СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 8

  • 29 573
  • 772
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 688
Здравейте, извинявам се че влизам в темата с един по-специфичен въпрос, но искам да помогна на близка учителка която иска да се регистрира за проверяващ за матурите след 7-ми клас.
Моля, ако има учители в темата, които са се регистрирали в системата през РУО-София (отвоерна на 31.12.2019) и искат да помогнат да ми пишат лично съобщение за малко въпроси. Благодаря предварително.

# 211
  • Мнения: X
С кратък член е молив, извинете многословието ми. Blush

# 212
  • Мнения: 24 467
Може ли една бърза консултация Simple Smile
Как е правилно да се членува моливът в следното изречение:

"Той накара молива да пише." или "Той накара моливът да пише."

Научете правилото, не в конкретния случай кое е правилно. Ще ви е полезно за всеки аналогичен случай на чуденка относно пълния и краткия член.
Пърсете подлог в изречението - подлогът е с пълен член. В случая "молива" не е подлог.
Една подсказка: Когато думата, която ви интересува, можете да замените с "той" - става въпрос за подлог и се членува с пълен член. Когато думата може да се замени с "него", тя не е подлог и не се членува с пълен член.
Друга подсказка: Освен това, когато пред думата има предлог - не е подлог и не се членува с пълен член.
"Той накара НЕГО да пише" - Кого накара? А не "Кой?"

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 10:27 от Judy

# 213
  • софия
  • Мнения: 25 446
Изобщо не съм запозната с частите на изречението и тотално съм ги забравила, но правилото с "него" е изключително лесно и него няма как да забравя.

# 214
  • София
  • Мнения: 254
В статията, която показах пише, че не само подлогът получава пълен член, а се случва в съставни сказуеми и допълнението да получи пълен член. И че правилото "той" - "него" от четвърти клас не винаги помага. Въпросът е спорен и няма единно правило, защото и моливът извършва действие "да пише" - кой да пише? Игнорирате тази част.

# 215
  • софия
  • Мнения: 25 446
Да, но подлогът е към действието "накара", а не към "пише". Действието в това изречение е "пише".
Врабчо е дала пример за изключение от правилото, което дори и там може да се приложи.

# 216
  • София
  • Мнения: 254
Може ли една бърза консултация Simple Smile
Как е правилно да се членува моливът в следното изречение:

"Той накара молива да пише." или "Той накара моливът да пише."

Друга подсказка: Освен това, когато пред думата има предлог - не е подлог и не се членува с пълен член.
"Той накара НЕГО да пише" - Кого накара? А не "Кой?"
Къде видяхте предлог в даденото изречение?

# 217
  • Мнения: X
Моливът не е част от съставно именно сказуемо и това е очевидно.
Павлина в блога също го е обяснила много добре. Наистина не виждам необходимост повече да се спори, консултирайте се с филолог, но той едва ли ще каже нещо различно.
А това, че не е отбелязано като грешка не е за чудене. Учителите също пропускат и грешат.

# 218
  • Мнения: 24 467
Може ли една бърза консултация Simple Smile
Как е правилно да се членува моливът в следното изречение:

"Той накара молива да пише." или "Той накара моливът да пише."

Друга подсказка: Освен това, когато пред думата има предлог - не е подлог и не се членува с пълен член.
"Той накара НЕГО да пише" - Кого накара? А не "Кой?"
Къде видяхте предлог в даденото изречение?

Дала съм две подсказки. Не съм писала, че и двете касаят точно този пример, тъй като още в първото си изречение изрично соча, че е добре да се разбере общото правило.
В случая за това, точно, изречение, може да се ползва първата подсказка и съм дала точно пример с "него".
...
Ако кажа на детето за "съставно именно сказуемо", то определено само ще се обърка. Затова приключвам с ясните за него правила и термини. Изпадането в подробности, особено ако не са и учени от детето, му нанася повече вреда, отколкото полза. То не знае какво е съставно именно сказуемо и най-вероятно ще си остане незапознато.

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 10:51 от Judy

# 219
  • София
  • Мнения: 8 932
Пак тя, чудесно, че е по-добре вече детето. Извини ме, че така се намесих. HugHug

Няма защо да се изивиняваш, хубаво е да сме информирани за всякакви варианти. Тя нали тази болест се води "болест на целувката", та нашите са застрашени от нея. Simple Smile

# 220
  • Мнения: 3 048
Judy, нашите деца не би трябвало да се объркат като чуят съставно именно сказуемо, защото го учат.

# 221
  • Мнения: 24 467
За вашите не знам.
Аз за моето говоря.
Когато съм обяснявала пълен член още в пети клас, по мои спомени тогава вече трябваше да го знаят, си се обясняваше с подлог и с горните правила и това свърши работа. Сега в 7-ми клас не установявам вече грешки от този вид. И ако сега ми се наложи да му го обяснявам с този вид сказуемо, определено няма да го схване по този начин. Защото не го е учил. А от години до сега се изисква да го знае и прилага.
Сега са наклонение. В сайта на "Уча се", гледам, съставното сказуемо следва, НЕ Е преди този раздел.
https://ucha.se/watch/8118/sastavno-skazuemo
И според съдържанието на учебника не е учено още:
http://bg.e-prosveta.bg/fulldemo/dHaCVFMn1T-812/209?page=3
Не помня и някога пълният член да са го учили и обяснявали точно чрез преминаване през тази материя. Поне аз нямам такъв спомен.
До този момент и от години за грешка се счита неправилната употреба на пълен и непълен член. С нея се наламяват точки на писмените работи. Без да са учили съставни сказуеми изобщо.

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 12:35 от Judy

# 222
  • София
  • Мнения: 254
Знаете ли колко точки се отнемат за сгрешен пълен/кратък член в преразказа?
За тезите мисля, че по 0,5 точки се отнемат за една такава или подобна грешка (включително запетаи).

# 223
  • София
  • Мнения: 7 190
Това, което пита mumble-bumble и за мене е интересно.
Но да кажа, че нещо се е случило с файла "Календар на мероприятията".
Де факто е празен.
Лично аз пазя версия от 02.12.

# 224
  • Мнения: 24 467
За НВО ли питаш, специално?
Няма точно отнемане на точки, а има присъждане на такива.
Примерни модели за критерии за оценяване на преразказ от предходни години:


https://www.78sou.net/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD … D0%B1%D0%B5%D0%BB

https://www.otlichnik.bg/%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-png/

http://zamatura.eu/7klas/wp-content/uploads/2017/01/7klas-matura-prerazkaz.pdf

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 13:37 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт