Старомодни имена

  • 8 200
  • 142
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 54 056
Нито Майкъл нито Урсула бих кръстила.
Това изобщо не са бълграски имена.
Но и Бинка , Пенка и Димо също са си изпяли песента.
Къде ги срещате тези Пенки, дето си харесват името, не знам?
Аз досега една не съм срещнала, която да се представя така.
Нито Стоянка, нито Станка, Таня винаги се представят.
Бианка е много хубаво, Анка е отратително, пропуснала съм го.
Повечето циганки са Анки.

# 91
  • Мнения: 867
Баба ми, на която съм кръстена, е Анка. Не се бях замисляла колко е отвратитилно, но ще си знам вече. И пак ще ми е трудно да намеря нещо отвратително в тази жена.

# 92
  • Мнения: 18 522
Това просто пак показва как имената са много личен избор! Всеки си избира различно. Относно голямата ми дъщеря - кой ли не ме питаше: "Как е Кристинчето, Катринчето, Коринчето" Много не можеха да й го запомнят името Simple Smile Но какво от това - аз него съм избрала. Името е съвсем кратко, но като се среща рядко  - трудно го запомнят хората Simple Smile

# 93
  • Мнения: 5 105
Ама не скачайте като ощипани ами четете Joy
Написала съм че Бианка и Бинка са ми на едно ниво, т.е. нямам фаворит между тях Simple Smile Все тая ми е някои дали са го кръстили Бианка или Бинка, както и Петя или Пенка, все ще гледам човека, а не името.
Аз като е трябвало да измислям имена съм си я свършила работата, изцяло в съответствие с убежденията си. Синът ни е с дълго "императорско" име със силно значение, кръстен на единия дядо, чието име за мен е поостаряло и не ми е любимо. Разликата в имената им е в три букви и празнуват заедно имен ден. Мъжът ми и синът ми са с еднакъв брой букви в имената.
Дъщеря ми пък е кръстена на себе си. Кратко и благозвучно име също с много силно значение. Ние двете пък сме с еднакъв брой букви в имената.
У нашата къща името се счита за съдба и много, ама наистина много държахме на имената на децата. Не сме се водили от никакви моди и актуални или остарели тенденции.
Мъжът ми искаше дъщерята да е Виктория, но на мен лично не ми харесва името, дано не се засегне някой от мнението ми. Дълго ми е и не ми харесва събирането на много съгласни в средата, нищо че значението е хубаво и е супер актуално име Simple Smile

Последна редакция: нд, 12 яну 2020, 19:08 от purpletka

# 94
  • Мнения: 18 522
Никой няма да ти се разсърди, Виктория ще бъде фаворит в имената още 1000 години Simple Smile

# 95
  • Мнения: 5 105
Уф, и пак няма да си сменя мнението Joy

# 96
  • Мнения: 867
Не трябва. Затова има възможност да се сменя. Но пък някои хора си харесват набедените за отвратителни имена, следователно не са чак толкова отвратителни и това твърдение не може да се генерализира.

# 97
  • Мнения: 18 522
Едва ли някой генерализира? Говорим само за себе си, лично мнение. Затова човек не трябва да се пали толкова че някой не харесва името му или това на баба му. Нормално е. Не искам да изреждам аз колко имена не харесвам, а всеки ден кръщават с такива - живи и здрави да са децата  Simple Smile

# 98
  • Мнения: 867
Може би аз не съм разбрала и моля за извинение, ако е така, но мнението на Дева не ми прозвуча като лично, а като категорична и обобщаваща констатация. И чак пък да се паля🙂 Отговарям просто, с насрещни (и лични) аргументи.

# 99
  • Мнения: 54 056
Съвсем лично е.
Не мога да налагам на хората какви имена да избират.
Казвам кои на мен не ми харесват и кои не се харесват от мои познати.

# 100
  • Мнения: 1 021
Много е субективно кое име е старомодно, има известна цикличност при имената. Имам две познати, които се срамуват от имената си - Грозданка и Йонка, правиха опити да се прекръстят, но не знам дали успяха.
Познавам хора, които си харесват старите имена. На мен например не ми харесва супер модерното име Никол, много по-благозвучни са ми Николета и Николина, вкусове разни.
Имах съученичка Даниела, изключително популярно по това време име, в клас по 2-3 Даниел или Даниела, тя го смени на Данаила.

Когато се роди големият ми син, поради изключително тежкото му здравословно състояние, го кръстих на светец и дадох обет да го почитам и славя всяка година ако ми запази детето.
Майка ми като чу името първите и думи бяха - Как можа да му избереш име като на дърт дядо. Rolling Eyes

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 14 208
Димо ми звучи в пъти по-благозвучно от Димитър (което е едно от най-немелодичните имена в моите уши). Също както и Катрин ми е много "дървено" и трудно за произнасяне, Катерина е в пъти по-красиво и мелодично.
Ами ето, разни вкусове - на мен и Димитър много ми харесва. Георги и Иван - не толкова (това са трите най-често срещани мъжки имена у нас в общата популация, не сред новородените). Не ми харесват много не защото са остарели, но не мога да обясня защо. Просто така. Не че са лоши, средна хубост са за мен.
Катерина ми харесва също, Катрин - не, заради тоя пусти стремеж към вносни имена, иначе за французойка или англичанка си е таман. Нашата баба искаше дъщерята да е Катерина и аз бях склонна да се съглася, но дядото се казваше Кати (мъжки пол) и собственият му син заяви, че не иска кръщаване на баби и дядовци, за да не се "праскал" никой, че децата са кръстени на него.
Не мисля, че имената имат срок на годност, та да се очаква непременно да си изпеят песента и да бъдат заменени с нови.

# 102
  • Мнения: 54 056
На мен Димитър ми харесва, но Димо/Димчо не. Също Димитрия/Димитричка/Димка не.
Йордан/Йорданка също не.
Иван и Георги нито да, нито не, банални са. Както и Мария. Харесва ми Марина.

# 103
  • София
  • Мнения: 10 766
Извинете, бихте ли споделили имената си?!

Понеже е последно споменато в темата- и Стефан и Стивън са еднакво НЕбългарски имена Simple Smile
Аз нося "изконно българско име", което е чисто гръцко...децата ми и те. Нарочно им дадох интернационални имена, разпознаваеми във всички християнски държави, моето също е такова и се транслитерира лесно.

И Елена, и Стефан са със старогръцки произход!

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 14 208
Ми то и Стивън е със същия произход, следователно Стефан и Стивън са еднакво гръцки имена. Wink

Общи условия

Активация на акаунт