Математически турнири 1-4 клас. Тема №56

  • 48 404
  • 738
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 6 301
Не щете да ми решите задачите, а? За първи клас са.
Отговорът на първата е: Два крака. Само Иван отива към Балван. Девойките вървят насреща му, т.е. наобратно, и няма никаква нужда да се броят техните крака и няма никакво значение какво носят в кошниците.

Отговорът на втората е - никой не е по-далеч. Нали са се срещнали? Еми щом са се срещнали, те са на еднакво разстояние от София в момента на срещата. Всички цифри, километри, часове, са дадени само за заблуда.

# 241
  • Мнения: 29 341
МБГ се провежда няколко дни. Задачите не се дават на децата за изнасяне.

# 242
  • Мнения: X
Задачите ти, Мецане са елементарни, не разбрах, че се очаква решение. Предполагам голяма част от нас са ги решавали в детството си от сборничето Математически фолклор. Чак за първи клас не са повечето, най-малкото на логиката й трябва време да се развие. Аз решавах от този сборник, когато ме мързеше, за разтоварване.

# 243
  • Варна
  • Мнения: 25 241
О, тоя сборник и аз го обожавах и си го решавах, но вече можех да чета свободно, значи съм била поне 2-3 клас. Моят син вероятно не би се сетил за отговорите на тези задачи.

# 244
  • Мнения: 743
Не щете да ми решите задачите, а? За първи клас са.
Отговорът на първата е: Два крака. Само Иван отива към Балван. Девойките вървят насреща му, т.е. наобратно, и няма никаква нужда да се броят техните крака и няма никакво значение какво носят в кошниците.

Отговорът на втората е - никой не е по-далеч. Нали са се срещнали? Еми щом са се срещнали, те са на еднакво разстояние от София в момента на срещата. Всички цифри, километри, часове, са дадени само за заблуда.

Татко Мецан, ако правилно си спомням задачите са от "Математически фолклор. Поради липса на много забавления в годините без интернет (през миналия век), ги бях решила всички Simple Smile Преди години, когато започнах да подготвям големия ми син за математически състезания, точно знанията от тях ми бяха голям помощник. Моята книжка беше такава

# 245
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Моята беше по-ранно издание, оранжева, по-голям формат и по-тънка. Тази по-новата съм я купила сега за малкия, белким му привлека интереса някой ден.

# 246
  • Мнения: 29 341
На мен едно време ми беше досадна тази книга. Може би не съм я чела на подходяща възраст....

# 247
  • Мнения: X
Тя не е за всеки, без да се обиждаш. Сестра ми също я мразеше, а жънеше успехи по олимпиади и в училище беше много нависоко като познания по математика.

# 248
  • Мнения: 29 341
Ааа, не се обиждам. Дори не помня на колко съм била, когато я преглеждах. Вероятно съм била вече голяма за нея... Не, че я мразех, не ми беше интересна.

# 249
  • Мнения: X
В сборника има доста трудни задачи (по спомен), не всички се решават веднага. Не знам ще успея ли да я намеря из нас, че да тормозя детето. Според мен стават за всяка възраст, дори и за големи хора.

# 250
  • Кърджали
  • Мнения: 10 267
Трябва да ѝ ровя тази книжка, мисля че я имам вкъщи. Щерката я разглеждаше, но много малко от тях успяваш да реши

# 251
  • Мнения: 69
Аз моята още си я пазя и вече даже съм я завещала на малкия да се опитва да решава (2 клас). Там сякаш са основните логически задачи и на децата после ще им е доста по-лесно, ако са мислели поне веднъж по тях Simple Smile

# 252
  • Мнения: 6 301
За Иван и Балван е точно от там, но другата за автобуса и велосипеда е от сборник за напреднали за 1 клас. Сегашен сборник. Точно от този сборник и научих този трик за обръщането на шестицата, че да стане девятка.

# 253
  • Мнения: 54
Здравейте! Сигурно е коментирано, но нямам време да търся. Може ли да ми обясните условието на задачата за 4-те ключа и 4-те врати от МБГ зима 2019?
18-та задача: http://www.mathwithoutborders.bg/wp-content/uploads/2019/10/1_BG_zima_2019.pdf
Как така не е задължително да отваряме вратите?
Здравейте,
Заставаме пред 1-та врата. Ако пробваме с първите 3 ключа и не се отваря, означава, че вратата се отваря с 4-ия ключ (3 опита), отделяме ключа и продължаваме пред 3-та врата (2 опита по описания начин), пред 2-та врата съответно един опит и сме наясно кой ключ е за 1-та врата. Ако нещо не е ясно от обяснението, питайте.

Успех!
Здравейте,
Съжалявам, но аз не разбрах, защо пък тично 4тия ключ отваря първата врата.
Всъщност логиката ми бяга с бясна скорост 😳

# 254
  • София
  • Мнения: 2 779
Мецане, то това с обръщането на цифрите си бяха "математически закачки" от едно време. Иначе и аз тази книжка едно време много я обичах. Скоро я търсих да я намеря вкъщи, но не успях Sad

Общи условия

Активация на акаунт