Огромни гърди, хлътнали неоформени зърна, малко бебе

  • 5 583
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 399
Аз по тази причина започнах да използвам силиконови зърна. При мен помогнаха и се оказаха единствения начин да кърмя. Напоследък установих че детето може да суче от едната страна и без изкуствените зърна, но от другата не захапва, макар че нещо малко като зърно се е оформило.

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
След като зърната са хлътнали, вероятно ще ти се наложи да ползваш силиконовите накрайници дълго време. Най-добре би било ако може да се срещнеш с опитен лекар или акушерка (от родилно отделение), които да ти показват как точно се слага бебето на гърда в тези случаи, докато се научиш да го правиш и сама без проблем - то може да суче от хлътнали зърна, но поставянето е специфично и не трябва да се обърква с даване на шишета и биберони, защото разликите стават много големи (в единия случай има зърно, в другия - никакво и бебето може да отказва да суче).
Но по-важното в момента е бебето да получава мляко! Неакането и засилващата се жълтеница показват, че няма достатъчен прием на кърма.  Нещата ще се оправят бързо - но трябва да поемеш всичко в свои ръце. Бебето трябва да се храни на всеки 2ч (броени от началото на едното хранене до началото на другото). За да е сигурно, че поема достатъчно, ще се налага да даваш добавка от изцедена кърма. Предлагай винаги и двете гърди на всяко кърмене, като използваш компресия и след това изцеждай и двете, докато спре да тече - в момента бебето не може да ти регулира кърмата според нуждите си, тъй като не суче ефективно, затова трябва ти да я поддържаш максимално добре, така че да няма проблем после, когато се съвземе и ще има нужда от повече мляко.
Опитите да накарате бебето да ака ще са неуспешни, ако то няма какво да ака - затова трябва да направиш всичко възможно да се налее мляко в него, а предвид че си имаш кърма, не ти трябват никакви АМ. Глюкозата, особено пък в такова голямо количество (бебешкото коремче на тази възраст поема около 600мл общо за 24ч - ако 200 от тях са глюкоза, значи ще получи 200мл по-малко храна, отколкото му е нужно!), може всъщност да удължи жълтеницата - билирубинът се изхвърля с аките, не с урината, така че бебето трябва да яде, за да се справи по-бързо. А ако стомахчето му се пълни с друго освен мляко - все едно дали подсладена вода или глюкоза - то не получава нито достатъчно кърма,за да ака,  нито достатъчно калории за растеж. Повече за жълтеницата и начините за справяне с нея може да прочетеш тук:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/670/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24494.0
Знам, че нещата, които ти казваме, се различават много от това, което ти казва докторката. Нормално и естествено е да се чудиш дали изобщо може да ни имаш доверие за неща, които касаят пряко здравето на детето ти. Ако се съмняваш и имаш желание да чуеш и други мнения, от лекари, които са добре запознати с кърменето, с удоволствие ще те насочим към кого да се обърнеш Grinning

# 17
  • Мнения: 1 440
Hedra,  огромно благодаря на теб и всички за подкрепата  :hug
Истината е, че не вярвам много на педито и смятам да се виждаме с нея само за имунизации и други такива, а да се консултирам на частно. Идеята за глюкозата направо ми се стори съмнителна и се радвам че и ти казваш това.
Днес пак с помощта на термометъра успяхме да се изакаме, като първо акитата бяха зелено-жълти на ядки и стояха в изаканата форма, а след малко почна сама да пуска вече по-течни оранжево-кафяви като пюренце. Като количество ми се видя доста добре. А от вчера вече я будя на 3 часа (спи не спи будя), кърмя 25мин. после давам доизцеденото (около50-60мл.) и тя вече заспива накрая. След това изцеждам докрай гърдата. Не знам дали ще имам сили да цедя и другата, но мога да опитам.
Снощи яде в 12:30 и до 5:30 не мръдна. Да я будя ли и вечер?
И още един проблем: вчера ми се разрани от едното сукане едното "зърно" и има леко зачервяване, което след помпане е като раничка, от която може и кръв да пусне (дакато цедя не забелязвам да тече кръв, но знам ли!). Мажа с Лаксинокс и след кърмене не мия гърдата, а оставям слюнката на беба, като върху раничката остава един такъв белезникав налеп от кърмата предполагам. Това опасно ли е за беба или няма проблем (освен че мама я боли повечко  #Crazy)?

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Чудесно си се ориентирала какво да правиш и е много хубаво, че будиш и храниш бебето - така по-бързо ще се преодолеят тези начални трудности Grinning Добре е да я будиш и нощем, докато се уверите, че вече всичко е ок - за момента е по-добре да няма интервал, по-голям от 4ч без папане - т.е.е денем може да я будиш на 2-3ч, а нощем - на 4ч. Това няма да трае дълго - само докато бебето започне само да си иска и е ясно, че се храни добре.
Правилно си се ориентирала и как да се справиш с раничката - дръж я колкото може повече на въздух и открита. За бебето това не е проблем, дори да има следи от кръв в млякото не му пречи и не му вреди (но е болезнено и неприятно за теб). Може да даваш малко почивка на тази гърда, като кърмиш повече от другата, а от тази цедиш за добавката Grinning

# 19
  • Мнения: 1 440
Hedra, ти си цяло злато  Hug Много по-спокойна се чувствам като знам че мога да разчитам на съветите във форума.
Сега в 15:00ч пак сложих термометъра, защото не беше акала и се изходи доста добре, акитата бяха редички и жълти. Явно не е вече запечена, но си мисля че я мързи да се напъва  newsm78

# 20
  • Мнения: 298
Не знам дали мога да кажа нещо след  hedra , но бих искала да споделя и моя опит. Аз също имах подобен проблем и благодарение на съветите във форума се справих досега мисля отлично. Марти се роди 3600, в болницата спадна на 3300  и така си кара до първите три седмици. Гърдите ми са големи с не добре оформени и плоски зърна. Най-трудното беше в първите дни след раждането, когато буквално ставаха като балони и малкия не можеше отникъде да ги захапи.  При мен помогнаха силиконовите зърна на Авент. Необходимо е да ги придържаш докато се получи вакум, но въпреки това явно бебето не се е хранило достатъчно за да не си възвърне родилното тегло три седмици след раждането.  Иначе мляко имах. Просто не съм си представяла ,че не се храни добре, защото той постоянно спеше и почти не плачеше. Впоследствие ,когато осъзнах проблема, че той просто спи от недохранване, започнах да додавам след хранене с изцедено. Понеже много се бях шашнала - направо с биберон. Изведнъж дръпна много бързо. Започнах да го тегля през ден  и в момента в който започва трайно да наддава премахнах добавката с  изцедено. Дохранването продължи около две седмици. За мое щастие биберонът не му се отрази негативно, може би защото вече бе свикнал със силиконовите зърна, не знам. От тогава до сега вече почти 3 пълни месеци го храня изключително с кърма. Вода почти не пие. От скоро сучи и без силиконовите зърна. Марти за мое щастие се превърна в едно универсално бебе - със  и без силиконови зърна, шише и даже и лъжичка.
Успех на всички. Не се отказвайте!

# 21
  • София
  • Мнения: 4 381
Опитай да не използваш твърде често термометъра, за да предизвикаш изхождане. Бебето не го мързи да се напъва. То още не знае как точно става тази работа. Коремните мускули са още неукрепнали. Предвид и поемането на малко количество кърма, то всъщност няма какво да изака бебето. С подобряване на храненето бебка ще започне по-добре да се изхожда. Може да правиш масаж на коремчето с въртеливи движения по посока на часовниковата стрелка с поглаждащи движения, без да натискаш. Това на всяка смяна на памперса.
Скоро нещата ще се нормализират.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 686
Вики се роди 2850. Още от родилното го кърмя със силиконови зърна, заради плоските ми зърна. Случва се да захапе зърното и без силикона, но ако по време на кърмене реши да го пусне, после не може да го захапе пак. Примирила съм се, че ще си кърмя с тези изкуствени гадости. Въпроса е, че се храни, другото не е важно.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 381
Тинтири-Минтири, с времето бебето ще оформи зърната и след това ще може да опиташ и без искуствените зърна да се кърмите. След като в началото бебето успява да засуче без зърната, използвай моментите бебето само да оформи зърната. Ако се изпусне и не успее да засуче отново, слагаш зърната и продължавате. Така по-лесно ще се справите, ми се струва.

# 24
  • Мнения: 1 440
Както казах, аз първо я слагам на гърдата със силиконките за 20-25мин. през което време тя си дърпа, но рядко чувам да преглъща. След това обаче дохранвам задължително с изцедено мляко около 60мл. Та искам да питам: 60мл.+още малко от сукането добре ли е за бебе на 8 дни?Малко, нормално или много е количеството?

# 25
  • София
  • Мнения: 92

Po prinzip gi preporu4vat  tezi kolektori na Avent v takiva sly4ai za da se oformiat zurnata, no pri tiax ima dryg problem 4e ako gi nosi postoianno te ot natiska shte zapo4nat da prelivat ot kurma, no moje bi e dobra ideia da opita. Nai dobre e da se izejda po malko predi da zapo4ne da kurmi beb4eto i moje bi niama da imat problem s kurmeneto.

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Като количество е добре за бебе на една седмица.
Опита ли да прилагаш компресия - тя е буквално като изцеждане на мляко в устата на бебето, за да го стимулира да засуква? Иначе то може просто да не си прави труда да суче на гърдата и да чака шишето. Ще трябва ти да я учиш как се суче - затова компресията е важна, така бебето ще научи, че мляко идва и от гърдата и полека ще схване как точно трябва да засуква Grinning

# 27
  • Мнения: 298
Случва се да захапе зърното и без силикона, но ако по време на кърмене реши да го пусне, после не може да го захапе пак. Примирила съм се, че ще си кърмя с тези изкуствени гадости. Въпроса е, че се храни, другото не е важно.
Тинтири-Минтири, след около месец ще може и без тях. Поне при мен беше така. От време на време го пробвай, но в никакъв случай не го насилвай и ще видиш, че ще дойде момент когато бебчо  ще захапва перфектно.
Успех

# 28
  • Мнения: 2 282
Нямам време за четевне на всичко, но в началото виждам заложен проблем - изцеждането с помпа. АКО момичето види, че при това зърното съвсем се обезформя, да опитва да се цеди на ръка. Аз също съм с плоски зърна и в началото помпата (от хубавите хем) само влоши нещата - оформяше се нещо като огромно твърдо парче ореола, псевдо зърно, което беше почти невъзможно за захапване. Добре, че 1 акушерка беше виждала и други такива случаи. По-нататък вече, като засука добре, се оформи зърно.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 750
Моите гърди също са с плоски зърна и се наложи да ползвам силиконови от самото начало. Ени свикна с тях и после не можеше да лапне зърното ми без силикона. Мъчеше се, ядосваше се и не успяваше. Аз не се отказах и от време на време пак пробвам без силиконовите. И резултат има - от няколко дни забелязвам, че зърната ми започнаха да се оформят и на Ени й е по-лесно да ги захване и без силиконовите. Дано постепенно силикона отпадне и да си се кърмим натурално Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт