Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия - тема 10

  • 34 159
  • 754
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 64
Gaby12, като отидох за първи път при проф. Паскалева бях още съвсем в началото, в 6 г.с., и също си слагах Клексана вечер. Тя ми записа час за след 1 седмица и ми каза да пропусна вечерната си инжекция и просто от следващата сутрин да започна да си го слагам в 7 часа сутринта. Не знам дали това се отнася конкретно за моя случай или просто защото бях в много начална седмица, но просто споделям какво ми каза на мен.

Аз днес бях за контрола и консултация при проф. Паскалева. Вдигна ми Клексана на 0.6. В момента съм доста под норма на Клексан 0,4, каза че все едно изобщо не го приемам. Последно бях на преглед при АГ преди 5 дена и всичко беше наред, надявам се за това време да не е станало нищо фатално.

Последна редакция: вт, 11 фев 2020, 20:39 от Linda 2

# 361
  • София
  • Мнения: 7 484
Janetm,
за PAPP-a и MOM намирам ето това на английски: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3984652/
Ниско съотношение е показател за евентуални проблеми с бременността.
A low PAPP-A is defined as a maternal serum PAPP-A value <0.4 MOM

Диди26,
имаш хомозигот по PAI (двоен дефектен ген) и хетерозигот по единия фактор, свързан с MTHFR (на места пише, че само C677T има отношение към витамините, на други места - че и двата имат отношение). При всички положения премери нивата на Б9 и Б12 и при дефицит - метилирани форми. MTHFR е процесът на усвояване на methylenetetrahydrofolate.
Антифосфолипидните могат да се променят в различните месеци - така казват поне. Не знам дали могат да изчезнат. В комбинация с горните две мутации - трябва ти антикоагулантна терапия при бременност. За АФА виждам че са ти изписали имуноглобулин. Попитай дали не е уместно да направиш вливка още преди забременяване.

Габи, аз знам че се мести постепенно с по 1 час, но в твоя случай нямаш време за това. Аз в тази ситуация бих последвала схемата на Линда - сменям часа още днес и после продължавам всеки ден в един и същи час до деня на прегледа.

# 362
  • Мнения: 79
Много благодаря за отговорите на всички. Бяхте ми много полезни. Най вероятно ще изместя дозата за сутринта, защото другия вариант ми е да местя всяка вечер с по 3 часа за да може за 3 дни да я изместя. Часът ми е за другия вторник и нямам много време

# 363
  • Мнения: X
Janetm,
за PAPP-a и MOM намирам ето това на английски: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3984652/
Ниско съотношение е показател за евентуални проблеми с бременността.
A low PAPP-A is defined as a maternal serum PAPP-A value <0.4 MOM

Диди26,
имаш хомозигот по PAI (двоен дефектен ген) и хетерозигот по единия фактор, свързан с MTHFR (на места пише, че само C677T има отношение към витамините, на други места - че и двата имат отношение). При всички положения премери нивата на Б9 и Б12 и при дефицит - метилирани форми. MTHFR е процесът на усвояване на methylenetetrahydrofolate.
Антифосфолипидните могат да се променят в различните месеци - така казват поне. Не знам дали могат да изчезнат. В комбинация с горните две мутации - трябва ти антикоагулантна терапия при бременност. За АФА виждам че са ти изписали имуноглобулин. Попитай дали не е уместно да направиш вливка още преди забременяване.

Габи, аз знам че се мести постепенно с по 1 час, но в твоя случай нямаш време за това. Аз в тази ситуация бих последвала схемата на Линда - сменям часа още днес и после продължавам всеки ден в един и същи час до деня на прегледа.


Благодаря много. Ами моето PAPPA е 0.55  което е по средата. Къде е 0.4 къде е 0.55
Луда работа

# 364
  • Мнения: 155
Момичета, утре съм на гинеколог, но някой може ли да каже какво означава това:

# 365
  • София
  • Мнения: 7 484
Двете мутации в MTHFR са свързани с неусвояване на синтетични форми на Б9 и Б12. Премери нивата им и при ниски стойности трябва да компенсираш с прием само на метилирани /бионалични форми - фолат /Неофолик Мета вместо синтетична фолиева киселина за Б9 и метилкобаламин вместо синтетичния цианкобаламин за Б12.

Другите две мутации не съм ги срещала досега в изследвания. Но по правило всички мутации в гените за тромбофилия предполагат антикоагулантна терапия по време на бременността и постпарталния период. Виж първа страница на темата.

# 366
  • София
  • Мнения: 121
Здравейте, момичета, аз понеже съм все още в търсене на отговори след поредния аборт, вчера получих и допълнителна провокация - една позната ми спомена, че има нови изследвания, които показват, че всъщност тромбофилията в много редки случаи води до аборт, което прави терапията безпредметна.
Конкретно при тази моя позната загубите са се случвали точно при започване на терапия с Фраксипарин.
При мен при единствената успешна бременност терапията с Фраксипарин започна чак в 14-та седмица. Дотогава пиех само Асипирин Протект. Чудя се дали е възможно това да е била по-добра терапия, отколкото Фраксипарин веднага след положителен тест.

# 367
  • София
  • Мнения: 7 484
Е при мен загубата беше без терапия.
Терапията не може да помогне, ако причината за аборта е друга - примерно имунология, некачествен ембрион, хромозомна аномалия, инфекция, ТСХ или друго. Потърси и почети.

# 368
  • София
  • Мнения: 6 010
андреа77, вие решихте ли дали ще пускате генетично изследване?
Аз имам две бременности с абсолютно една и съща терапия - АП през ден след + тест и клексан всеки ден след + тест. Първата ми бременност беше успешна, втората - не.

# 369
  • София
  • Мнения: 121
Лаленце, пуснахме изследване пълен пакет на абортивния материал в Геника. Чакаме до 2 седмици да е готово. Но междувременно аз продължавам да търся отговори.

# 370
  • Мнения: 471
Здравейте, момичета, аз понеже съм все още в търсене на отговори след поредния аборт, вчера получих и допълнителна провокация - една позната ми спомена, че има нови изследвания, които показват, че всъщност тромбофилията в много редки случаи води до аборт, което прави терапията безпредметна.
Конкретно при тази моя позната загубите са се случвали точно при започване на терапия с Фраксипарин.
При мен при единствената успешна бременност терапията с Фраксипарин започна чак в 14-та седмица. Дотогава пиех само Асипирин Протект. Чудя се дали е възможно това да е била по-добра терапия, отколкото Фраксипарин веднага след положителен тест.
Нищо чудно. Те толкова си противоречат лекари и школи. Вече незнам на кой да вярвам. И в Турция не я взимат под внимание. Освен да проуча как стои въпросът в Испания, Франция..

# 371
  • София
  • Мнения: 7 484
Официалният протокол на ESHRE за назначаване на изследвания и терапия за тромбофилия е след 3 последователен спонтанен аборт. Аз лично не смятам да чакам толкова.

В презентацията на д-р Сенкова (на предишната страница) се препоръчва - при високорисков фактор или при нискорисков + анамнеза с предишни усложнения при бременност да се назначава терапия.

Всеки сам може да си прецени колко пъти може да играе на руска рулетка, ако знае че има мутации. Особено ако в допълнение на това има фамилна обремененост със сърдечно-съдови проблеми, предистория с аборти, интраутеринна ретардация или смърт на плода преди раждане.

Франция и Турция произвеждат Клексан. Клексанът се използва масово при бременност (във всички останали случаи при ДВТ, след операции, при залежаване и т.н. могат да се ползват и други антикоагуланти).

https://www.google.com/search?q=low+weight+molecular+heparin+pregnancy
https://www.google.com/search?q=baby+aspirin+pregnancy

# 372
  • Мнения: 522
Здравейте, момичета, аз понеже съм все още в търсене на отговори след поредния аборт, вчера получих и допълнителна провокация - една позната ми спомена, че има нови изследвания, които показват, че всъщност тромбофилията в много редки случаи води до аборт, което прави терапията безпредметна.
Конкретно при тази моя позната загубите са се случвали точно при започване на терапия с Фраксипарин.
При мен при единствената успешна бременност терапията с Фраксипарин започна чак в 14-та седмица. Дотогава пиех само Асипирин Протект. Чудя се дали е възможно това да е била по-добра терапия, отколкото Фраксипарин веднага след положителен тест.

Това и аз съм го чувала, че няма отношение и т.н., но аз лично след 4! загуби със сигурност следващата ми бременност ще държа да е с терапия. Естествено, че може пак да не е успешна бременността, но някак пред себе си искам да знам, че съм опитала и това.

# 373
  • Мнения: 1 104
До момичетата, които са терапия с НМХ всеки ден - как слагате инжекциите и кога пускате изследванията за коагулация?
Аз досега бях през ден и слагам в 7:30 сутринта. Съответно пускам изследвания в “свободния” ден. Но АГ иска да минем на терапия всеки ден и не се сещам как ще се изследвам тогава.

# 374
  • Мнения: 64
Galeona, аз си правя първо изследванията и слагам инжекцията след това само за конкретния ден. На следващия ден си слагам Клексана в обичайния час, така или иначе разликата при мен се получава около 1-1,30 ч.

Общи условия

Активация на акаунт