СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 8

  • 29 648
  • 772
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 6 363
Изглежда, че е правилно да е с пълен член. Правилото е именната част от съставното сказуемо да се членува с пълен член, въпреки че цялото именно сказуемо в случая е допълнение към основното действие.
https://pavlinav.wordpress.com/2011/08/05/%d0%bf%d1%8a%d0%bb%d0% … 0%bf%d1%80%d0%b8/
Дъщеря ми е написала това изречение в един преразказ и е използвала пълен член. Не е отбелязано като грешка от учителя.
За мен интуитивно изглеждаше, че трябва да е непълен член, явно съм бъркала.

непълен член трябва да е. цитираните примери са от друг характер.

# 241
  • Мнения: 6 926
Влизам да ви дам повод за размисъл при избора на училище Simple Smile
Слушах иранската пресконференция за сваления самолет на персийски (фарси), който съм учила 5 години (с подготве и с предмет на езика и бая старателно си го учих). 2:40 минути продължителност. Ми за това време разбрах само едно "ва", което значи "и". Нищо друго! Викам ще послушам и ще се отключи някъде. Ми не! Нищо, нищичко! Срам! 5 години на вятъра Sad

# 242
  • Мнения: 47 996
Аз съм учила в 31 немски 5 години...nichts Wink ти за персийски...немски поне навсякъде около нас...ами не.

# 243
  • у дома
  • Мнения: 7 149
А аз съм учила МГ и не знам дали говоря руски-не ми се е налагало,но си гледам руски филми без субтитри  без проблем,даже и книги на руски си чета,а не съм го учила дохълнително,само от училище...

# 244
  • Мнения: 3 049
Дала си си само 2:40 минути. След първата минута си слушала с паниката, че нищо не разбираш. Убедена съм, че твоето фарси си е там. Друг е въпросът дали ще ти потрябва да го извадиш.
Нямаме кристални топки да знаем кой език ще им се окаже най-полезен. Добрата новина е, че в днешно време - с кабелните телевизии и интернет, ако си харесат учения език няма тотално да се откъснат от него след завършване най-вероятно.

# 245
  • Мнения: 6 926
Ми нямаше паника Simple Smile. Не излезе Simple Smile. И не, абсолютно излишен е. Лошо решение на нашите. Само и само да не е смг, че "не е за момичета".
Руски съм учила само от 3ти до 7ми клас. Гледам много художествена гимнастика. Всичко им разбирам на коментаторите. Ния учи руски (с отвращение) от 2ри до 4ти клас включително. Нищо не отлепва. Ама нищичко, дори когато звучи съвсем като на бг.

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 19:58 от maria77bg

# 246
  • Мнения: 3 491
Ние учехме руски в такова време, в което бяхме обградени от руска телевизия, музика. Аз съм ходила няколко пъти на гости на руски другарчета:grinning:, с които си пишех. Учехме руски от ранна възраст, когато ти е по-лесно да се отпуснеш да говориш и пишеш без задръжки, че нещо ще сгрешиш. Сега децата така научават английски.
Аз също още чета, слушам музика на руски без проблем, но го отдавам на това, че средата беше такава.79 набор съм

# 247
  • Мнения: 6 587
Аз тъкмо да питам как е дошло решението да учиш фарси и ти отговори:)

Като заговорихге за Руски език, наскоро излязоха от една забравена кутия писма от русначета с които си пишехме. Зачетох се- нищо не можах да разбера. А и аз съм го учила от ранна детска възраст, пък- нъцки. Тогава как съм имала смелостта да изпращам писма( при все, че не бях много добре по руски ез.) и дали въобще накой е разчитал написаното, ще си остане загадка за мен.😀

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 20:03 от Biserka_a

# 248
  • София
  • Мнения: 7 193
Аз пък не разбирам руски.
Никакъв цялостен смисъл не мога да хвана. Ама нищичко.
А съм учила руски по соца, 5-6 години, от трети клас. И бях отличничката по този предмет. Пък и ни юркаха.
Та така и аз в отбора на училите-ненаучили. 😊

# 249
  • Мнения: 3 491
А аз си мислех, че всички около моята възраст го знаят поне на ниво да слушат и да четат....
Вероятно е от значение дали го харесваш.  За мен е много красив като звучене.  Имам много любими руски поети, продължавам да слушам руска музика и вероятно затова го поддържам в годините. Иначе и аз съм завършила МГ без засилено изучаване на руски.

# 250
  • Мнения: 6 587
Да, сигурно е важно, дали го харесваш. С удоволстние учех Англ.език, много ми харесваше звученето му. Даваха един филм" Богат- беден" и като го чух си казах, че това ще е
Харесва ми как звучи Италиански и бих го учила и на дърти години с удоволствие.

# 251
  • София
  • Мнения: 7 193
Най-странноте пък е, че от италиански хващам далеч повече в сравнение с руския. А никога не съм го учила. Но пък тук испанският ми си казва думата.
И да, точно до вътрешна нагласа е.

# 252
  • София
  • Мнения: 1 058
Аз в отбора на научилите руски до 7ми клас. Почти всичко разбирам,  но пък предполагам,  че се дължи и на прекрасната учителка, която имахме.
И стихотворения, и песни помня доста от това време. Simple Smile
Важен е преподавателят, каквото и да си говорим.

# 253
  • Мнения: 1 951
Учила съм руски в училище, и аз през соца. Нямам  проблем с четене, слушане. Преди няколко години бях с група от близо 40 руснаци за 12 дни в чужбина. Всичко им разбирах и много говорех. Докато не ми казаха, че нищо не ми разбират Joy  Много се изненадах, хаха. Бях сигурна, че съм си екстра говоримо. Продължих да им говоря с ентусиазъм, когато положението ставаше съвсем зле включвахме английски.

# 254
  • Мнения: 6 587
Хаха, и аз така, Red😀
Хващам оттук,  оттам без някога да съм го учила.
Дикси, да не са били почерпени хората и затова да не са вдянали  нищо от Руския ти?Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт