Нужда от съвет. Програмист в София или работа в Шумен?

  • 3 225
  • 109
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 987
Много е рано да си "пуска" СВ-та, защото тепърва има да учи фундаментални неща, без които програмист не може да стане.

# 61
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 1 843
Идеята ми е да праща CVта за стажантски програми. Доколкото разбрах от постовете не е тепърва прохождащ в програмирането.
Ако не съм разбрала правилно съветът за CV е наистина неприложим, но в такъв случай самата дискусия е безсмислена. Дали в София или в Шунен или където и да било, без знания няма да стане програмист.

# 62
  • Мнения: 7 987
Точно това написах и аз. Дискусията за София е безсмислена.

# 63
  • Мнения: 17
Автора може да си стои в града докато завърши, и през тази година и половина да учи от университета/бг онлайн курсове/edx/coursera/класическите книги, да си прави проекти, да чете въпроси за интервюта и в специализираните форуми да следи статуса на фирмите и позициите в тях.

И накрая пуска CV(вече с примерни проекти и току що завършил), като го викнат на интервю отива и ако го вземат остава там.

Изглежда проблема му е при подготвянето да го направи много добре и без пропуски, за да може да започне директно като junior на по-добра заплата(а не стажант), и така още от първия месец да не е финансово на минус(доколкото разбрах това е пречката му).
Да, точно това възнамерявам да направя - за година и половина да се подготвя и да науча програмирането на някакво основно ниво. В краен случай, ако след този период още не съм готов, ще си намеря работа за кратко, докато се науча. Надявам се, че няма да се наложи.
В София ще отида, когато съм напълно готов и имам знанията да кандидатствам за junior в някоя фирма.
Другата пречка е именно финансовият минус в първите месеци. Държа да имам достатъчно знания, за да мога да започна направо като junior, без неплатени стажове. При един неплатен за 6 месеца ще ми трябват поне 6 000 лв. приготвени, за да се издържам - а такива пари нямам.
Като чета мненията на авторът, решението за София е взето, просто има нужда да получи подкрепа, че е взел правилното решение.
Това никой не може да ти го каже, дали е правилно или не. От мненията ти останах с впечатлението, че го искаш, затова съветът ми е, направи го!
Чел си обяви, вече. Пробвай да си пускаш CVта за тези, които са ти най-интересни. Така ще определиш възможностите и нивото си. А може и някоя от компаниите да се окаже твоята и да ти предложат място. Също така ще придобиеш умения да се явяваш на интервюта, а е много важно, да можеш да продадеш уменията си.
Паралелно с обявите за работа гледай и обяви за наеми, в районите, които предпочиташ.
Направи си финансов разчет за месец, колко пари ще са ти нужни.
Работя в IT сектора от години, но не съм IT специалист и не бих си позволила да ти давам съвети къде, какви курсове да записваш. Това ще го оставя на специалистите в областта.
Английски език задължително! Вдигни си нивото на В2, поне.
Успех!
Все още не владея основата, за да си правя CV-та. Сега започвам да уча програмиране задълбочено. Имам на разположение година и половина (докато завърша).
Моето колебание по-скоро е не за ученето, а за избора на град между София и Шумен. Никога не съм живял другаде, оттам идва несигурността за София. Ако не успея там и се върна в Шумен, ще съм загубил време и похарчил пари на вятъра.

# 64
  • Мнения: 977
Не знам защо и деца и родители от цяла България съзнателно се стремят към София, правят всичко възможно да "изучат" децата си за да са добре платени и в същото време ако може да не работят, мечтата на всички е заветното IT, и се получва един страшен отлив на млади хора от провинцията, обезлюдяват се цели села, в градовете остават само пенсионерите, държавните служители и малкото заети в сверата на услугите, развива се една страшно порочна практика за централизация която  рано или късно ще направи страната ни не само икономическа но и географска пустиня.Няколко големи и процъвтяващи града и останалата територия пълна с умиращи и рушащи се населени места без алтернатива и поминък.Вината за това дередже е единственно и изцяло на неграмотните ни и най вече недалновидни правителства през последните десетилетия и най вече на правителството на ГЕРБ което умишлено съсредоточава целия финансов ресурс и икономическа власт в София.Шапка им свалям на едновремешните ни държавници. Планова икономика, стремеж за осигуряване на поминък по места и в най забутаните селца, като по тоя начин първо се запазваха традициите, второ не се късаше връзката на Българина със земята , семейството и родния край, и не на последно място - не се обезсмисляше труда на хората.Живея в малко провинциално градче в което от 20 индустриални предприятия не остана нито едно.Хората рабтеха, построиха къщи, дадоха живота си за да направят жилища и условия за децата си, за да стане в един момент така, че техните деца да избягат за да живеят по разни квартири с чужди чуждинци а собствените им домове да тънат в забрава и разруха.Просто не я виждам тая държава , особено с държавници от типа на Борисов.

# 65
  • Мнения: 7 987
ако може да не работят, мечтата на всички е заветното IT

Еми не знам дали е така при всички, обаче аз досега съм работила само в заветното ИТ, и не само се работи, ами и се учи, докато се работи. Така са и всичките ми роднини, приятели и познати, които са в ИТ сектора.

А в провинцията не само, че работата е ниско платена, ами и няма за специалисти.

# 66
  • Мнения: 9 664
Дам.. много погрешно е разпространеното мнение, че станеш ли ИТ всичко е много лесно, само си клатиш краката и хилядарките падат от небето.

Иначе на автора на темата мисля, че му липсва самочувствие, което е нормално за завършващ образование, но би трябвало при изкаран бакалавър компютърна специалност да си готов вече да пускаш СВ-та за джуниърски позиции. За тях не се очаква да знаеш кой знае колко, те фирмите си те обучават като те вземат. Ако все пак искаш малко повече да се подготвиш вече казах - книги в нета бол, има за езици, има за алгоритми. Ако почнеш някъде работа в София може да си наемеш квартира със съквартирант и ще избуташ някак половин-една година.

# 67
  • София
  • Мнения: 3 163
Ами вместо да се жалват хората че са я съсипАли тая държава, си търсят място под слънцето, нормална работа/заплата и възможности за развитие. Нито е чудно, нито е страшно ако имаш топки да го направиш.
Ако плановата икономика те прати в някоя мина, пак ли ще я харесваш толкова?
И не, ИТ тата не си клатят краката по цял ден. За това не плащат заплати, още по-малко ИТ заплати.

# 68
  • Мнения: 7 987
О, плащат, плащат.... В държавни организации колкото искат такива.

# 69
  • Мнения: 9 664
В държавните организации ИТ-тата взимат смешни пари (като за ИТ).

# 70
  • Мнения: 7 987
Аз нямам предвид само са ИТ-та, а изобщо. Например в държавни Тец-ове вземат луди пари, за да си клатят краката.

# 71
  • Мнения: 17
Не знам защо и деца и родители от цяла България съзнателно се стремят към София, правят всичко възможно да "изучат" децата си за да са добре платени и в същото време ако може да не работят, мечтата на всички е заветното IT, и се получва един страшен отлив на млади хора от провинцията, обезлюдяват се цели села, в градовете остават само пенсионерите, държавните служители и малкото заети в сверата на услугите, развива се една страшно порочна практика за централизация която  рано или късно ще направи страната ни не само икономическа но и географска пустиня.Няколко големи и процъвтяващи града и останалата територия пълна с умиращи и рушащи се населени места без алтернатива и поминък.Вината за това дередже е единственно и изцяло на неграмотните ни и най вече недалновидни правителства през последните десетилетия и най вече на правителството на ГЕРБ което умишлено съсредоточава целия финансов ресурс и икономическа власт в София.Шапка им свалям на едновремешните ни държавници. Планова икономика, стремеж за осигуряване на поминък по места и в най забутаните селца, като по тоя начин първо се запазваха традициите, второ не се късаше връзката на Българина със земята , семейството и родния край, и не на последно място - не се обезсмисляше труда на хората.Живея в малко провинциално градче в което от 20 индустриални предприятия не остана нито едно.Хората рабтеха, построиха къщи, дадоха живота си за да направят жилища и условия за децата си, за да стане в един момент така, че техните деца да избягат за да живеят по разни квартири с чужди чуждинци а собствените им домове да тънат в забрава и разруха.Просто не я виждам тая държава , особено с държавници от типа на Борисов.
Урбанизацията е световно разпространен процес, но в България имаме "столицизация". Шумен е град, но в него също няма работа. Всъщност хората от околните села работят в града (за 700-800 лв.), защото в техните села единственият работодател е общината.
ако може да не работят, мечтата на всички е заветното IT

Еми не знам дали е така при всички, обаче аз досега съм работила само в заветното ИТ, и не само се работи, ами и се учи, докато се работи. Така са и всичките ми роднини, приятели и познати, които са в ИТ сектора.

А в провинцията не само, че работата е ниско платена, ами и няма за специалисти.
Големият проблем е именно липсата на работа за специалисти. Работата, доколкото такава може да се намери, е за хора с ниска квалификация. Не че имам нещо против тях, но който иска да работи специализирано, трябва да се мести в по-голям град. Ако не беше така, и през ум нямаше да ми минава да ходя в София.
Дам.. много погрешно е разпространеното мнение, че станеш ли ИТ всичко е много лесно, само си клатиш краката и хилядарките падат от небето.

Иначе на автора на темата мисля, че му липсва самочувствие, което е нормално за завършващ образование, но би трябвало при изкаран бакалавър компютърна специалност да си готов вече да пускаш СВ-та за джуниърски позиции. За тях не се очаква да знаеш кой знае колко, те фирмите си те обучават като те вземат. Ако все пак искаш малко повече да се подготвиш вече казах - книги в нета бол, има за езици, има за алгоритми. Ако почнеш някъде работа в София може да си наемеш квартира със съквартирант и ще избуташ някак половин-една година.
Знам, че в ИТ сектора се работи. Психологически съм подготвен за това, не искам лесни пари. Готов съм да се потрудя за тях Simple Smile
Ами вместо да се жалват хората че са я съсипАли тая държава, си търсят място под слънцето, нормална работа/заплата и възможности за развитие. Нито е чудно, нито е страшно ако имаш топки да го направиш.
Ако плановата икономика те прати в някоя мина, пак ли ще я харесваш толкова?
И не, ИТ тата не си клатят краката по цял ден. За това не плащат заплати, още по-малко ИТ заплати.
Доста след края на социализма съм роден, но за много работещи предприятия в града си съм чувал, които днес са закрити. Както и да е, да гледаме настоящето, а то не е никак розово, поне за малките населени места (градове и села).

# 72
  • Мнения: 116
Изхождайки от съжденията на автора определено не е наясно, че в София цари хаус и Ганьовщина - това е голям минус, с който аз лично не мога да се примиря.
Относно подготовката, мой бивш колега румънец си четеше “Lynda” лекции и се упражняваше по тях, беше ги свалил от торент. Та, от три години е IT в Букурещ, но започна в Констанца. По този шаблон Варна може да е прелюдия преди София.
Относно това, че в чужбина не наемали квалифицирани кадри - няма такова нещо. Кадри се търсят на всякакви нива, ако те бива и имаш подходящо образование и опит, ще те вземат. Не само това, но и ще ти платят преместването и началните разходи. Това го споделям от първо лице, не се упражнявам над думите на друг.

# 73
  • Мнения: 7 987
Аз като пиша "стаж", имам предвид платен, и то с прилична заплата. Много по-лесно ще се намери такъв стаж, отколкото направо junoir позиция.

# 74
  • Мнения: 17
Изхождайки от съжденията на автора определено не е наясно, че в София цари хаус и Ганьовщина - това е голям минус, с който аз лично не мога да се примиря.
Относно подготовката, мой бивш колега румънец си четеше “Lynda” лекции и се упражняваше по тях, беше ги свалил от торент. Та, от три години е IT в Букурещ, но започна в Констанца. По този шаблон Варна може да е прелюдия преди София.
Относно това, че в чужбина не наемали квалифицирани кадри - няма такова нещо. Кадри се търсят на всякакви нива, ако те бива и имаш подходящо образование и опит, ще те вземат. Не само това, но и ще ти платят преместването и началните разходи. Това го споделям от първо лице, не се упражнявам над думите на друг.
За чужбина ми е рано да мисля, а за Варна - ако ще сменям града, предпочитам да е направо със София. Не че градът е идеален, така поне само веднъж ще си сменям средата.
Аз като пиша "стаж", имам предвид платен, и то с прилична заплата. Много по-лесно ще се намери такъв стаж, отколкото направо junoir позиция.
Това е приемлив вариант.

Общи условия

Активация на акаунт