Всякакви въпроси относно пералнята - тема 7

  • 35 787
  • 730
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 11 568
Здравейте,
Имам въпрос - пералнята на родителите ми е Zanussi, FL12 Input. Купувана е през далечната 2001 година, като през тези години е обслужвала двама човека, пенсионери - не е “гледала” бебета. Имам предвид, че не е амортизирана, нищо, че е на почти 20 години.
Миналия ден майка ми я пуснала на програма около 2 часа и нещо. На 40 минута преди края на програмата, между плакненията, пералнята просто спряла. Оттгава насетне не тръгва на никаква програма, изписва само “Грешка”, няма номера на евентуалната грешка.
Проверени са ѝ всички филтри, мрежички и маркучи - нищо нередно няма.
Някой има ли идея какъв може да е проблемът?
Не уточнявате какво значи "просто спряла". Ако това означава, че не се върти барабанът, може ремъкът да е паднал или да се е скъсал. Нов струва 10 лв. Отворете задния капак и вижте.

# 391
  • Мнения: 2 124
petiaivanov, всичко е цялата пералня е отворено, всичко е проверено.
Пералнята просто е спряла - без ръмжене, тракане или други неестествени шумове или действия. Случило се е между плакненията с центрофуга към края на програмата. Преди да спре е източила водата, не мога да кажа дали е минала и центрофуга.
След спирането не тръгва на никаква програма.

# 392
  • Мнения: 11 568
Ами то това е един от главните въпроси "върти ли се барабанът". Да разбирам ли, че не знаеш дали ремъкът си е на мястото?
Ако не е това, то тогава дали са опитали да я изключат от тока за 10 минути и после да пробват пак? Дали няма нещо във филтъра?

# 393
  • Мнения: 2 124
Изключвали са я от тока, ремъкът си е на мястото, филтри, маркучи, мрежи - всичко е проверено.
Голяма мистерия...

# 394
# 395
  • Pazardjik
  • Мнения: 447
petiaivanov, всичко е цялата пералня е отворено, всичко е проверено.
Пералнята просто е спряла - без ръмжене, тракане или други неестествени шумове или действия. Случило се е между плакненията с центрофуга към края на програмата. Преди да спре е източила водата, не мога да кажа дали е минала и центрофуга.
След спирането не тръгва на никаква програма.
Не съм много наясно,но може да е програматора-повече електроника,по-скъп ремонт..иска си да я види майстор щом след всичко това не тръгва Sad

# 396
  • Варна
  • Мнения: 1 557
И аз мисля,че е нещо по захранването. Когато се включи в контакта светва ли нещо по пералнята? Диодчета, дисплей (ако има)?

# 397
  • Мнения: 11 568
Тя каза, че изписвала "грешка", но не и номер на грешката. Явно не е бушон....знам ли...

# 398
  • Мнения: 389
Според мен и в двата случая е най-добре да се викне техник, ако пералните ви харесват все още и ви вършат работа. Аз не съм и най-вероятно греша, но на maskara може би са амортисьори, лагери или държача на барабана, но това ще го каже човек на място. За Djordja също. Иначе, може да са различни неща - четки на мотора; проблем с електромагнитен вентил; не се подава вода от водопровода поради някаква причина, например затворен или проблемен кран; кондензатор; повреда в управлението; реле, но не знам дали при такъв проблем би изписало грешка точно в началото. Ремонтът и в двата случая не би трябвало да е много скъп, но това зависи от повредата. Ако са ви писнали или си имат големи недостатъци, тогава вече някоя нова. Набележете си модели и тук има хора, които ще ви посъветват адекватно, на базата на своя опит.

Последна редакция: чт, 16 апр 2020, 19:01 от plm_79

# 399
  • Мнения: 2 124
Благодаря на всички за идеите. Още се търси проблемът, успели са между другото до влезнат в меню, където са видели номер на грешка, според която причините може да са: платка, проводник или някакво моторче.
Ще търсят кое от трите е.

# 400
  • София
  • Мнения: 12 006
Благодаря на всички за идеите. Още се търси проблемът, успели са между другото до влезнат в меню, където са видели номер на грешка, според която причините може да са: платка, проводник или някакво моторче.
Ще търсят кое от трите е.
Водна помпа?

# 401
  • Мнения: 389
Много перални започват дадена програма първо с изпомпване. Ако и тази е такава, то е напълно възможно да има проблем с помпата и да даде грешка точно в началото.

# 402
  • Мнения: 2 124
Не е проблемът от помпата - проверена е.

# 403
  • Мнения: 6
Здравейте,

Открай време пералнята ми - SMEG WHT714EUK - трака при центрофуга. Но напоследък вече става непоносимо, особено като развива по-високи обороти (пера на 800). Реших да проверя дали е от ремъка, не е. Снимах видео, при зареден барабан или не, все това. Дали е от лагера/семеринга, и дали лесно се намират?

Проверих амортисьорите, държат.

# 404
  • Мнения: 389
Как да сменим лагера в пералнята

Може да попиташ и тук .

Провери по този начин.




Скрит текст:
Клипове, които може да са интересни




















Общи условия

Активация на акаунт