Математически турнири 1-4 клас. Тема №56

  • 48 393
  • 738
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 989
Случайно тук да има деца, които ще участват в "Таралеж"?
Таралеж се организира в училището ни и е по всички предмети. Дъщеря ми участва редовно.

А има ли някъде примерни или от минали години тестове и задачи, които дават? На сайта не можах да открия.

Никога не съм виждала, но не съм и търсила реално. Това състезание е на базата на изучавания материал в училище и е с много ниска трудност. Дъщеря ми не се подготвя за него. Просто ги завеждат, когато са датите, дори не ми казва че е ходила.

# 226
  • Мнения: 160
Здравейте, група! Има ли тук, някой, чието дете е участвало в Благоевград на Коледното математическо състезание в 5 осн.училище! Интересува ме, къде мога да видя теста. Дъщеря ми е класирана, но аз искам да видя самите задачи.

# 227
  • София
  • Мнения: 7 673
Здравейте, група! Има ли тук, някой, чието дете е участвало в Благоевград на Коледното математическо състезание в 5 осн.училище! Интересува ме, къде мога да видя теста. Дъщеря ми е класирана, но аз искам да видя самите задачи.
Това стандартното Коледно математическо състезание на СМБ ли е, или друго, регионално, със същото име?

# 228
  • Мнения: 333
Ще помоля някой с по-големи деца състезатели да даде съвет. Дете, което се представя добре на състезания 2 клас (изкарва я грамоти, я медали), има ли смисъл да посещава курсовете за подготовка към СМГ? На моето дете НЕМО за 2 клас му е прекалено лесно, в момента се готви от сборници за 3 клас, например решава от третокласник може да реши на кортезов и после си сверява отговорите, не посещава курсове, учи в обикновено училище. Понякога ме гложди съмнението, дали не се учат някакви специални неща или трикове на тези курсове, което да доведе до натрупване на пропуски. От друга страна се опасявам, че ще му е скучно и ако го записвам изобщо си мисля, дали не е по-добре да е за по-горния клас?

# 229
  • Мнения: 5 914
Преди години дъщеря ми щеше да кандидатства с математика и то в специалност, в която оценка под 5 не ти вършеше работа. Учеше в езикова гимназия. Потърсихме учител и той каза, че приема деца, които се справят минимум за 5 и и направи тест, за да и види нивото. Опитайте с учител, водещ курсове на високо ниво. Той ще каже какво е положението и има ли нужда. Но втори клас е твърде рано, мисля. Да се явява на всички възможни състезания и сами ще прецените от резултатите. Особено, ако вашите познания по математика са добри.

# 230
  • Мнения: 7 987
Здравейте! Сигурно е коментирано, но нямам време да търся. Може ли да ми обясните условието на задачата за 4-те ключа и 4-те врати от МБГ зима 2019?
18-та задача: http://www.mathwithoutborders.bg/wp-content/uploads/2019/10/1_BG_zima_2019.pdf
Как така не е задължително да отваряме вратите?

# 231
  • Мнения: 743
Здравейте! Сигурно е коментирано, но нямам време да търся. Може ли да ми обясните условието на задачата за 4-те ключа и 4-те врати от МБГ зима 2019?
18-та задача: http://www.mathwithoutborders.bg/wp-content/uploads/2019/10/1_BG_zima_2019.pdf
Как така не е задължително да отваряме вратите?
Здравейте,
Заставаме пред 1-та врата. Ако пробваме с първите 3 ключа и не се отваря, означава, че вратата се отваря с 4-ия ключ (3 опита), отделяме ключа и продължаваме пред 3-та врата (2 опита по описания начин), пред 2-та врата съответно един опит и сме наясно кой ключ е за 1-та врата. Ако нещо не е ясно от обяснението, питайте.

Успех!

# 232
  • Мнения: 7 987
Не разбирам как така не е задължително да отваряме вратите. О, разбрах Simple Smile

# 233
  • София
  • Мнения: 117
Здравейте,
попаднахме на тази задача за 2 клас от Аз и числата:
Зад.: Едно яйце се сварява за 5 мин. За колко минути едновременно ще се сварят 4 яйца?

Често ли има такива задачи-логически? Т.е. да не се смята, а да се мисли.
Това го обърква и пита защо има задачи в които не трябва да смяташ нищо.....
Може ли да ми дадете други примери на подобни задачи, ако сте срещали скоро.
Благодаря

# 234
  • Мнения: 6 301
Еми пак за 5 минути, то е очевидно, щом е едновременно. Че това и първокласници ще го кажат без проблем. Задачата е дори супер лесна за втори клас. Ми защо трябва да има само да се смята? Математиката не е само смятане и даже по-голямата част от нея не е смятане, а точно мислене. Да смятат могат и калкулаторите, и компютрите, и то много по-добре от човека.

# 235
  • Мнения: 29 327
Има такива.  С уловка им викам аз. За нас са по-трудни,  отколкото за децата.

# 236
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Да смятат могат и калкулаторите, и компютрите, и то много по-добре от човека.
Точно това набивам в главата на моя. Не е важно да може да сметне 7+5 примерно, а от наличната информация да извлече нужното, да умее да състави уравнението, а не просто да го сметне. Той например се хвана на уловката, на която и аз се бях уловила навремето Joy кое тежи повече - килограм памук или килограм пирони.

# 237
  • Мнения: 6 301
Много такива има, трябва внимателно да се чете условието. Примерно една по памет ще ви кажа - вървял Иван към село Балван. Насреща му идвали 3 девойки, всяка от тях носела по една кошница, в едната кошница имало една котка, във втората - две, а в третата - три. Колко крака отивали към Балван?

Или за първи клас - тръгнал един автобус от София за Бургас, разстоянието е 400 км. След половин час от Бургас за София тръгнал велосипедист. Двамата се срещнали на 40 км от Бургас след 3 часа и 40 минути. В този момент кой от тях е бил по-близо до София?

# 238
  • Мнения: 443
Някой явявал ли се е на "Математика без граници" в училище различно от това в което учи? На сайта им пише, че участието е само в училището, в което е детето... Има ли друг вариант или това е положението?

# 239
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Има, разни школи организират участие. На мен ми е странно, че във Варна Ребус организират участие в езиковата гимназия на 9 февруари в 15 часа, а Материка - в хотел Хоризонт в 9 часа. До следобед няма ли да има изтичане на информация и задачите вече да са известни???

Общи условия

Активация на акаунт