Е, да. Нискорискови са, ама организмът ми не усвоява фолиева к-на и останалите витамини, и трябва да ги приемам в метилирана форма, нещо, което е важно за бременността, а тя не спомена. Според нея няма нужда да взимам никакви мерки и просто да забременея, пък каквото стане. Може да включа аспирин, всеки ден, ама да не се притеснясам и да не го включа, все едно. Може и към 8-9 г.с. да го включа, не е важно да е точно след положителен тест. Каза и че нямам високорисковите мутации, които причиняват тромбози, така, че да не се тревожа за тромби. Някой преди време беше спорил с мен, когато казах, че доц. Русев е казал, че без мутация в гените не може да получиш тромб. Е, тези думи на професорката не означават ли пак това?
Преразказвам  едно към едно думите и го правя няколко часа след прегледа, за да няма после коментира от сорта "Не съм сигурна дали го е казала тя" или "Не знаем дали го е казала по този начин".
Който иска да вярва, който не иска - да не го прави. Лично аз, вероятно, не бих се върнала при нея втори път. Споделям впечетления и се надявам да са от полза на тези, които, като мен, се чудят да отидат ли или не при нея, и доц. Русев добър избор ли е, след като е имунолог, а не хематолог. Той ми отдели около час и половина за консултация, а тя - общо около 15 минути, и въпреки, че той не е хематолог не ми каза с недомлъвки "ти не си за тук"!

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 20:23 от sweety2831

# 316
  • Мнения: 471
darssy, а каква е цената на октагама и вливката в Токуда?

600лв, в Малинов е 620лв.

# 317
  • Мнения: 816
Да споделя мнение след консултацията си с проф. Паскалева..


И аз преди 2 месеца бях при проф. Паскалева . При мен реагира по същият начин , защото съм с 2 нискорискови мутации . Но после ми изслуша историята . Имах раздвижване и в кръвната картина и даже ме прати при друг лекар за консултация .
Тя смята , че нискорисковите мутации не са ни проблема , а е в друго ...
За вит Б не е човека , който да питате - тя е хематолог . Дори гинеколози няма да ви кажат нищо за метилирани витамини .
Правила съм  инвитро при Стаменов и той не искаше да ми включва фраксипарин и мислеше , че не е там проблема и при последната биохимична бременост ми каза - ето казах ти да не почваш фраксипарин ...
Сега правих в Турция инвитро и там също не броят нискорисковите мутации за проблем(аз съм хетерозигот I/D ACE и 4G/5G PAI, 35% неусвояемост за MTHFR) . Изписаха ми клексан след сърдечна дейност , само заради минали аборти - за всеки случай минималната доза .
Реално при Паскалева изследвах , дали тази доза е ок за мен . И с твоето иследване за аспирина не знам дали не показва , че дозата е ок , а не че трябва да я пиеш от сега .. (но не съм лекар)
Преди инвитрото в Турция бях при Русев и ми назначи аспирин от преди бремеността и по натам да се редува или сменя с фраксипарин . Аз послушах турците и съм на клексан от 7-ма седмица и до 13-та всичко е ок.
При посл. бременост ми бяха изписали аспирин от8-ма след преглед за кръвотока , но направих аборт след спиране на прогестерона(имах нисък поргестерон) , не беше проблема в аспирина .
Също имам 2 аборта - един заради малоформации в 12 , който беше 1 месец с обилно кървене преди това . И една анеуплодия , която се оказа тризомия - ако не бях платила и искала изследване на ембриона  - щеше да се вярва , че е от всичко ...
В твоят случай не знам от какво е бил аборта , но понякога /по-често е увреден ембрион - или е най-добре да се изследва материала  .
Аз лично се консултирам с Паскалева , но и с Русев , но не бих се доверила само на Русев . Където и да съм чела терапия през ден не е ок .
Още на една позната в Турция са й пускали и др. изследвания и на база на тях са й казали , че може дори и да забременее да не разбере , заради тромбофилията .. Така че и там преценяват кой случай е рисков и кой не.

# 318
  • Мнения: 547
Терапията ми от доц. Русев е аспирин протект, през ден, преди и повреме на бременност, а след положителен тест трябва да включа клексан 0.4, всеки ден. Проф. Паскалева каза, че аспиринът трябва да е всеки ден, защото според "аспитеста" не ми била достатъчната дозата от 100 мг през ден, но да го започна след като забременея.
При мен не беше аборт, а мъртвородено дете! Има разлика от тук до небето и обратно! Бременността ми, БЕЗПРОБЛЕМНА, без кървене или каквито и да е други проблеми, завърши в края на 34 г.с. с мъртво родено момченце, с размери 1900 кг, 40 см. Видимо изглеждаше напълно нормален. По думи на лекарите, при които родих "хубави, здраво, бяло бебе"  Правиха му аутопсия, която така и никой лекар не пожела да ми "преведе", защото е пълна с мед. термини, и се наложи всяка дума да я търся в гугъл какво значи и каква би могла да е причината. Имаше доста допирни точки с тромбофилията, което ме накара и да си пусна изследванията. Доц. Русев потвърди и съм склонна да вярвам! Няма начин да няма причина! Не вярвам, че тези неща, независимо дали са загуби в ранна седмица или в късна, се случват без причина! Не сме в средновековието да разчитаме на "природата" и да казваме така е трябвало да стане! Относно витамините, не знам доколко сте права, че не е тя човекът, който трябва да ми разясни, че този ХОМОзиготен генотип, означава точно това. Ако не тя, кой друг? Аз как да разбера, че трябва да приемам метилираните форми, на тези така важни за бебето ми, и не само, витамини? Може и аз да не съм запозната. Наистина искам да разбера.

# 319
  • Мнения: 816
Терапията ми от доц. Русев е аспирин протект, през ден, преди и повреме на бременност, а след положителен тест трябва да включа клексан 0.4, всеки ден. Проф. Паскалева каза, че аспиринът трябва да е всеки ден, защото според "аспитеста" не ми била достатъчната дозата от 100 мг през ден, но да го започна след като забременея.
При мен не беше аборт, а мъртвородено дете!
Съжалявам за загубата, във вашият случай наистина трябва да се търси там проблема най-вероятно .
Хубаво е да видите лекар , който да следи добре кръвотока при следваща бременост .
За вит Б - генетик разяснява генетичните проблеми , но Паскалева е хематолог и си гледа гените в нейната област най-вероятно .
Аз за съжаление , не знам към кой да се обърна за консултация за витамини ... . Гинеколога ми просто ми каза - ми то няма витамини  с Л метилфолат .. и си ги търся сама .
За аспирина и клексана - казват , че действието им е до/около 24 часа и тогава малко се обезмисля да е през ден (доколкото аз знам ) 
От това , което сама съм си открила отделно към горното   - вижте си вит Д , Б12 , инсулинова резистентност - други витамини , ако мислите че имате проблем . За щит . просто е хубаво да се види , при бременост настъпват промени при жената .

# 320
  • София
  • Мнения: 105
И според мен тя не е докторът, който би насочил правилно за витамините. Аз съм  хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI,  хетерозиготен генотип C/T за 677C>T (MTHFR) и хетерозигот по фактор V Leiden и на въпросът ми за неосвояването на витамините от Б групата и пиенето на метилирани форми, отговорът беше подобен - няма такова нещо, пии си обикновените.  Назначи ми фракси при положителен тест всеки ден, но аспирин каза,че нямало нужда да пия, което също ми е много странно.
Сега си чакам часа за Русев в края на март месец..

# 321
  • Мнения: 2 523
Действието на АП е около седмица защото се натрупва. Затова обикновено го спират няколко седмици преди термин, за да няма голяма загуба на кръв при раждане.
НМХ имат само 24ч действие.

# 322
  • Мнения: 547
Аспиринът действа 72 часа и с натрупване, а не една седмица, доколкото знам аз. Относно витамините, аз съм изследвала всичко, което доцентът ми е казал и сега поя метилирани форми. Щом не е Паскалева човека, който трябва да ми каже за витамините и неусвояването им, явно добре съм се била насочила към доц. Русев. Той доста обстойно ми обясни всичко.

# 323
  • Мнения: 2 523
Казвам една седмица защото преди 2 месеца когато щях да раждам преждевременно ходих в 5 различни болници и всички ми казаха веднага да спра прием на АП и че трябва да минат минимум 7 дни от приема му. Това го казаха лекарите от всички болници които посетих.  Лекарите казаха че ако се наложи спешно секцио ще е с пълна упойка заради потенциалната загуба на кръв.
Родих точно 7 дни след прекъсване на приема, след като комисия от МД реши че вече е безопасно.

# 324
  • Мнения: 547
Честито бебенце! Да расте здраво и щастливо! ❤

# 325
  • Мнения: 2 523
sweety2831 - Благодаря ако е за мен честитката, но за съжаление загубих бебчето в 28гс по време на раждането Sad

# 326
  • Мнения: 547
sweety2831 - Благодаря ако е за мен честитката, но за съжаление загубих бебчето в 28гс по време на раждането Sad

Много съжелявам за неуместната си честитка и най-вече за загубата ти! Няма да ти казвам нищо, защото знам какво ти е и че каквото и да кажа няма смисъл от него! Изпращам ти една виртуална прегръдка!!! 😞

# 327
  • Мнения: 2 523
sweety2831 - Благодаря ти и не се притеснявай. Нямаше как да знаеш. Прегръдка и от мен.

# 328
  • Мнения: 36
Stanislava92, няма странични ефекти. Аз днес направих четвъртата вливка в живота си и досега никога не съм имала проблеми.
darssy, и аз съм със завишени НК клетни и инхибиращи ембриотоксини, никога не бях забременявала. Направих вливка Октагам и същия месец забременях. Не съм имала никакви странични ефекти, а съм с Хашимото, всичките ми хормони са извън релси и като бременна пиех Еутирокс 200. Пиша го за да е ясно, че не говоря за гранични стойности на ТСХ, да кажем.
Сега решихме, че искаме второ бебе - пак се изследвах, същите резултати. Пак влях Октагам и отново забременях в месеца на вливката. Също нямам странични ефекти. Успоредно си вливам и Интралипид по схема заради НК клетките. Днес ми беше последната вливка, която се назначава в 9 седмица.

Лаленцето, кога точно правиш вливката на октагам, преди трансфер? Колко дни преди това или месец преди започване на процедурата? Благодаря

# 329
  • Мнения: 471
Бъдещи и настоящи мами, има ли някоя, която се чувства зле от вливката с Октагам? Аз я правих преди 3дни. Отидох здрава, тръгнах си болна. И все по-зле ми става. Може и да е грип, който да пипнах в Сф по метрото, в Токуда... Но след вливката, с която бях наясно, че не е съвсем безобидна, малко се филмирам.....

Общи условия

Активация на акаунт