Всякакви въпроси относно пералнята - тема 7

  • 35 306
  • 730
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 40 276
Пералнята ми е в  перално помещение със сифон на пода . При това положение нужен ли ми е аквастоп?  Досегашните ми перални не са имали .....

Въпросът е философски по-скоро Simple Smile За самото пране не ти е нужен. Ама то много улеснения и глезотийки не са нужни и всеки си решава дали са му важни или не.

# 316
  • Мнения: 543
Пералнята ми е в  перално помещение със сифон на пода . При това положение нужен ли ми е аквастоп?  Досегашните ми перални не са имали .....
Щом е в перално със сифон аз не бих държал на аквастоп....ако го има е добре, ако го няма не е зле.  При нас пералнята е в кухнята и затова бях по-заинтересован да има, отколкото да няма.

# 317
  • Мнения: 11 437
А как го свързахте? При пълен аквастоп аз разбирам освен кутийката която е накрая, има и двустенен маркуч и жици за свързване за да работи/отваря клапана в кутийката когато е нужно. Ако основния маркуч се спука попадналата вода се отвежда към барабана. Говоря за нещо такова като на снимките. Едното е целия механизъм а другото е само маркуча като резервна част се продава.

Или под аквастоп се разбира и нещо друго....
На моята е нещо такова и пише, че "Маркучът за подаване на вода има устройство за спиране на водата. Това устройство предотвратява течове на вода в маркуча. " Има и едно прозорче-индикатор на него. Какви други защити има в пералнята, не съм се интересувала. Може би, защото до сега уред не ми е протичал.
Черна станция, твоето не е ли същото?

# 318
  • Мнения: 543
Гмурнах се дълбоко в системите за аква астоп и какво разбрах в общи линии. И вашето се нарича аква стоп и е механичен. Между другото ако човек си закупи отделно такъв маркуч всяка пералня ще е с аквастоп. При механичния аквастоп клапана в него стои винаги отворен (нарича се нормално отворен)  и маркуча отново е двустенен. Ако вътрешния маркуч се пробие водата нахлува в пространството между двете тръби, вдига налягане и механично клапана се затваря и излиза червена сигнализация. Тази защита за съжаление не защитава ако някой от клапаните които подават вода към машината в отделението за прах започне леко да пропуска. Явно в последствие с годините усъвършенстват системата, правят я електрическа и променят леко принципа на действие. При нас клапана на аквастопа стои винаги затворен отваря се само когато пералнята е включена.

# 319
  • Мнения: 40 276
Явно в последствие с годините усъвършенстват системата, правят я електрическа и променят леко принципа на действие. При нас клапана на аквастопа стои винаги затворен отваря се само когато пералнята е включена.

Точно както вече писах. Но такъв аквастоп не може да се сложи на всяка пералня, защото пералнята трябва да има изходни контакти, управлявани от процесора, чрез които да подава сигнал по жиците на маркуча към клапана.

# 320
  • Мнения: 59
Marsian, kakва марка е вашата пералня , с електрически аква стоп

# 321
# 322
  • Мнения: 11 437
А ако спре токът, какво става при електрическия аква стоп и евентуално протичане?

# 323
  • Мнения: 40 276
А ако спре токът, какво става при електрическия аква стоп и евентуално протичане?

Нали беше писано - вентилът е нормално затворен. Това значи, че когато не му е подадено напрежение водата е спряна. Отваря и пуска вода само ако се подаде напрежение от пералнята. Та ясно е, че ако токът спре няма как да се подаде отварящ сигнал (напрежение). Това е основен принцип в автоматиката - при повреда или отпадане на захранването устройството да премине в по-безопасната позиция - например понякога това може да отворен, друг път затворен вентил.

# 324
  • Мнения: 11 437
Благодаря. Не бях видяла обяснението в предишните постове, а и  като не ми е идвало до главата да протече пералня, хич и не съм се вглъбявала в тези неща. Гледам да пише, че има някакъв аква стоп и толкова.

# 325
  • Мнения: 543
Ами нормално. Човек не може да е запознат с абсолютно всичко. Аз дебнах за аквастоп и всякакви други защити защото имахме случай при предна пералня. Забелязахме че ДО пералнята  в съседния шкаф под мивката е мокро на стената и има петно. Естествено ние не просто забелязахме, по-скоро бях уведомен от скъпата че видиш ли тя го била забелязала това петно преди 2 седмици но си помислила че докато е чистила шкафа нещо е намокрила, после забравя да го провери и след 2 седмици го вижда пак и поне се усеща че то дори леко се е увеличило. Вече ми казва ей така между другото. Прилоша ми....една вълна премина през тялото ми, а после чуство на яд и гняв. Помислих че имаме теч от тръба или още по-лошо теч от съсед отгоре, отивай че търси....Пред очите ми мина като на лента къртенето което трябва да се прави, кухненското ни е там, мръсотия, майстор....абе ясно ви е. Издърпах пералнята за да видя дали петното продължава и зад нея  и О ужас. Текло е от дъното ѝ от вътрешния край до стената от дясно. Обаче лекичко, може би по 1-2 литра. И теча явно е продължавал дълго време. Месеци може би. Какво се оказа в последствие след отварянето ѝ. Отворихме задния капак и пуснахме да работи на изплакване. Всичко си работи точно като по часовник. Дойде момента да изхвърли водата, пак няма течове. По едно време кап....кап... Започнаха капки. Оказа се че маркуча на изход от помпата, но все още намиращ се вътре в пералнята се е пробил леко. Какъв зор е видял да се неначудиш.Там няма кой знае какво налягане и той си капе 2-3 капки на секунда. И това става само като се изпомпва вода и около 5 минути след това. Водата пада на дъното на пералнята което в нашия случай беше перфорирано, фабрично. И водата си изтича....никой не я забелязва, то и няма как и явно поради лек наклон на пода водата не изтича напред че да забележим че тази пералня нещо се напикава, а отива назад към стената и си прави петно. Имаше леки поражения леко подпухнало и малко мухъл. Нищо страшно в крайна сметка. Затова при смяната на пералня залитнах към всякакви защити като пълен аквастоп и плътно дъно с датчик в него че ако има нещо водата да се събере там и пералнята да сигнализира. Знам че по принцип тези неща се случват веднъж в живота на човек и най-вероятно вече никога няма да се случи пак и тези защити само където съм ги платил, но...."Парен - каша духа"

# 326
  • Мнения: 481
Относно 5 годишната гаранция на Бош  от 3 -та до 5-та година- безплатни са резервните части, обаче се заплаща  труда за смяната им. През първите 2- всичко безплатно.

# 327
  • Мнения: 11 437
Marsian, ти направо филм на ужасите разказа-хахаха. Сега разбрах какво се случва в мъжката душа,  нищо че съм на 45+. Аз съм "нация техническа" и мога и сама да се оправям с всичко, но винаги като кажа на мъжа ми, че нещо се  е прецакало и усещам "вълната", за която говориш. Сега се сещам, че Милето, което натирих на вилата е с аква стоп, като твоя.

# 328
  • Мнения: 543
А не беше толкова страшно, просто го разказах с подробности. Направо ни се размина леко. 'дет се вика "малкия дявол"...
Малко по страшна беше репликата -" Май, ударих колата"  И аз: Май....? МАААЙ...?  Там пък се оказа че само леко се е изкривила табелата с номера.
Абе нормални житейски отношения...Такива неща по принцип ги забравям, но за колата няма как, а пък това с пералнята стана сравнително скоро.
А защо се отказахте от Миле че го шитнахте?
@bgroza това е честа практика за жалост относно удължените гаранции. Но все пак е по-добре от нищо. Да изгори платката на 4тата година например смяната ѝ е лесна, но тя е скъпа.

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 10:16 от Marsian

# 329
  • Мнения: 11 437

А защо се отказахте от Миле че го шитнахте?

Не мога да отговоря с едно изречение, тъй като има и емоционална страна:
първото си Миле купих и ползвах в Германия през 1997  с 10 г. гаранция! Никога не се развали.....
В България - купих Миле, на първата година една платка сдаде багажа, техник дойде чак след 10 дни, чаках още месец докато я сменят, после нещо се прецака един бутон, но след изтичане на гаранцията и ми писна . От сервиза искаха някаква баснословна сума. Приятел на мъжа ми го оправи и реших, че там, на вилата, поне ще я позвам много по- рядко. От друга страна съм страшно подразнена от двойните стандарти, които прилагат и от сниженото им качество. Сякаш хората тук не работят за парите си...

Общи условия

Активация на акаунт